Reklama
temat numeru
Po raz kolejny Kościół staje na wysokości zadania: nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących, nie pyta o poglądy, tylko jest tam, gdzie go potrzebują.
Odkąd obserwuję pracujących tu lekarzy, pielęgniarki, a nade wszystko chorych, niekiedy z trudem oddychających, uświadomiłem sobie powagę sytuacji – mówi ks. Robert Arndt w rozmowie z ks. Pawłem Gabarą.
Pandemia i wprowadzone wraz z nią ograniczenia spowodowały spadek liczby wiernych w kościołach.
Jak w tej sytuacji radzą sobie proboszczowie i czy wierni pamiętają o potrzebach wspólnoty Kościoła?
I tak, i nie. To zależy, co mamy na myśli, mówiąc o Kościele. Jego najgłębsza istota się nie zmieni. Nie jest ona zależna od spraw ziemskich. Kościół jest Bożym darem w drodze do nieba. Ale ma on także element ludzki. Od nas, współtworzących tę wspólnotę, zależy, w jaki sposób ten dar przyjmujemy i jak na niego odpowiadamy.
6-13
treści wiary
Dla papieża Franciszka ważne są nie tylko walka z wirusem, ale także szukanie rozwiązań umożliwiających poradzenie sobie z problemami społeczno-gospodarczymi po pandemii.
Z dawnych modlitw o oddalenie zarazy emanuje ufność w miłosierdzie Boże. Czy my, ludzie XXI wieku, jesteśmy jeszcze przesiąknięci tą ufnością czy jednak bardziej ufamy osiągnięciom nauki?
14-16
przygotowanie do beatyfikacji - maryjne drogi kardynała wyszyńskiego (5)
6 maja br. mija 7 lat od śmierci Marii Okońskiej – założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.
Wielka Nowenna, peregrynacja jasnogórskiego wizerunku, program obchodów milenium chrztu Polski… Prymas decyduje się na zorganizowanie środowiska, które podejmie trud budowania polskiej drogi maryjnej.
Publikacja ta może się stać dla duszpasterzy i wiernych pomocą w czasie przygotowań do beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego. Została przygotowana na maj 2020 w postaci krótkich rozważań autorstwa o. Stanisława Przepierskiego i wydana przez wydawnictwo Zakonu Paulinów „Paulinianum” razem z Jasnogórskim Instytutem Maryjnym.
17-20
życie kościoła
Najświętsza Maryja jest Królową Polski od dwunastu pokoleń. Tymczasem przed nami wciąż czas nauki, by zrozumieć, kim jest nasza Pani.
O najnowszych pracach konserwatorskich przy Cudownym Obrazie Matki Bożej Częstochowskiej z dr. hab. Krzysztofem Chmielewskim, prof. ASP, prodziekanem Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
22-25
punkt widzenia
Chcieliśmy poznać poglądy wszystkich kandydatów na prezydenta RP pod kątem wartości katolickich. Niestety, wiele sztabów zignorowało nasze pytania.
Chcieliśmy odpowiedzi krótkich i jasnych. Po to, by uniemożliwić kluczenie i owijanie w bawełnę, w czym politycy są prawdziwymi mistrzami. Mieliśmy nadzieję na odpowiedzi...
28-29
niedziela z kulturą
32
dobre rady
W Polsce od 16 kwietnia br. obowiązkowe jest noszenie maseczek w miejscach publicznych. Według ekspertów, może to zapobiec zarażaniu koronawirusem przez osoby, które przechodzą COVID-19 bezobjawowo.
Starasz się kogoś wspierać? Czasem jednak z naszego „balonika” emocjonalnej empatii ulatuje powietrze... Co robić, gdy nie mamy dość energii, żeby pomagać innym?
41
sprawy rodzinne
Media donoszą o wzroście liczby pozwów rozwodowych w Chinach tuż po zakończeniu przymusowej kwarantanny. Czy podobny scenariusz czeka Polskę? Co zrobić, by COVID-19 nie rozłożył polskiej rodziny na łopatki, a przymusowa kwarantanna nie stała się gwoździem do trumny?
Odwoływane śluby, przekładane wesela – to codzienność w czasie pandemii.
42-43
moim zdaniem
Maj odczytuję jako wyzwanie – w wymiarze walki, zadań, które należy wypełnić, i słusznej sprawy, w którą wierzę, i wiem, że tej wiary należy dochować
Człowiek zawsze zaskakująco szybko się przyzwyczaja do nowych warunków, prawo życia zawsze zwycięży.
44-45
prasa zagraniczna
46
NIEDZIELA NA PODBESKIDZIU
Dwa ośrodki na terenie diecezji bielsko-żywieckiej zostały objęte kwarantanną – ośrodek opieki długoterminowej „Ad-Finem” w Czernichowie oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Sióstr Boromeuszek w Cieszynie.
Od 20 kwietnia w czasie Mszy św., nabożeństw oraz indywidualnego nawiedzania może przebywać w kościele 1 osoba na 15 m2 powierzchni użytkowej świątyni. To oznacza, że w kościołach może znajdować się więcej osób niż tylko 5, jak nakazywały wcześniejsze przepisy.
47
NIEDZIELA CZĘSTOCHOWSKA
O wyzwaniach duszpasterskich po zakończeniu pandemii z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, rozmawia ks. Mariusz Frukacz
48
Kącik dla dzieci
50-51
NIEDZIELA KIELECKA
W związku ze zmianami wprowadzonymi przez Ministerstwo Zdrowia we wszystkich kościołach diecezji kieleckiej zwiększyła się liczba wiernych, którzy mogą uczestniczyć w Eucharystiach.
Na apel lekarzy, aby oddawać krew odpowiedzieli żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach oraz kielczanie.
W diecezji kieleckiej nie będzie organizowanych Pierwszych Komunii Świętych w maju.
50
NIEDZIELA LEGNICKA
Było to nie tylko święto z racji obchodzonej uroczystości, ale także dzień poświęcenia nowego, namalowanego dla świątyni w Węglińcu obrazu Jezusa Miłosiernego.
W czasie trwającej pandemii możemy pomóc także innym
W kaplicy seminaryjnej odbyło się 19 kwietnia pożegnanie bp. Marka Mendyka, który został nowym biskupem świdnickim
51
53
Niedziela z kulturą
55-61
NIEDZIELA PRZEMYSKA
Ostatnie tygodnie tworzą nową jakość życia. Covid-19 stał się czynnikiem niepokoju do potęgi tak niezwykłej, jak niezwykły jest los rodzaju ludzkiego.
Majowa tradycja zachęca nas do ponownego otwarcia się w sposób wyjątkowy na Maryję.
55
NIEDZIELA RZESZOWSKA
Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności powitaliśmy 26 kwietnia w naszej katedrze pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tego dnia rozpoczęła się jego peregrynacja drogami naszej diecezji. Z tej okazji bp Jan Wątroba skierował do diecezjan list (publikujemy jego fragmenty).
Trzy siostry ze Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (Prezentek) z Rzeszowa w Wielką Niedzielę postanowiły tańcem wyrazić radość ze Zmartwychwstania Chrystusa. Zdecydowały się zatańczyć na tarasie swojego domu zakonnego i transmitować ten taniec w formie wideo.
56
NIEDZIELA SOSNOWIECKA
Multicentrum – tak w zasadzie należałoby nazwać Diecezjalne Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu, bo znajdziemy w nim specjalistów pomagających dzieciom, młodzieży, dorosłym, seniorom, małżonkom i rodzinom
Sosnowiec to wyjątkowe miasto, nie tylko ze względu na krążące wobec niego złośliwe komentarze. Tu właśnie 16 maja 1902 r. urodził się Jan Kiepura, wybitny śpiewak estradowy i operowy
58
NIEDZIELA - KOŚCIÓŁ NAD ODRĄ I BAŁTYKIEM
W czasie pandemii koronawirusa wspólnota archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej podejmuje liczne, konkretne działania, by nieść pomoc i ulgę doświadczonym bólem choroby.
59
NIEDZIELA - GŁOS Z TORUNIA
Jak w trakcie epidemii koronawirusa posługują ośrodki katolickie? Czyżbyśmy – parafrazując słowa papieża Franciszka – byli właśnie świadkami epidemii miłości?
61
NIEDZIELA WARSZAWSKA
Pandemia koronawirusa ograniczyła liczbę osób uczestniczących w Liturgii. Nie osłabiła jednak zapału i zaangażowania Kościoła, a nawet je spotęgowała.
62
NIEDZIELA WROCŁAWSKA
Choć na ulicach cicho i pusto, to zatroskane o drugiego człowieka elżbietanki bezustannie niosą pomoc. Nie można zarzucić siostrom i ogólnie zakonom w Polsce, że zamknęły się za klasztorną furtą i w odosobnieniu czekają, aż pandemia przeminie.
Metropolita wrocławski abp Józef Kupny w liście do proboszczów i wikarych archidiecezji zaproponował utworzenie „parafialnej tarczy antykryzysowej” w czasie pandemii koronawirusa.
63
Niedziela z kulturą
64
NIEDZIELA ZAMOJSKO-LUBACZOWSKA
Ostatnie miesiące, tygodnie, dni to nieustanna walka. Każdy na swój sposób troszczy się o ochronę zdrowia, a przede wszystkim ci, którzy pełnią służbę przy chorych i sami bezpośrednio narażają siebie i swoich najbliższych
64
NIEDZIELA ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKA - ASPEKTY
Pandemia to dla jednych wyzwania związane z bieżącymi problemami, a dla ruchów i stowarzyszeń moment przeorganizowania swojej pracy. Jedną z takich organizacji jest Stowarzyszenie św. Eugeniusza de Mazenoda, działające przy parafii ojców oblatów w Gorzowie.
65
niedziela liturgiczna
III-VIII