Reklama

Pod patronatem medialnym „Niedzieli”

Korona i Krzyż - potęga wiary

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czas walki z Bogiem, a tym samym czas walki z Kościołem w Polsce trwa. Nasilenie tej już otwarcie prowadzonej wojny - nie można tego inaczej nazwać! - jest z dnia na dzień większe. Otwarty atak rozpoczął się po śmierci Jana Pawła II, a po katastrofie smoleńskiej nabrał zmasowanego charakteru. Próbą mierzenia sił był zamach na krzyż przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Orężem atakujących są w tej wojnie bluźnierstwo, szyderstwo, kpina, ośmieszanie, pogarda i upadlanie katolików. Polem walk o rząd dusz są media i polityka. Nie można temu przyglądać się bezradnie lub obojętnie; trzeba bronić siebie i następnych generacji. Ale żeby skutecznie bronić wartości, które są święte, żeby samemu nie ulec zwątpieniu, potrzeba wsparcia - także w postaci argumentów.
Pisałam w grudniu ub.r. o książce prof. Andrzeja Nowaka „Czas walki z Bogiem”, którą Biały Kruk zainaugurował serię „Kościół na straży polskiej wolności”. To całkiem nowe ujęcie historii Polski na przestrzeni prawie jedenastu wieków jej istnienia. „Czas walki z Bogiem”, chronologicznie rzecz biorąc, stanowi ostatni - czwarty tom tej serii, mówi o wieku XX i stawia dramatyczne pytanie: Czy Polacy pozwolą demontować własne państwo i czy wyrzekną się wiary ojców w nadchodzących czasach liberalizmu i nihilizmu?
Właśnie ukazał się tom pierwszy owej niezwykłej serii, zatytułowany „Korona i Krzyż. Czas Piastów i Jagiellonów”. Autor, prof. Krzysztof Ożóg (UJ), wybitny znawca epoki średniowiecza, zabiera nas w fascynującą podróż do początków państwa polskiego, opisując dzieje państwa i narodu tak, jak jeszcze nikt tego nie robił. Ukazując historię kraju, przedstawia jednocześnie nierozerwalną więź między rosnącą przez wieki wielkością Polski a jej wiernością wobec Chrystusa - zarówno w początkach piastowskiego władztwa, jak i w dobie potęgi Polski Jagiellonów. Udowadnia, iż te dwie wartości - wielkość Polski i wierność Chrystusowi - przez wieki szły ze sobą w parze, przyczyniając się do pomyślności zarówno państwa polskiego, jak i jego obywateli.
Swą siłę Polacy jako naród zawsze czerpali z wiary, a gdy ich wiara słabła - przychodziły zawirowania dziejowe. Gdy władza podnosiła rękę na Kościół, Polska pogrążała się w kryzysie. Gdy władca potrafił się ukorzyć przed Bogiem i odbyć nakazaną przez Kościół pokutę - wówczas państwo trwało mocne, nie było zachwiań.
Prof. Ożóg zadaje w swej książce wiele pytań, m.in.: jak doszło do tego, że młode europejskie państwo, położone na peryferiach średniowiecznego chrześcijaństwa, stało się już w XV wieku potęgą? Co sprawiło, że Mieszko I i Bolesław Chrobry stworzyli dzieło, które nie tylko przetrwało późniejsze kryzysy, ale stało się nieodłącznym elementem europejskiego ładu? Dlaczego w XV-wiecznym Krakowie żyło tak wielu świętych i błogosławionych? Autor udziela pięknym językiem głębokich odpowiedzi.
W książce „Korona i Krzyż. Czas Piastów i Jagiellonów” Krzysztof Ożóg opisuje z niezwykłą erudycją i rzetelnością także duchową historię Polski od chrztu Mieszka I w 966 r. po śmierć ostatniego z Jagiellonów - Zygmunta Augusta w 1572 r. Przywołuje postaci niezwykłych duchownych, na których męczeństwie wyrastała siła nadwiślańskiego narodu.
Poznajemy też niezwykłe kobiety, których czystość, modlitwa, poświęcenie i troska o biednych trwale zapisały się w naszej historii. Spotykamy też dawnych intelektualistów miary - jakbyśmy to dziś powiedzieli - europejskiej, takich jak mistrz Wincenty (zwany później Kadłubkiem), Paweł Włodkowic, Stanisław ze Skarbimierza, Łukasz z Wielkiego Koźmina, Jan Dąbrówka czy Paweł z Worczyna, których dzieła są dziś fundamentem polskiej historii i europejskich stosunków międzynarodowych.
Prof. Ożóg zwraca też uwagę na przenikanie się życia Kościoła powszechnego z życiem Kościoła w Polsce, decyzje soborów czy papieży są wdrażane przez krajowe synody, ale synody te bronią też interesu polskiego, jak np. synod w Łęczycy w 1285 r., na którym nakazywano modlenie się w języku polskim, aż wreszcie wkład polskich intelektualistów w myśl europejską: Paweł Włodkowic, Stanisław ze Skarbimierza (wielkie wystąpienia na soborze w Konstancji; druga dekada XV wieku).
Tak więc książka prof. Ożoga ukazuje sześć stuleci panowania Piastów i Jagiellonów jako czas kształtowania się polskiego narodu w zgodzie z Ewangelią i misją Kościoła katolickiego. Sięgnięcie do korzeni polskiej wolności pozwoli niejednemu z nas zrozumieć, co wyróżnia Polaków od innych narodów.
Wielkim walorem edytorskim publikacji są zdjęcia, głównie Adama Bujaka (prawie 80), a także niektóre archiwalne fotografie i reprodukcje dzieł wielkich malarzy. Książka „Korona i Krzyż” każe poważnie zastanowić się nad naszym państwem, i to nie tylko nad jego dawnymi dziejami, ale również nad jego stanem obecnym. Po lekturze rodzi się dramatyczne pytanie: Dokąd ta współczesna Polska zmierza?! Książka wzywa Polaków, by stanęli na straży Kościoła katolickiego i głoszonych przez niego prawd, bo to jest gwarancja jego niezależności i siły.

Krzysztof Ożóg, „Korona i Krzyż. Czas Piastów i Jagiellonów”, t. 1 z serii „Kościół na straży polskiej wolności”, wydawnictwo Biały Kruk, 216 str., 20,5x25 cm, papier kredowy, oprawa twarda, obwoluta. W przygotowaniu: t. II, Józef Szaniawski, „Przedmurze chrześcijaństwa. Czas królów elekcyjnych” ukaże się pod koniec maja br. oraz t. III, Martyna Deszczyńska, „Naród bez państwa. Czas zaborów” ukaże się w czerwcu br.; t. IV, Andrzej Nowak, „Czas walki z Bogiem” ukazał się w grudniu 2011 r.

SKORZYSTAJ I ZAMÓW!

Jeżeli jesteś Czytelnikiem „Niedzieli”, to opłaca Ci się zamówić 4-tomową Historię Polski „Kościół na straży polskiej wolności” bezpośrednio w Białym Kruku. Wówczas otrzymasz dodatkowo za symboliczną złotówkę pamiątkowy, wielkopostny album „Arcybractwo Męki Pańskiej” ze zdjęciami Adama Bujaka (duży format, twarda oprawa, kredowy papier, 80 str.). Oferta ważna do wyczerpania nakładu. Płatność za poszczególne tomy przy odbiorze, nie trzeba przedpłacać za całość.
Wystarczy zadzwonić (oprócz niedziel) i zamówić pod numerami: (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, (12) 254-56-02, (12) 254-56-26, (12) 254-56-19. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00 lub dystrybucja@bialykruk.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: parafia to przestrzeń, w której Bóg jest blisko!

2024-09-02 10:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Tomasz Szurek

- Jeśli Kościół chce mieszkać blisko ludzi, to musi głosić Słowo i być bliski w dziełach miłości. Bez tego nie ma parafii – mówił kard. Ryś w Krakowie.1 września metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. inaugurującej Rok Jubileuszowy 700-lecia parafii św. Mikołaja w Krakowie. W modlitwie udział wzięli łódzcy duchowni.

W homilii kard. Grzegorz Ryś wyjaśnił, że z języka greckiego parafia oznacza „zamieszkać blisko”. Nawiązując do pierwszego czytania, podkreślił, że tym, który chce zamieszkać blisko jest Bóg. – Pan Bóg nie potrafi być prawodawcą z daleka. Jeśli ustanawia prawa, przykazania, zasady, przepisy, to chce być blisko tych, którzy mają ich przestrzegać. To jest niesłychanie piękna twarz Boga, który wydaje ci polecenia, będąc przy tobie. (…) Parafia to przestrzeń, w której Bóg jest blisko. To oznacza też dyscyplinę działania duszpasterzy. Bóg chce być tym, który mieszka blisko, dlatego Kościół ma strukturę parafialną, żeby doświadczenie obecności Boga było w zasięgu ręki – podkreślił metropolita łódzki. – Ojciec i matka wydają polecenia swoim dzieciom. Ile są warte te polecenia, jeśli nie pokażą dzieciom, że są blisko nich, dadzą wsparcie, opiekę? – podkreślił.Następnie kard. Ryś wskazał na dwa Boże dary: zbawiające słowo oraz wezwanie do miłosierdzia. – To słowo nie tylko czyni nas mądrzejszymi, ono nas rodzi. Jestem stworzony przez Boga wtedy, kiedy istnieję według Jego słowa. Ono zapoczątkowuje we mnie inne życie, otwiera, uczy. (…) 700 lat parafii oznacza 7 wieków głoszenia słowa z tego miejsca – zaznaczył duchowny. Odnosząc się do drugiego daru, metropolita łódzki zaznaczył, że wpisuje się on w religijność czystą i bez skazy. – Biada parafii, która nie ma doświadczenia miłosierdzia, z którym wychodzi do ludzi. Jest jak stół, który ma dwie nogi – ma nogę, która nazywa się „sakramenty”, „słowo”, ale nie ma trzeciej, która nazywa się „miłosierdzie”. Nie ma takiego stołu, który stoi na dwóch nogach. Co więcej, muszą być one w miarę równe! – zaznaczył homileta. - Kościół, który wzoruje się na Bogu, jeśli chce mieszkać blisko ludzi, to musi głosić Słowo i być bliski w dziełach miłości. Bez tego nie ma parafii – podsumował łódzki duchowny.    Z okazji jubileuszu Penitencjaria Apostolska udzieliła parafii Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami, którego mogą dostąpić od 1 września 2024 roku do 31 sierpnia 2025 roku.Kościół św. Mikołaja położony jest przy jednym z najstarszych szlaków handlowych prowadzącym z Ratyzbony do Kijowa. Jak podano na stronie parafialnej, najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z dokumentu papieża Grzegorza IX, wystawionego dla benedyktynów w 1229 r. Został wówczas określony jako „capella” (kaplica). Dopiero w dokumencie odpustowym arcybiskupa jerozolimskiego Bazylego z 1298 r. nazwany był „ecclesia Sancti Nicolai prope civitatem Cracoviensem”. W 1327 r. miał już status parafialnego.
CZYTAJ DALEJ

R. Kozakowska: Ojczym topił i dusił... Tam na Górze stwierdzili, że mam jeszcze wiele do zrobienia!

2024-09-02 11:57

[ TEMATY ]

Paraolimpiada

PAP/Polski Komitet Paralimpijski PKPar

Róża Kozakowska jest obecnie jedną z najbardziej utytułowanych polskich paraolimpijek. Od wielu lat osiąga sukcesy, czy to podczas igrzysk, mistrzostw świata czy Europy. Jej życie nie było jednak nigdy kolorowe… W programie "Alarm" w 2021 r. na antenie TVP 1 opowiedziała wstrząsającą historię swojego życia.

- Ojczym dał nam popalić w życiu niemało... Byłam zawsze poniewierana. Nigdy nawet nie słyszałam mojego imienia. Nie mogłam siedzieć na kanapie, bo słyszałam, że "taki badziew" na to nie zasługuje – opowiadała przerażające historie z życia reprezentantka Polski.
CZYTAJ DALEJ

Indonezja: papieska fundacja planuje szkołę surfingu i myślenia

2024-09-02 17:36

Karol Porwich/Niedziela

Dzieci realizują ukraiński program nauczania

Dzieci realizują ukraiński program nauczania

Szkoła surfingu i myślenia dla młodych ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji jest obecnie budowana w Indonezji, a papież Franciszek odwiedza stolicę Dżakartę między innymi, aby dowiedzieć się więcej na jej temat. Za projekt odpowiada katolicka fundacja edukacyjna „Scholas Occurrentes”, której powstanie zainspirował papież Bergoglio.

Działalność szkoły w przeważająco muzułmańskiej Indonezji została zainspirowana podobnym doświadczeniem w Mozambiku, gdzie „Scholas Occurrentes” uruchomiła już taką szkołę surfingu i myślenia, powiedział portalowi Vatican News Argentyńczyk José María Del Corral, prezes fundacji, który założył organizację w 2001 roku na prośbę obecnego papieża.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję