Jak zwykle papież poprzedził swój wyjazd na lotnisko spotkaniem w Domu św. Marty z około piętnastoma bezdomnymi mężczyznami i kobietami, którym towarzyszył jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.
Ojciec Święty przybył na lotnisko Fiumicino przed godz. 17.00. Przed wejściem na pokład samolotu krótko rozmawiał z biskupem Gianrico Ruzzą, ordynariuszem diecezji Porto-Santa Rufina, w której jurysdykcji znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Fiumicino.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Samolot w czasie 13 godzin i 15 min. lotu przeleci nad Włochami, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Serbią, Czarnogórą, Bułgarią, Turcją, Iranem, Pakistanem, Indiami i Malezją. Po pokonaniu 13 354 km oczekiwany jest o godz. 11.30 (6.30. czasu polskiego) na międzynarodowym lotnisku w Dżakarcie.
Franciszkowi towarzyszy papieska świta i ponad 70 dziennikarzy.
"Dziś rozpoczynam podróż apostolską do niektórych krajów Azji i Oceanii. Proszę, módlcie się o owoce tej podróży” - napisał Franciszek na platformie X.
Pierwszego dnia pobytu w Indonezji nie przewidziano żadnych oficjalnych spotkań.
Reklama
W drugim dniu wizyty, 4 września, Franciszek spotka się przed południem z prezydentem Joko Widodo, władzami, społeczeństwem obywatelskim i korpusem dyplomatycznym oraz członkami Towarzystwa Jezusowego w Nuncjaturze Apostolskiej. Po południu przewidziano spotkanie z biskupami, kapłanami, diakonami, osobami konsekrowanymi, seminarzystami i katechetami w katedrze Matki Bożej Wniebowziętej oraz młodzieżą ze Scholas Occurentes w Domu Młodzieży Grha Pemuda.
Nie jest to pierwsza papieska podróż do Indonezji. W 1989 r. kraj ten odwiedził św. Jan Paweł II.
Indonezja jest największym pod względem liczby ludności krajem islamskim na świecie. Islam w tym kraju był przez długi czas uważany za tolerancyjny wobec innych religii. Jednak w ostatnich latach w Indonezji większe wpływy zyskały konserwatywne i radykalne ruchy islamskie. Podsycają je między innymi kaznodzieje i darczyńcy z państw Zatoki Perskiej, którzy chcą szerzyć fundamentalistyczny salafizm w kraju Azji Południowo-Wschodniej. Mimo to przywódcy największych organizacji islamskich wyrazili ostatnio radość z wizyty papieża. Mają nadzieję, że obecność papieża wzmocni wzajemne zaufanie i harmonię między wspólnotami religijnymi.
Oprócz islamu oficjalnie uznaje się pięć innych religii i wyznań: protestantyzm, katolicyzm, buddyzm, hinduizm i konfucjanizm. Spośród prawie 280 milionów Indonezyjczyków ponad 87 procent to muzułmanie, około dwanaście procent to chrześcijanie, a jedna czwarta z nich to katolicy.
Ta trzecia co do wielkości demokracja na świecie jest jedynym krajem Azji Południowo-Wschodniej członkiem grupy G20. Do czasu uznania niepodległości od Holandii w 1949 r. różnymi częściami kraju rządziły władze kolonialne.
Głównymi tematami azjatyckiej podróży Franciszka będą: dialog i pokojowe współistnienie między różnymi wyznaniami, poszukiwanie harmonii w wielości kultur, troska o stworzenie zagrożone kryzysem klimatycznym, bliskość i wsparcie dla młodych i mniejszościowych Kościołów (z wyjątkiem maleńkiego Timoru Wschodniego, byłej kolonii portugalskiej, która właśnie powróciła z wojny o niepodległość od Indonezji i z 98 proc. populacji ma największy odsetek katolików na świecie).
Franciszek wygłosi w sumie 16 przemówień, wszystkie w języku włoskim, z wyjątkiem czterech w Timorze Wschodnim, które będą w języku hiszpańskim.