Podsumowując obrady 393. Zebrania plenarnego KEP abp Stanisław Gądecki wskazał na znaczenie jubileuszu 50-lecia diecezji opolskiej, w których wczoraj wziął udział cały Episkopat. Zauważył, że „jest to diecezja składająca się z różnych mniejszości narodowych i te mniejszości tutaj były w sposób pokojowy integrowane”.
Przypomniał, że tak było tu przez wieki i przerwała to w okrutny sposób dopiero II wojna światowa. Ale proces integracji i wzajemnego pojednania, w tym pojednania polsko-niemieckiego, był tu kontynuowany przez kolejnych biskupów opolskich, w szczególności abp. Alfonsa Nossola i Andrzeja Czaję.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nawiązując do głównego tematu obrad jakim był temat synodu o synodalności, abp Gądecki podkreślił, że kończący się etap diecezjalny pokazuje, że są ludzie zainteresowani myśleniem o Kościele z miłością. „Jest to myślenie, które nie zmierza do destrukcji, tylko do lepszego funkcjonowania Kościoła poprzez wsłuchanie się w głos ludu Bożego” - zauważył.
Nawiązując do polskiej syntezy krajowej z prac synodalnych podkreślił, że choć wzięło w nich udział tylko 50 tys. osób, jest to ważny i godny uwagi namysł. Poinformował, że synteza ta została przekazana do sekretariatu generalnego Synodu Biskupów w Rzymie. A teraz z kolei otrzymamy wnioski płynące z innych krajów i kontynentów, co może bardzo wzbogacić nasze, polskie myślenie o Kościele.
Reklama
Nawiązując do wojny na Ukrainie, przewodniczący Episkopatu zaapelował o dalszą pomoc uchodźcom. Przypomniał, że przez Polskę przeszło już 5 milinów uchodźców, z czego ok. l,5 mln pozostało. „Przedłużająca się wojna stanowi wyzwanie dla wszystkich Polaków, nie możemy poddać się zmęczeniu. Nie możemy zobojętnieć na tę sytuację, tym bardziej, że wojna nie ustaje a sytuacja na Ukrainie jest coraz bardziej niebezpieczna” – podkreślił abp Gądecki.
Zaapelował do wszystkich organizacji kościelnych, samorządów, stowarzyszeń i organizacji społecznych, aby nie ustawały w pomocy dla Ukraińców. Zaapelował konkretnie o pomoc w nauce, o pomoc w znalezieniu pracy i mieszkania. A nawiązując do uchodźców jacy przedostają się przez granicę z Białorusią czy nawet uchodźców z Rosji uciekających przed mobilizacją, przypomniał, że „jako pasterze Kościoła przypominamy, że nie ma różnych kategorii uchodźców i migrantów, gdyż wszyscy mają tę samą ludzką godność” – podkreślił przewodniczący Episkopatu.
Abp Gądecki przypomniał, że biskupi obradowali również nt. potrzeby poprawy organizacji pielgrzymek, zwłaszcza w kontekście niedawnego wypadku polskiego autokaru w Chorwacji.
Na zakończenie, w odniesieniu do zbliżającego się Światowego Dnia Ubogich 13 listopada, stwierdził, że będziemy mieć do czynienia z nową kategoria ubóstwa, która jest ubóstwem energetycznym. Zaapelował więc o wyjście z pomocą tym wszystkim, którzy zostaną poszkodowani.