WŁĄCZ WERSJĘ AUDIO
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jasna Góra, to sanktuarium naszego Narodu, silne wiarą i modlitwą pielgrzymów, choć nie było tutaj objawień Matki Bożej, jest jednym z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych na świecie.
Według legendy nasz Obraz został namalowany przez św. Łukasza, na desce stołu w Nazarecie, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina…. A przecież św. Łukasz nie był malarzem, w swoim czasie był lekarzem i pisał w ewangelii o Matce Bożej, „namalował” Jej duchowy portret i to zapewne urosło do rangi malarstwa. Wizerunek jest o wiele młodszy… Ikona bizantyjska, typu Hodegetria znaczy Wskazująca Drogę, Przewodniczka do Jezusa, powstała między VIII a XIII wiekiem.
Według historyków w XIII w. książę ruski Lew Daniłowicz przewiózł obraz z Konstantynopola do Bełza na Ruś Czerwoną jako dar od cesarza Konstantyna. W XIV wieku Bełz został wcielony do Królestwa Węgier, a zarządzający zamkiem książę Władysław Opolczyk przewiózł go na Jasną Górę i powierzył opiece Zakonowi Św. Pawła I Pustelnika – Paulinom.
Reklama
Tak rozpoczęła się historia naszego Sanktuarium w 1382r. Obraz słynął łaskami, a pielgrzymi podążali do Kaplicy Cudownego Obrazu nie tylko z Polski, ale także spoza jej granic.
I tak się dzieje do dziś. Miłość Matki Bożej do wszystkich Jej dzieci przyciąga kolejne pokolenia, a wota błagalne i dziękczynne, które oglądamy na ścianach kaplicy i w obiektach muzealnych, potwierdzają cudowność tego miejsca i umacniają wiarę, każdego kto do Matki przychodzi.
Cykl powstał we współpracy z Jasnogórskim Centrum Informacji i Biurem Prasowym Jasnej Góry.