Polscy biskupi, komentując spotkanie z Papieżem, podkreślali, że było ono bardzo bogate w treść.
- Benedykt XVI przypomniał, jaka jest właściwa misja kapłanów. Mają oni przede wszystkim przepowiadać Słowo Boże i sprawować sakramenty. Muszą się znać na Ewangelii, na tym, co mają przepowiadać - mówi Niedzieli biskup senior diecezji łowickiej Alojzy Orszulik.
Na ten wątek w przemówieniu Papieża zwraca również uwagę bp Jan Szlaga, ordynariusz pelpliński: - Kapłan musi być świadkiem. Ma swoją „specjalność”.
W katedrze zgromadzili się kapłani z całej Polski i zza wschodniej granicy. Obecni byli, oczywiście, przedstawiciele Episkopatu Polski.
W imieniu duchowieństwa Papieża przywitał kard. Józef Glemp, Prymas Polski. Podkreślił, że nie lękamy się przyszłości i wiemy, iż dzieląc się wiarą, dzielimy się miłością, której źródłem jest Bóg. - Nasza teraźniejszość jest na miarę naszych sił, które wspomaga łaskami Bóg, zaś wstawiennictwo Bogurodzicy Maryi jest rękojmią naszej wierności Kościołowi i Ewangelii - mówił. Następnie odbyła się krótka Liturgia Słowa, w czasie której odczytano fragment Listu św. Pawła do Rzymian.
Na początku swojego przemówienia Ojciec Święty w sposób szczególny pozdrowił kard. Glempa i złożył mu najserdeczniejsze gratulacje z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich, która przypadła właśnie 25 maja.
Benedykt XVI podkreślił, że nie oczekuje się, by ksiądz był ekspertem od ekonomii czy polityki, ale przede wszystkim wymaga się, by znał się on na życiu duchowym. „Aby przeciwstawić się pokusom relatywizmu i permisywizmu, nie jest wcale konieczne, aby kapłan był zorientowany we wszystkich aktualnych, zmiennych trendach; wierni oczekują od niego, że będzie raczej świadkiem odwiecznej mądrości, płynącej z objawionego Słowa” - mówił Papież.
„Trzeba unikać aroganckiej pozy sędziów minionych pokoleń, które żyły w innych czasach i w innych okolicznościach - napominał zgromadzonych Ojciec Święty. - Potrzeba pokornej szczerości, by nie negować grzechów przeszłości, ale też nie rzucać lekkomyślnie oskarżeń bez rzeczywistych dowodów, nie biorąc pod uwagę różnych ówczesnych uwarunkowań” - dodał Papież.
Przemówienie wielokrotnie przerywane było oklaskami, a po jego zakończeniu duchowni, klaszcząc, skandowali „Benedetto”. Prymas Polski przekazał w darze Papieżowi faksymile rękopisu Ewangeliarza ze zbioru Ormian polskich.
Na koniec wizyty w katedrze Ojciec Święty modlił się przy grobach kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Augusta Hlonda.
Pomóż w rozwoju naszego portalu