Obie panie należą do Biura Postulatorskiego Procesu Beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza.i o swoich duchowym wychowawcy wiedzą niemalże wszystko.
Cel: Rzym
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Do Rzymu, z przygotowanym dokumentem, udała się delegacja na czele z ks. Andrzejem Dziełakiem, wicepostulatorem procesu oraz wspomnanymi już paniami Jadwigą Wartalską oraz Joanną Lubieniecką. - Zanim odwiedziliśmy sekretariat kongregacji, a było to dokładnie 16 października, uczestniczyliśmy we Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II oraz w audiencji generalnej papieża Franciszka - zaznacza Joanna Lubieniecka, dodając:- W procesie diecezjalnym, który trwał 14 lat zebraliśmy ok. 3000 stron wszystkich dokumentów. Z tego należało stworzyć Positio, czyl tzw. kwintesencję tych dokumentów, z których wynika, że Sługa Boży praktykował cnoty w stopniu heroicznym. My to zrobiliśmy i na ręce kard. Marcello Semerraro.
Proces Rzymski
Reklama
“Wujek” jest znany w procesie jako “wyznawca”. Taki proces powinien się rozpocząć co najmniej 5 lat po śmierci, ale nie później niż 30 lat po śmierci jest oparty o świadectwa ludzi, którzy go znali, plus świadectwa i jego listy. Wybór i opis tych cnót był zależny od tego, jak się wypowiadali przesłuchiwani świadkowie. Było to 45 osób. 6 osób stanowiła komisja historyczna, a 39 składało swoje świadectwo, byli to biskupi, duchowni, siostry zakonne, świeccy, członkowie rodziny - zaznacza Jadwiga Wartalska, opisując, jak będzie wyglądał dalej proces beatyfikacyjny - Positio, które złożyliśmy na ręce prefekta dykasterii ds. kanonizacyjnych kard. Semerraro będzie poddane analizie dwóch gremiów. Jedno z nich to gremium cenzorów teologów oraz drugie kardynałów i biskupów. Jeżeli ich opinie będą pozytywne, co do stwierdzenia heroiczności cnót, dokument zostaje przedstawiony papieżowi i wtedy Ojciec Święty może ogłosić dekret o heroiczności cnót ks. Aleksandra Zienkiewicza i od tego momentu “Wujek” będzie nosił tytuł “Czcigodny Sługa Boży”, a biskup miejsca rozpocznie proces uznania cudu za przyczyną sługi Bożego i tak naprawdę dopiero wtedy rozpocznie się właściwy proces beatyfikacyjny.
Modlitwa o cud
W oczekiwaniu na pozytywne decyzje płynące z Rzymu, trwa modlitwa o cud za wstawiennictwem ks. Aleksandra Zienkiewicza. - Procedura uznania cudu może się rozpocząć po dekrecie o heroiczności cnót. Oczywiście dokumenty mogą spływać do nas szybciej, ale dopóki nie będzie dekretu, nie możemy z nimi nic zrobić - wskazuje Joanna Lubieniecka. Aby ułatwić wiernym modlitwę, w 2023 roku przygotowana została Nowenna. - Ta modlitwa podzielona jest na dziewięć dni, których tytuły są zaczerpnięte z najważniejszych pionów nauczania ks. Zienkiewicz. Najpierw jest tekst z Pisma Świętego, nauczania Soboru Watykańskiego II, fragment nauczania “Wujka” dotyczący tej tematyki, świadectwo wychowanków czy współpracowników i na końcu wezwanie do modlitwy - zaznacza J. Lubieniecka. - Za zgodą Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej wydaliśmy w nakładzie 5000, i on się już skończył, dlatego przed miesiącem wydrukowaliśmy kolejne 3000 i drukarnia jest w ciągłej gotowości, aby drukować nowe, ponieważ ludzie chętnie biorą tekst tej nowenny i się modlą.
Więcej w wydaniu papierowym "Niedzieli Wrocławskiej" na 25 listopada br, a wywiad z paniami Joanną Lubieniecką i Jadwigą Wartalską niebawem na naszym Spotify oraz YouTube