Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 52/2005, str. 4

Grzegorz Gałązka

W trzecią niedzielę Adwentu Papież pobłogosławił figurki Dzieciątka Jezus przyniesione przez rzymskie dzieci

W trzecią niedzielę Adwentu Papież pobłogosławił figurki Dzieciątka Jezus przyniesione przez rzymskie dzieci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Komercyjne „zanieczyszczenie” Świąt

11 grudnia podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie Benedykt XVI skrytykował komercjalizację świąt Bożego Narodzenia. Papież mówił także o znaczeniu bożonarodzeniowej szopki i pobłogosławił przyniesione przez rzymskie dzieci figurki Dzieciątka Jezus. Zwrócił uwagę, że święta Bożego Narodzenia w „dzisiejszym społeczeństwie konsumpcyjnym padają ofiarą swoistego komercyjnego „zanieczyszczenia”, które grozi zafałszowaniem autentycznego ducha, nacechowanego skupieniem, umiarkowaniem, nie zewnętrzną, lecz wewnętrzną radością”.
Papież nawiązał do uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które jest „bramą do Bożego Narodzenia”. „Pozwólmy więc Matce Jezusa - mówił Papież - aby nam towarzyszyła; niechaj kierują nami Jej uczucia, abyśmy ze szczerym sercem i otwartym duchem przygotowali się na uznanie w Dzieciątku Betlejemskim Syna Bożego, który przyszedł na ziemię dla naszego odkupienia”. Papież przypomniał znaczenie ludowej tradycji budowania szopki po uroczystości Niepokalanego Poczęcia Maryi. „Budowa w domu szopki może okazać się prostym, ale skutecznym sposobem ukazania wiary, aby przekazać ją swoim dzieciom. Szopka pomaga nam kontemplować tajemnicę miłości Boga, która objawiła się w ubóstwie i prostocie groty betlejemskiej” - podkreślił Benedykt XVI.
Papież przypomniał, że tradycję tę zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu, który „tak był poruszony tajemnicą Wcielenia, że zapragnął odtworzyć ją w Greccio w żywej szopce”. „Szopka może bowiem pomóc nam zrozumieć tajemnicę prawdziwego Bożego Narodzenia, albowiem mówi o pokorze i miłosiernej dobroci Chrystusa, który „będąc bogaty, stał się ubogim” dla nas.
Po polsku Papież powiedział: „Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków. Pozdrawiam profesorów i studentów, którzy żegnają obraz Matki Bożej Sedes Sapientiae. Obraz ten od roku odwiedzał duszpasterstwa akademickie w Polsce. Obecnie zostanie przekazany do Bułgarii. Niech Maryja, Stolica Mądrości, wspiera Wasze wspólnoty. Niech wszystkim pomaga w adwentowym czuwaniu”.

Reklama

Audiencja generalna

Bóg jest zawsze z nami

14 grudnia podczas audiencji generalnej Benedykt XVI rozważał pierwszą część Psalmu 139 [138].
Papież podkreślił, że treścią Psalmu jest przede wszystkim ufność. „Bóg nas nie zostawia, także w najtrudniejszych momentach; On jest wciąż przy nas, również w ostatnią noc naszego życia, kiedy nikt już nam nie towarzyszy, w noc naszej śmierci. Pan nie zostawia nas, towarzyszy nam również w tej ostatniej samotności, a zatem jako chrześcijanie musimy być ufni, że nie jesteśmy nigdy pozostawieni samym sobie” - powiedział Benedykt XVI.
Po wygłoszeniu katechezy Papież pozdrowił pielgrzymów w różnych językach. Zwracając się do Polaków, powiedział: „Witam pielgrzymów z Polski i z innych krajów. Pozdrawiam polskich biskupów obecnych w Rzymie z okazji wizyty ad limina Apostolorum. Witam pielgrzymów z Zakopanego oraz licealistów z Bydgoszczy. Niech pobyt w Rzymie dobrze przygotuje Was wszystkich do świąt Bożego Narodzenia. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Orędzie na XVI Światowy Dzień Pokoju

W opublikowanym 13 grudnia orędziu na XVI Światowy Dzień Pokoju Papież Benedykt XVI w ostrych słowach potępił terroryzm, wzrastające na świecie wydatki na zbrojenia, także nuklearne. Tytuł orędzia brzmi: Pokój w prawdzie.
Zdaniem Papieża, pokój jest „darem niebios i łaską Bożą” i „wymaga większego poczuwania się do odpowiedzialności, tzn. do kształtowania - w prawdzie, sprawiedliwości, wolności i miłości - historii ludzkiej według Bożego porządku”.
Pisząc o przeszkodach stojących przed realizacją pokoju, Papież na pierwszym miejscu wymienia kłamstwo. „Z kłamstwem wiąże się dramat grzechu i jego przewrotne następstwa, które powodowały i wciąż powodują niszczące skutki w życiu jednostek i narodów” - zaznacza Benedykt XVI i przypomina przy tym, że w XX wieku na kłamstwie budowano „obłąkańcze systemy ideologiczne i polityczne”, które „tworzyły pozór prawdy w sposób programowy i doprowadziły do wyzysku i zagłady wielkiej liczby mężczyzn i kobiet, eksterminując wręcz całe rodziny i wspólnoty”.
Papież potępił terroryzm, który „przez groźby i kryminalne akty potrafi utrzymywać świat w stanie lęku i niepewności”, wskazując, że u jego podłoża stoi „tragiczny i wstrząsający nihilizm” oraz „fanatyzm religijny, dziś często nazywany fundamentalizmem”. Benedykt XVI podkreśla, że „chociaż nihilizm i fundamentalizm mają różne pochodzenie i wpisują się w odmienne konteksty kulturowe, łączy je niebezpieczna pogarda dla człowieka i jego życia, a ostatecznie dla samego Boga”.

Reklama

Papież pogratulował laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla

Benedykt XVI przesłał telegram gratulacyjny na ręce dyrektora generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Mohameda ElBaradei. Ta ONZ-owska agenda i jej sekretarz generalny są tegorocznymi laureatami Pokojowej Nagrody Nobla. Uroczystość jej wręczenia odbyła się w Oslo. „Także dzisiaj, sześćdziesiąt lat po niszczycielskich atakach na Hiroszimę i Nagasaki, wyraźnie dostrzegamy, że zagrożeniem dla światowego pokoju jest rozpowszechnianie broni nuklearnej. Posługa kierowanej przez Pana organizacji na rzecz wspólnoty międzynarodowej przez propagowanie nierozprzestrzeniania broni jądrowej oraz działania na rzecz rozbrojenia nuklearnego zasługuje na najwyższą pochwałę” - stwierdził Benedykt XVI. Papież zapewnił o swej modlitwie za wszystkich, którzy działają na rzecz pokoju, a zwłaszcza za osoby starające się zapobiec użyciu broni masowego rażenia. Stolica Apostolska jest członkiem założycielem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która powstała w 1957 r.

Orędzie na XIV Światowy Dzień Chorego

Opieka nad chorymi umysłowo jest tematem najbliższego, XIV Światowego Dnia Chorego. Główne obchody Dnia, który przypada 11 lutego 2006 r., we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, odbędą się w Adelajdzie w Australii. W okolicznościowym orędziu Papież Benedykt XVI wskazał, że choroby umysłowe dotykają już jednej piątej ludzkości i stanowią prawdziwy problem społeczny.
Benedykt XVI zwrócił uwagę, że w wielu krajach nie ma dotąd żadnego ustawodawstwa dotyczącego chorych umysłowo i brakuje określonej polityki w dziedzinie zdrowia psychicznego. Wskazał, że coraz częściej przyczynami chorób umysłowych są konflikty zbrojne, katastrofy naturalne, szerzenie się terroryzmu. Ponadto w krajach rozwiniętych gospodarczo przyczyny zaburzeń umysłowych upatruje się również w kryzysie wartości moralnych. „Wzmaga to poczucie osamotnienia, zagrażając i nawet rozbijając tradycyjne formy społecznej jedności, poczynając od instytucji rodziny, oraz przyczyniając się do marginalizacji chorych, w szczególności chorych umysłowo, uważanych częstokroć za ciężar dla rodziny i dla wspólnoty” - czytamy w orędziu.
Ojciec Święty przypomniał, że Kościół pomaga chorym umysłowo poprzez działalność kapelanów, i wezwał duszpasterzy, stowarzyszenia i organizacje wolontariatu, aby poprzez konkretne formy i inicjatywy wspierały rodziny chorych umysłowo. Zwrócił także uwagę na formację i właściwe podnoszenie kwalifikacji personelu zatrudnionego w instytucjach społecznych opiekujących się chorymi umysłowo.

Świąteczny program Papieża Benedykta XVI

24 grudnia 2005 r. Ojciec Święty będzie przewodniczył Mszy św. o północy w Bazylice Watykańskiej. 25 grudnia, w uroczystość Bożego Narodzenia, o godz. 12.00 z centralnej loggii Bazyliki św. Piotra Benedykt XVI skieruje do wiernych orędzie świąteczne i udzieli błogosławieństwa Urbi et orbi. 31 grudnia o godz. 18.00 w Bazylice Watykańskiej przewodniczyć będzie Nieszporom, w czasie których odśpiewane zostanie dziękczynne Te Deum za kończący się rok. 1 stycznia 2006 r., w uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi i XXXIX Światowy Dzień Pokoju, o godz. 10.00 w Bazylice Watykańskiej Papież odprawi Mszę św. w asyście m.in. watykańskiego sekretarza stanu kard. Angelo Sodano i jego substytuta abp. Leonardo Sandriego. 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, o godz. 9.30 w Bazylice Watykańskiej Benedykt XVI odprawi Mszę św. 8 stycznia, w uroczystość Chrztu Pańskiego, o godz. 10.00 w Kaplicy Sykstyńskiej Ojciec Święty udzieli chrztu św. grupie noworodków.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

2024-07-16 12:13

[ TEMATY ]

Jerozolima

Bazylika Grobu Pańskiego

Adobe Stock

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Za ścianą pokrytą graffiti w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie zespół badaczy przypadkowo odkrył największy znany średniowieczny ołtarz, mierzący 3,5 metra szerokości. Ołtarz krzyżowców, który został konsekrowany w 1149 roku, był uważany za zaginiony przez dziesięciolecia.

Podczas prac renowacyjnych archeolog Amit Re'em z Israel Antiquities Authority i historyk Ilya Berkovich z Austriackiej Akademii Nauk (ÖAW) odkryli marmurowy ołtarz za ważącą kilka ton kamienną płytą, na której froncie „uwieczniali” się turyści. Odkrycie jest sensacją dla historyków, stwierdziła ÖAW.

CZYTAJ DALEJ

Trzy słowa, trzy róże

2024-07-16 18:41

Niedziela Ogólnopolska 29/2024, str. 26-27

[ TEMATY ]

objawienia

8grudnia.rosemaria.pl

Pielęgniarka i mistyczka Pierina Gilli

Pielęgniarka i mistyczka Pierina Gilli

Po 78 latach Kościół oficjalnie uznał za prawdziwe objawienia włoskiej mistyczki Pieriny Gilli.

Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe, obchodzono godzinę łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn, Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej godziny łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu” – te słowa usłyszała w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej 8 grudnia 1947 r. skromna pielęgniarka Pierina Gilli. Rzecz miała miejsce w niewielkim miasteczku Montichiari niedaleko Brescii.

CZYTAJ DALEJ

Chrześcijanin za kierownicą – w niedzielę rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

2024-07-19 16:33

[ TEMATY ]

św. Krzysztof

kierowcy

Karol Porwich /Niedziela

W związku z rozpoczynającym się w niedzielę 25. Ogólnopolskim Tygodniem św. Krzysztofa, Kościół przypomina, jak powinien zachowywać się chrześcijanin na drogach. - Kierowca musi być zawsze roztropny, odpowiednio przygotowany i trzeźwy - mówi KAI krajowy duszpasterz kierowców, ks. Marian Midura. - Pan Bóg nie wystawia nam mandatów za łamanie przepisów, ale narażając siebie i innych, łamiemy Boże przykazania: „nie zabijaj!”, a przede wszystkim przykazanie miłości bliźniego - dodaje dyrektor MIVA Polska, ks. Jerzy Kraśnicki.

Tydzień św. Krzysztofa to także czas modlitw o mądrość dla wszystkich kierowców. - Każdy kierowca powinien mądrze i odpowiedzialnie korzystać z pojazdu, dbać o kulturę jazdy i starać się zrozumieć, po co są przepisy. Pan Bóg nie wystawia nam mandatów za łamanie przepisów, ale narażając siebie i innych, łamiemy Boże przykazania: „nie zabijaj!”, a przede wszystkim przykazanie miłości bliźniego - podkreśla KAI dyrektor MIVA Polska, ks. Jerzy Kraśnicki.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję