Reklama

Festiwal przełomu tysiącleci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Teatr "Logos", działający przy kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi, który jest nazywany "kościołem artystów", to fenomen, jakim nie może się poszczycić żadne z polskich miast. Scena powstała dzięki inwencji ks. kan. Waldemara Sondki, inspiratora i duchowego opiekuna działającego wokół niej Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. Ksiądz Kanonik, wspierany przez swych zwierzchników oraz grono sponsorów, organizuje również jedyny w swoim rodzaju Festiwal Kultury Chrześcijańskiej.

Reklama

5 listopada br. w "kościele artystów" bp Adam Lepa przewodniczył uroczystej Eucharystii za zmarłych twórców kultury, otwierającej IV już Festiwal, który stał się w tym roku niepowtarzalnym świętem sztuki. Spektakle, koncerty, wykłady i projekcje filmowe, odbywające się głównie w świątyni środowisk twórczych oraz w Galerii Tower Building i kinie "Przedwiośnie", cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności.
W homilii poświęconej Chrystusowemu przykazaniu miłości Ksiądz Biskup zwrócił uwagę, iż "...tworzyć znaczy ofiarowywać siebie innym, często w cierpieniu i bólu, bowiem - zgodnie z duchem Ewangelii - warunkiem obfitego i trwałego owocowania jest zawsze obumieranie własnego ja".
Po Mszy św. w Galerii Duszpasterstwa Środowisk Twórczych została otwarta wystawa malarstwa Jerzego Dudy-Gracza.
Zespół Teatru "Logos" przedstawił spektakl pt. "Salome" wg Oscara Wilde´a, opracowany przez Bogusława Kierca, w scenografii Danuty Kierc i choreografii Ewy Wycichowskiej. Dzięki przemyślanej reżyserii, wspartej inwencją choreografa, a także szlachetną prostotą ujęcia scenograficznego, Wildeowska wizja przybrała w "Logosie" wysmakowany kształt sceniczny, uderzający logiczną kompozycją sytuacji, trafnym rozłożeniem dramatycznych napięć oraz przekonywającym aktorstwem.
Gorące przyjęcie towarzyszyło zespołowi "Raz Dwa Trzy" z Zielonej Góry. Nietypowe instrumentarium, ironiczne teksty oraz dowcipne komentarze wyjaśniające ich genezę były walorem wieczoru.
Szczególnych wzruszeń dostarczył festiwalowej publiczności występ chóru "Oktoich", działającego przy cerkwi prawosławnej we Wrocławiu. W interpretacji śpiewaków prowadzonych przez ks. Grzegorza Cybulskiego kolejne pieśni układały się w przepiękny ekumeniczny hymn na cześć Stwórcy.
Ojciec Leon Knabit (OSB), przypominając osobę św. Benedykta z Nursji, podkreślił zawarte w regule benedyktyńskiej wskazania: " Módl się i pracuj", "Nie bądź smutny" oraz "Szanuj drugiego człowieka". Uświadomił, iż w świetle bliskiej już obecności Polski w strukturach Unii Europejskiej z cennych nauk Zakonu św. Benedykta moglibyśmy wiele skorzystać.
Nastrój radosnego uniesienia towarzyszył czwartkowemu występowi Tomka Kamińskiego. Szczelnie wypełniony "kościół artystów" cieszył się i śpiewał długo ponadprzepisowy czas koncertu. Sercami słuchaczy bez reszty zawładnęły standardy wykonywane przez znakomicie grających muzyków.
Plastyczny Teatr Symbolu z Torunia w atmosferze skupienia i powagi ukazał odwieczne misterium rodzenia i umierania. Stosując proste środki wyrazu, sugestywnie wyartykułował niełatwą prawdę o istnieniu jako drodze, którą człowiek podąża do domu przygotowanego przez Pana w wieczności.
Pierwszy tydzień Festiwalu zwieńczyła prezentacja najnowszego tomiku ks. Jana Twardowskiego, zatytułowanego "Nie tylko wrona chodzi zdziwiona". Anna Seniuk bezbłędnie wydobywała mądrość i delikatny urok poetyckiego słowa, mówiącego o Bogu i wierze, radościach i smutkach, a nade wszystko o dziecięcym zadziwieniu ocalającym wiarę. Komentarz przybliżający teksty Księdza Jana przedstawiła dr Aleksandra Iwanowska, wieloletnia edytorka jego twórczości, co w połączeniu z subtelną oprawą muzyczną istotnie wzbogaciło spotkanie z liryką odpowiadającą na zamówienia ludzkich serc.

Uroczysta Msza św. w intencji twórców kultury celebrowana przez abp. Władysława Ziółka - ordynariusza łódzkiego w kościele środowisk twórczych 12 listopada br. zapoczątkowała drugi tydzień Festiwalu. W pięknej homilii Arcypasterz łódzki, nawiązując do słów Pierwszej Księgi Królewskiej, mówił: "...Misja twórcy jest przecież często trudna jak misja Proroka. (...) ...artystę można by przyrównać do oracza, a sztukę do pługa orzącego rolę ludzkiego ducha, aby można było zasiać w niej ziarno słowa, które przyniesie w swoim czasie plon obfity". W Liturgię wpisała się uroczystość pięćdziesięciolecia pożycia małżeńskiego państwa Ewy i Jerzego Wolskich, cenionych w kraju i poza jego granicami artystów plastyków. Z tej okazji Ksiądz Arcybiskup wręczył dostojnym Jubilatom Złoty Krzyż Archidiecezji Łódzkiej.
Zachwycający występ Teresy Żylis-Gary, której akompaniowała pianistka - prof. Aleksandra Nawe, słuchacze nagrodzili owacjami na stojąco. Ave Maria F. Schuberta, Modlitwa z opery Oblężenie Koryntu G. Rossiniego, aria Desdemony z IV aktu Otella G. Verdiego przemawiały do słuchaczy harmonią i pięknem wielkiego artyzmu.
Studio-Teatr Test z Warszawy zaprezentowało "Fausta" J. W. Goethego w adaptacji, scenografii i reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego. Były w tym spektaklu interesująco zarysowane sceny, a także udane propozycje aktorskie. W przestrzeni sakralnej raziły jednak przyjęte przez realizatora pewne elementy koncepcji scenograficznej.
Prof. Stanisław Rodziński w wykładzie "Promieniowanie Sacrum - terapia czy nadzieja" odniósł się do istotnych problemów współczesnej kultury. Uprzytomnił, jak ważne jest wskrzeszanie stowarzyszeń i związków zniszczonych kiedyś z lęku przed ludzką prywatnością i inicjatywą. Otaczająca nas rzeczywistość kraju poszukującego swej tożsamości wymaga nie tylko promieniowania wiary i nadziei, lecz także opracowanego z miłością i precyzją planu rozwoju kultury.
Teresa Kotlarczyk w filmie "Prymas. Trzy lata z tysiąca" ukazała historię trzyletniego więzienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego przez władze komunistyczne. Podczas spotkania z reżyserką okazało się, iż pewne niejasności wprowadzał sobowtór Księdza Kardynała, pomimo znakomitej pracy aktorskiej Andrzeja Seweryna.
Wyśmienitą zabawę zgotował publiczności zgromadzonej w Galerii Tower Building zespół 2 TM 2, 3 - "Tymoteusz". Brzmiąca oryginalnie grupa przekazywała treści zaczerpnięte wprost z Pisma Świętego. Łódzki występ był znakomitym dowodem jej popularności.
"Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego to film, który pod zabawnym tytułem skrywa głębokie treści dotyczące najistotniejszych spraw ludzkiego bytu, takich jak przemijanie i śmierć czy pojednanie z wiarą i religią w obliczu nadchodzącego kresu. Wspaniałą kreację chorego na raka lekarza stworzył Zbigniew Zapasiewicz.
Uproszczone ujęcie wielowymiarowej rzeczywistości zdominowało legnickie przedstawienie pt. "Wesele raz jeszcze" w reżyserii Pawła Kamzy. Instrumentalnie potraktowany, a przecież sprawny zespół aktorski często sprowadzał spektakl do poziomu płaskiej historii o specyficznej grupie pielgrzymów.
Występ dziecięcego zespołu "Arka Noego" zakończył 19 listopada festiwalowe prezentacje. Wypełniony do granic możliwości kościół tętnił radością. Na zewnątrz świątyni tłum bawił się przed telebimem. Proste, wpadające w ucho melodie wspaniale jednoczyły publiczność z wykonawcami.

* * *

Odbywający się po raz czwarty Festiwal Kultury Chrześcijańskiej przez różnorodne dokonania artystyczne z mocą głosił chwałę Chrystusa, jedyne źródło nadziei dla świata wkraczającego w trzecie tysiąclecie wiary.
Serdeczne podziękowania dla ks. kan. Waldemara Sondki i Zespołu "Logosu" niechaj będą wyrazem wdzięczności za trud i ofiarność włożone w przygotowanie i realizację tej wyjątkowej imprezy, będącej współczesnym odbiciem sojuszu Kościoła i sztuki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiceprzewodniczący Episkopatu: adwent to czas wyhamowania i pojednania

2024-12-01 08:22

[ TEMATY ]

modlitwa

adwent

abp Józef Kupny

pojednanie

Adobe Stock

Adwent to czas wyhamowania i refleksji, z kim się pojednać, w czyim kierunku wyciągnąć swoją dłoń - powiedział PAP zastępca przewodniczącego KEP abp Józef Kupny. Jak zaznaczył, nawrócenie jest zmianą myślenia, łamaniem schematów.

"Droga do chrześcijańskiej doskonałości prowadzi poprzez poszukiwanie tego, co łączy. Empatia, współpraca, pomoc potrzebującym, czy inne wartości są ponadczasowe, jednoczą nas wszystkich" - wskazał hierarcha. Dodał, że punktem zwrotnym na drodze zrozumienia i pojednania w wymiarze społecznym, narodowym i rodzinnym w Polsce jest "próba dialogu z tymi, którzy myślą inaczej niż my".
CZYTAJ DALEJ

1 grudnia - liturgiczne wspomnienie św. Karola de Foucauld

[ TEMATY ]

bł. Karol de Foucauld

youtube.com

bł. Karol de Foucauld

bł. Karol de Foucauld

1 grudnia Kościół wspomina w liturgii św. Karola de Foucauld (1858-1916), francuskiego zakonnika i misjonarza, pustelnika, który wiele lat spędził wśród muzułmańskich Tuaregów w Afryce Północnej.

Na krętych drogach życia Bóg pisze prostymi liniami. To powiedzenie dotyczy również Karola de Foucauld. W chwili, gdy zginął z rąk członków muzułmańskiej sekty sufickiej sanusijja 1 grudnia 1916 roku w oazie Tamanrasset, miał za sobą długą drogę, która prowadziła go z Francji do Algierii, Maroka, do Ziemi Świętej, Syrii, a wreszcie na algierską Saharę. Natomiast droga wewnętrzna wiodła go od przepełnionego wiarą dzieciństwa przez religijną obojętność do ponownego odkrycia wiary i życia pustelniczego. Dziś na jego dziedzictwo powołuje się ok. 20 różnych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych.
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie Adwentowe #1

2024-12-01 22:53

ks. Łukasz Romańczuk

Rozpoczynamy Adwent. W tym roku zapraszamy do wysłuchania w każdą niedzielę rozważań do Ewangelii na poszczególne niedzielę Adwentu. A od poniedziałku do soboty na Adwentowe Opowieści. Będą one do odsłuchania na naszym kanale YouTube oraz na Spotify Niedziela Wrocławska

YouTube: 
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję