Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

28 sierpnia br. podpisano w Tanzanii pierwsze częściowe porozumienie w sprawie pokoju w drogim mi Burundi, wykrwawionym przez siedmioletnią absurdalną wojnę domową. Zachęcam Was do modlitwy, ażeby pragnienie pojednania tamtejszych narodów podjęły wszystkie zainteresowane strony, a także kraje ościenne, i aby można było osiągnąć wkrótce stabilny i trwały pokój dla dobra całego regionu Wielkich Jezior.

Jan Paweł II 30 sierpnia 2000 r.

Jan Paweł II do Polaków

Zwracając się do Polaków, Ojciec Święty przedstawił najpierw przybyłe grupy: "Witam Pielgrzymów z Polski. Ruchy parafialne z Babimostu, Białobrzegu, Chojnowa, Konopnicy, Lubartowa, Warszawy i Zelowa; grupy młodzieżowe z Kleszczewa i Siedlec. Poza tym grupy młodzieżowe z Rygi, Wilna i Warmii - harcerzy; z Krakowa Instytut "Tertio Millennio Adveniente" o. Macieja Zięby, z Poznania chór dziewczęcy ´Skowronki´". Na okrzyk grup z Kleszczewa i Siedlec: "Oaza kocha Ciebie!" Papież odpowiedział: "Mają rację".
Szczególne pozdrowienia Jan Paweł II skierował do pielgrzymów z Instytutu Teologicznego diecezji pelplińskiej im. św. Jadwigi Królowej: " Przybyliście do Wiecznego Miasta, aby dziękować Bogu za piętnaście lat istnienia i działania Instytutu. Chętnie włączam się w to Wasze dziękczynienie. Waszej patronce, św. Jadwidze Królowej Wawelskiej, zawierzam przyszłość Instytutu oraz twórczy trud profesorów i studentów. Niech Wasza pielgrzymka w roku Wielkiego Jubileuszu pozostawi w sercach wszystkich trwałe owoce. Niech Wam Bóg błogosławi!"

Audiencja generalna 30 sierpnia 2000 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

27 sierpnia br. w rozważaniach przed południową modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty przypomniał zakończone XV Światowe Dni Młodzieży i zapowiedział Jubileusz Nauczycieli Akademickich. Oto pełny tekst przemówienia papieskiego:
"Nie przebrzmiało jeszcze w opinii publicznej echo Światowego Dnia Młodzieży. Przez kilka dni w Rzymie biło serce młodych, którzy wzbudzali wielką sympatię do siebie. Młodzi, radośni, pokojowo nastawieni, gotowi do pozdrowienia i uśmiechu, pełni szacunku wobec miasta i przyrody, zakochani w Jezusie Chrystusie i w Jego przesłaniu. Oto lud, który z nową energią wkracza w trzecie tysiąclecie.
Niektórzy z tych młodych są jeszcze w Rzymie, a ich reprezentacja jest obecna także tutaj dzisiaj. Są to młodzi z Gen, z Ruchu Fokolarynów, których wielu tutaj widzę i pozdrawiam z wielką miłością, wdzięczny za ich odwiedziny.
Dziękujemy Panu za to dobro, jakie Jubileusz Młodych zasiał w Kościele i w świecie. Na wszystkich wywarł żywe wrażenie ich wielki napływ. Światowy Dzień Młodzieży jest jednak tylko etapem na drodze, którą trzeba przebyć. Każdy młody człowiek po powrocie do swego kraju jest wezwany do pogłębiania swego wyboru na rzecz Ewangelii i życia zgodnego z nią. W tym sensie podczas niezapomnianego czuwania w Tor Vergata mówiłem o ´laboratorium wiary´, o tym cudownym laboratorium duchowym, w którym każdy może wzrastać w świadomości własnej wiary i stawać się przekonującym świadkiem Chrystusa.
Swego rodzaju przedłużeniem Jubileuszu Młodych będzie Jubileusz Nauczycieli Akademickich, który rozpocznie się w przyszłą niedzielę, 3 września. Będzie on przebiegał pod hasłem: Uniwersytet na rzecz nowego humanizmu. U progu trzeciego tysiąclecia Kościół proponuje na nowo światu kultury, a zwłaszcza uniwersyteckiemu, orędzie Chrystusa jako źródło wizji człowieka i świata, w którym odzwierciedla się w pełni obraz Boga. W Jego świetle można formować nowe pokolenia, przygotowując je do stawienia czoła wielkim wyzwaniom historii, aby budować społeczeństwa solidarne i wrażliwe na osoby, szczególnie najsłabsze.
Toteż konieczne jest sprzyjanie szerokiemu i uważnemu dialogowi między wiarą a kulturami, tak aby odrodziły się one na nowo w wyniku spotkania ze starą, a ciągle aktualną Dobrą Nowiną.
Owoce Światowego Dnia Młodzieży i przebieg najbliższego Jubileuszu Uniwersytetów powierzam Maryi, Matce Kościoła i Dziewicy całkowitego i wielkodusznego ´tak´ na wezwanie ze strony Pana. Niech pomaga Ona młodym w utrzymywaniu żywej pochodni ognia miłości Bożej. Niech wyprosi dla wszystkich aktywne pragnienie świętości, aby byli ewangelicznym zaczynem i drożdżami w mieście ludzi".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jubileusz Nauczycieli Akademickich z udziałem naukowców chińskich

Przedstawiciele Chińskiej Republiki Ludowej zapowiedzieli swój udział w kongresie na temat naturalnej regulacji poczęć, organizowanym w Rzymie w ramach Jubileuszu Nauczycieli Akademickich.
Jubileusz Nauczycieli Akademickich odbędzie się w dniach 3-10 września. W jego programie, obok spotkania z Papieżem Janem Pawłem II, przewidziano 59 tematycznych kongresów, organizowanych przez 40 różnych uniwersytetów z całych Włoch.

Reklama

Beatyfikacja Piusa IX i Jana XXIII

Fakt, że papieże Pius IX i Jan XXIII są beatyfikowani jednocześnie (3 września 2000 r.) w Watykanie, jest sprawą raczej przypadkową - twierdzi prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - abp Jose Saraiva Martins. Jak oświadczył w rozmowie z Radiem Watykańskim, wyniesienie na ołtarze dwóch papieży z odległych od siebie okresów " należy tłumaczyć przede wszystkim tym, że zakończenie obu procesów beatyfikacyjnych nastąpiło w tym samym czasie". Abp Martins podkreślił, że jest to jedyny powód, dla którego obaj papieże są beatyfikowani tego samego dnia. Podobnie jak we wszystkich innych uroczystościach beatyfikacyjnych, znaczenie tego aktu polega przede wszystkim na tym, aby wiernym, a także innym ludziom, ukazać przykład braci i sióstr "którzy byli obdarzeni szczególnymi darami łaski i swoje cnoty ukazywali w sposób bohaterski".
Za pontyfikatu Piusa IX (1846-1878) obradował I Sobór Watykański, który to ogłosił dogmat o prymacie papieża nad Kościołem powszechnym oraz o nieomylności papieskiej. Jan XXIII w czasie swego pontyfikatu (1958-1963) zwołał II Sobór Watykański, który kontynuował Papież Paweł VI.

Orędzie na IX Światowy Dzień Chorego

26 sierpnia br. Stolica Apostolska ogłosiła tekst orędzia Jana Pawła II na przyszłoroczny, IX Światowy Dzień Chorego. Przypada on 11 lutego, we wspomnienie objawień Matki Bożej z Lourdes. W 2001 r. miejscem jego centralnych obchodów będzie Sydney w Australii. W dokumencie, noszącym datę 22 sierpnia 2000 r., Ojciec Święty zaznacza, że kolejny Dzień Chorego będzie przebiegał pod hasłem: Nowa ewangelizacja a godność człowieka cierpiącego.
Witając z zadowoleniem rosnące zainteresowanie postępem naukowym w medycynie i unowocześnianiem struktur sanitarnych, Papież podkreślił w orędziu, że zawsze musi nimi kierować troska o zapewnienie skutecznej służby choremu i podtrzymywanie go w walce z chorobą.
Przypomniał też o pilnej konieczności zapewnienia równego dostępu wszystkich osób do dóbr w dziedzinie zdrowia: trzeba raz na zawsze skończyć z utrzymującą się niesprawiedliwością, zwłaszcza w krajach ubogich, pozbawiającą dużą część ludności niezbędnej opieki zdrowotnej.
Ojciec Święty złożył hołd tym wszystkim - jednostkom i organizacjom, zwłaszcza instytucjom religijnym - którzy "pełnią szlachetną służbę w tej dziedzinie, odpowiadając odważnie na palące potrzeby osób i narodów w regionach i krajach wielkiego ubóstwa".

Reklama

Apel do transplantologów

29 sierpnia br. Jan Paweł II zaapelował do uczestników XVIII Międzynarodowego Kongresu Towarzystwa Transplantologów o poszanowanie godności i nienaruszalności osoby ludzkiej podczas operacji przeszczepiania.
"Jak w wypadku każdej zdobyczy ludzkiej, także w dziedzinie nauk medycznych, dających tyle nadziei zdrowia i życia wielu ludziom, należy wskazać na pewne punkty krytyczne, które trzeba poddać uważnej refleksji antropologicznej i etycznej" - stwierdził Papież. Podkreślił, że podstawowym kryterium oceny tych zjawisk ma być obrona i popieranie integralnego dobra osoby ludzkiej przy zachowaniu jej szczególnej godności.
Wskazał, że u podstaw każdej decyzji o transplantacji, jak przy wielu innych okazjach, leży wielka wartość etyczna, a mianowicie postanowienie ofiarowania, bez zadośćuczynienia, części własnego ciała dla zdrowia i dobra innej osoby. W tym właśnie tkwi szlachetność takiego gestu, będącego prawdziwym aktem miłości - stwierdził Papież.
Wiąże się z tym ważne zastrzeżenie etyczne: konieczne jest uzyskanie świadomej zgody na pobranie narządu do przeszczepu.
Ważnym skutkiem uznania godności osoby musi być też przestrzeganie wymogu, aby pojedyncze (jedyne w organizmie) narządy życiowe były pobierane wyłącznie "ex cadavere", czyli od osoby, która na pewno nie żyje - stwierdził Papież.

Wizyta Papieża w Brazylii w 2001 r.

Papież Jan Paweł II uda się prawdopodobnie w 2001 r. z wizytą duszpasterską do Brazylii. Poinformował o tym wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu tego kraju - bp Marcelo Carvalheira z Parauby.
Do złożenia wizyty na zakończenie obchodów 500. rocznicy ewangelizacji Brazylii zaprosił Papieża prezydent Fernando Enrique Cardoso podczas wizyty w Watykanie w listopadzie 1999 r. Jan Paweł II odwiedził ten największy katolicki kraj świata czterokrotnie: w 1980, 1982, 1991 i w 1997 r.
Według informacji przedstawiciela Episkopatu Brazylii, Ojciec Święty będzie uczestniczył m.in. w zakończeniu Krajowego Kongresu Eucharystycznego, który będzie obradował w Campinas w stanie Sao Paulo w dniach 12-21 czerwca 2001 r. Dokładny termin papieskiej wizyty nie jest jeszcze znany.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak Karol Wojtyła stał się filozofem?

2024-08-16 17:33

[ TEMATY ]

filozofia

Karol Wojtyła

archiwum KUL

Św. Jan Paweł II, zanim został Papieżem, przez lata był profesorem KUL

Św. Jan Paweł II, zanim został Papieżem, przez lata był profesorem KUL

Jaka droga wiodła Karola Wojtyłę, chłopaka z Wadowic, z rodziny bez tradycji akademickich do zostania wielkim myślicielem, określanym przez współczesnych filozofów mianem „geniuszu intelektualnego”? W ramach wykładów „Odkrywanie Karola Wojtyły – Jana Pawła II” przygotowanych przez Fundacją Collegium Voytylianum opowiada ks. prof. dr hab. Grzegorz Hołub, kierownik Katedry Karola Wojtyły na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Ks. prof. Grzegorz Hołub zwraca uwagę, że chociaż u Wojtyłów nie było tradycji akademickich, to w rodzinie Emilii i Karola panowała atmosfera sprzyjająca nauce i zdobywaniu wiedzy. Karol senior ukończył pięcioklasową szkołę ludową, a następnie trzy klasy gimnazjum cesarsko-królewskiego w Bielsku. Naukę przerwał, aby pomagać swojemu ojcu, który zajmował się krawiectwem. Po odbyciu służby wojskowej w armii austro-węgierskiej jako oficer pracował w administracji, gdzie przychodził różne szkolenia i zdawał kolejne egzaminy.

CZYTAJ DALEJ

USA: już wkrótce wielka sztafeta obrońców życia

2024-08-16 19:02

[ TEMATY ]

obrońcy życia

Stany Zjednoczone

sztafeta

Ivan Kmit/Fotolia

A-Cross America Relay (Sztafeta przez Amerykę) ma szansę stać się najdłużej trwającym w czasie wydarzeniem organizowanym przez obrońców życia w Stanach Zjednoczonych. Rozpocznie się 6 września, a zakończy 19 października.

Działacze pro-life przemierzą USA w ogromnej sztafecie w kształcie krzyża. Jej celem ma być zainspirowanie matek w ciąży do tego, by wybrały życie dla swoich nienarodzonych dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Czy z okazji Roku Świętego nastąpi zniesienie zadłużenia państw rozwijających się, aby umocnić pokój?

2024-08-17 09:43

[ TEMATY ]

Kościół

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Rok Święty, który - jak zarządził Franciszek - rozpocznie się 29 grudnia 2024 i potrwa do 6 stycznia 2026, stawia przed sobą wiele ważnych celów. Jest przede wszystkim wezwaniem do nawrócenia się i pogłębienia wiary, ale papieska bulla "Spes non confundit" z 9 maja br., zapowiadająca to ważne wydarzenie, wzywa również (w punkcie 16.) do umorzenia długów "krajów, które nigdy nie będą mogły ich spłacić". Ojciec Święty podkreślił, iż "jest to kwestia nie tylko wielkoduszności, ale przede wszystkim sprawiedliwości, zaostrzonej dziś przez nową formę niesprawiedliwości, której staliśmy się świadomi". Podobny apel wystosował także ćwierć wieku temu św. Jan Paweł II, gdy ogłaszał Jubileuszowy Rok Święty 2000.

Do tego wezwania papieża Bergoglio pośrednio nawiązuje też zaproponowane przez niego hasło na najbliższy, 58. Światowy Dzień Pokoju, obchodzony od 1968 z inicjatywy św. Pawła VI w pierwszym dniu kolejnego roku: "Odpuść nam nasze winy: obdarz nas swoim pokojem". Słowa te nawiązują w sposób oczywisty do biblijnego i kościelnego znaczenia Roku Jubileuszowego, którego jednym z najważniejszych wymiarów była i jest troska o pokój i bezpieczeństwo rodzaju ludzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję