Reklama

Rolnicy podlascy w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia

Niedziela podlaska 52/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia, jeszcze w trakcie trwania Roku Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego, w bazylice Najświętszej Maryi Panny w Leśnej Podlaskiej miało miejsce odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej poświęconej Prymasowi Tysiąclecia i uczczeniu dwudziestej rocznicy powstania i rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych " Solidarność". Inicjatorem uroczystości była Rada Wojewódzka NSZZ RI "Solidarność" w Białej Podlaskiej. Msza św., w czasie której dokonano poświęcenia tablicy, poprzedzona została spotkaniem w klasztornej sali 300-lecia Obrazu Leśniańskiego. Przedmiotem spotkania było omówienie m.in. przez Romana Wierzbickiego (przewodniczącego Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność") i Janusza Golca (dyrektora OR KRUS w Radzyniu Podlaskim), spraw dotyczących Związku, rolniczych ubezpieczeń, rent i odszkodowań.

Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przez 5 kapłanów ( przeor leśniańskiego klasztoru o. Marek Kowalski, podprzeor o. Leszek Wielgos, proboszcz ks. Stanisław Grabowiecki z Łosic, ks. Zbigniew Rycak z Drohiczyna) przewodniczył ks. kan. Jan Cep - diecezjalny duszpasterz rolników diecezji siedleckiej. O. Marek Kowalski jako gospodarz i kustosz sanktuarium powitał serdecznie na wstępie wszystkich przybyłych gości, związkowców i rolników.

Słowa powitania do uczestników uroczystości skierował również starosta łosicki Stefan Szańkowski, który powiedział m.in.: " Stajemy tradycyjnie przed obliczem naszej Pani Leśniańskiej, która koiła nasz ból w czasach represji stanu wojennego, która przygarniała nas swoimi ramionami w chwilach zwątpienia; była świadkiem i uczestniczką naszych wzlotów i wielkich radości i jest Tą, której opiece zawierzamy naszą teraźniejszość i przyszłość. Dziś, do Jej klasztoru przynosimy szczególny dar, tablicę pamiątkową, która w Roku Prymasa Tysiąclecia przypomina o znamiennym wydarzeniu - XX już rocznicy rejestracji związku rolników NSZZ RI "Solidarność". Od chwili wywalczonej możliwości legalnego istnienia, dzięki pomocy i wstawiennictwu kard. Stefana Wyszyńskiego i jego wysłanników z prof. A. Stelmachowskim na czele, ten Związek przeszedł burze w swej krótkiej historii. Zdelegalizowany przez dekret o stanie wojennym działał w podziemiu, m.in. uczestnicząc w duszpasterstwie rolników. Ten klasztor i życzliwość Ojców Paulinów przygarniała nas i karmiła otuchą i nadzieją płynącą z wiary, z serca naszej Matki - Królowej Leśniańskiej. (...) Gdy przyszedł rok 1989 - z powiewem wolności Związek rósł w siłę i z potężnymi nadziejami przygarnął całe rzesze rolników. Ale tworzenie tej nowej rzeczywistości okazało się bardzo trudne, co nie pozostawało bez wpływu na nasze decyzje, uwikłania polityczne, a tym samym na siłę i odbiór Związku w terenie. Ostatnie, niełatwe lata wiele nas nauczyły, zahartowały i pokazały, że zwartość i wspólne działanie na rzecz rolników jest bardzo potrzebne w każdej sytuacji, a szczególnie w dobie szybkiego marszu do Unii Europejskiej, gdy tak łatwo pomija się i zapomina o interesach narodu i polskiej wsi. Corocznie przychodziliśmy też do Matki Leśniańskiej, spotykaliśmy się na dorocznym rolniczym opłatku. Spotykaliśmy się w chwilach radości, ale także w chwilach zwątpienia.

Dziś we Mszy św. dziękczynnej chcemy Jej za to podziękować. Składamy w tej ofierze intencję rychłej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Prosimy obecnych tu księży koncelebransów, reprezentujących naszego Księdza Biskupa Ordynariusza z Księdzem Duszpasterzem Rolników oraz Księdzem Przeorem i ks. dr. Zbigniewem Rycakiem - delegatem bp. Dydycza na czele, by zanieśli przed Tron Wszechmogącego nasze prośby i nasze wezwania. Prosimy też o poświęcenie tej tablicy - na wieczną pamiątkę wydarzeń ostatnich 20 lat i Testamentu kard. Wyszyńskiego: ´Polska oczekuje od nas zachowania dumy narodowej, która każe nam wszędzie pamiętać z jakiego pnia dziejowego wyrośliśmy, jakim duchem się rządzimy, pełni uczuć miłości społecznej, pokoju, sumienności. Oczekuję, abyśmy umieli brać od świata to, co wartościowe, odróżniać zło od dobra, nie dając się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężając´. Tymi słowami Prymasa Tysiąclecia w dniu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczynamy tę szczególną Eucharystyczną Ofiarę".

Ks. kan. Jan Cep odmówił na początku sprawowanej Eucharystii modlitwę poświęcenia i w asyście wszystkich kapłanów poświęcił pamiątkową tablicę, na której wypisane zostały słowa:

W XX rocznicę rejestracji

NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność

w hołdzie Prymasowi Polski

Kardynałowi Stefanowi Wyszyń skiemu

Rolnicy wierni Bogu

i Polskiej Ziemi Ojczystej

Warszawa 12. 05. 1981 - 12. 05. 2001

Związkowcy z NSZZ RI "S"

i ofiarodawcy z Podlasia.

Uroczystego odsłonięcia poświęconej tablicy dokonał przewodniczący Rady Wojewódzkiej NSZZ RI "Solidarność" w Białej Podlaskiej - Zygmunt Gałecki.

W okolicznościowej homilii ks. J. Cep podkreślił okoliczność miejsca, które od lat jest szczególnie bliskie podlaskim rolnikom. Mówił o zadaniach, które stoją przed polskim społeczeństwem, a zwłaszcza walce z pijaństwem, "bo mamy na tej naszej polskiej ziemi budować Boże Królestwo". Przypomniał rolę Prymasa Tysiąclecia, który występował usilnie do polskich władz o zatwierdzenie Związku. "Nie wolno kupczyć poza plecami polską ziemią" - przestrzegał Kaznodzieja w kontekście brukselskich rozmów polskich ministrów. Apelował do zebranych o dołożenie wszelkich starań, by budowali jedność w polskim społeczeństwie i zawsze trzymali się wiary, Ewangelii i Kościoła, bo w tym tkwi nadzieja na zwycięstwo nad samym sobą i zwycięstwo we wszystkich innych wymiarach.

Na zakończenie Mszy św. głos zabrał Roman Wierzbicki - przewodniczący Związku. Wyraził radość z faktu uczestniczenia w akcie poświęcenia nowej tablicy dedykowanej kard. Wyszyńskiemu. " Tablice pamiątkowe - zauważył Mówca - to są takie słupy graniczne, wyznaczające poziom, granice naszej związkowej, chłopskiej moralności. Za każdym razem podczas takiej uroczystości uświadamiam sobie - mówił Przewodniczący - co nas naprawdę łączy, nasz Związek - z Kościołem, z Polską. Przy okazji odsłaniania takiej tablicy przypominamy ogromne zaangażowanie Kościoła i Prymasa Tysiąclecia w obronie polskiej ziemi, w obronie wiary. (...) Ziemia polska musi pozostać w polskich rękach. Miłości Kościoła i władz kościelnych do rolników i polskiej ziemi zaprzepaścić nie mamy prawa".

Po Komunii św., Ojciec Przeor zaprosił wszystkich gości i uczestników jubileuszowej uroczystości na posiłek do klasztornego refektarza, gdzie spotkanie związkowców miało już bardziej familiarny charakter. Przy posiłku poruszano jeszcze wiele istotnych spraw dla rolnictwa. Gość podlaskich związkowców - senator, prof. Emil Biela podzielił się m.in. swoimi refleksjami na temat przekształceń własnościowych i możliwościach Związku w ocaleniu polskiej własności. Roman Wierzbicki podkreślał konieczność uaktywnienia "terenu" w sprawach ogólnonarodowych, jak np. obrona polskiej ziemi. Mądrość nie ma swojego siedliska w Warszawie, ona jest w "terenie" i stamtąd winny płynąć pytania, żądania i postulaty do strony rządowej.

Szczególnym momentem podczas spotkania rolniczych związkowców było wręczenie przez przewodniczącego Związku Romana Wierzbickiego medali i dyplomów zasłużonym działaczom związkowym z terenu bialskopodlaskiego. Wśród odznaczonych znalazł się starosta łosicki Stefan Szańkowski.

Spotkanie podlaskich rolników w Leśnej Podlaskiej zakończyło się odśpiewaniem Roty i wspólnym, pamiątkowym zdjęciem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

WOT

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Prezydent Andrzej Duda wręczył w piątek akty mianowania gen. broni Markowi Sokołowskiemu na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i gen. bryg. Krzysztofowi Stańczykowi na stanowisko dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

2024-05-03 13:58

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

złoty Krzyż Zasługi

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Manuela Tulli i ks. Paweł Rytel-Andrianik są autorami książki o rodzinie Ulmów „Zabili nawet dzieci” opublikowanej po włosku i angielsku. Wersje polska, hiszpańska, portugalska i chińska są w przygotowaniu. Pozycja spotkała się z uznaniem odbiorców w różnych krajach. Jest ona wspólnym spojrzeniem Włoszki i Polaka na historię rodziny Ulmów w kontekście historycznym. Powstała i została wydana we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję