Reklama

Kalendarium wydarzeń w diecezji sosnowieckiej AD 2001

Niedziela sosnowiecka 52/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

U początku nowego roku kalendarzowego pragniemy dokonać podsumowania minionego roku 2001. Z tej krótkiej perspektywy przypomnijmy sobie najważniejsze wydarzenia, jakimi żyła nasza diecezja.

5 stycznia poświęceniem bramy jubileuszowej i uroczystą procesją z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego do bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęła się uroczystość zakończenia obchodów Roku Wielkiego Jubileuszu.

W dniach 8-12 stycznia Będzin był najbardziej rozkolędowanym miejscem w Polsce. W ramach VII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek rozbrzmiewały tutaj najpiękniejsze pieśni Bożonarodzeniowe.

Po raz czwarty Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu zorganizował Festiwal Kolęd i Pastorałek.

22 stycznia z koncertem kolęd w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie wystąpił Zespół Ludowy Pieśni i Tańca " Śląsk".

W uroczystość Ofiarowania Pańskiego, kiedy Kościół obchodził Dzień Życia Konsekrowanego, do sosnowieckiej Matki Kościołów na Eucharystię pod przewodnictwem bp. Adama Śmigielskiego przybyły osoby konsekrowane.

Do bazyliki katedralnej w Sosnowcu 10 lutego przybyli chorzy i cierpiący, aby wspólnie z Biskupem Ordynariuszem uczestniczyć w obchodach IX Światowego Dnia Chorych.

17 lutego wspominano 75. rocznicę śmierci sługi Bożego abp. Jana Cieplaka - patrioty, obrońcy polskości i moralności rodem z Dąbrowy Górniczej, którego proces beatyfikacyjny toczy się w Rzymie od 1952 r.

W lutym bp Adam Śmigielski erygował trzy nowe kaplice: w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym, w domu zakonnym Sióstr Pasjonistek w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach oraz w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jana Bosko w Sosnowcu-Pogoni.

23 lutego światowej sławy papieski fotografik Adam Bujak promował w Sosnowcu i Katowicach swój najnowszy album Kronika Roku Świętego.

W czasie Wielkiego Postu Caritas Diecezji Sosnowieckiej rozprowadzała wielkanocne baranki oraz skarbonki przeznaczone na jałmużnę.

27 lutego w Wydziale Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu po raz 11. odbyła się Olimpiada Wiedzy Biblijnej. Tym razem poświęcona była "polskim świętym i błogosławionym wyniesionym na ołtarze przez Jana Pawła II".

8 marca do odnowionego lokalu Redakcji Niedzieli Sosnowieckiej przybył bp Adam Śmigielski, który błogosławił pracującym tutaj dziennikarzom oraz poświęcił ich miejsce pracy.

17 marca do królewskiego Będzina przybył jego rodak, dyrektor Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Sławomir Pietras, aby odebrać zaszczytne wyróżnienie Honorowego Obywatela Miasta.

21 marca 10-lecie szkoły przeżywali nauczyciele oraz uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Bosko w Sosnowcu.

Uroczystość 9. rocznicy erygowania diecezji sosnowieckiej oraz otwarcie I Synodu Kościoła Sosnowieckiego miała miejsce 25 marca. Eucharystia, której przewodniczył metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak, sprawowana była w sosnowieckiej katedrze przy licznym udziale wiernych.

27 marca Ordynariusz sosnowiecki dokonał aktu oficjalnego otwarcia i poświęcenia nowego, jedynego na terenie Zagłębia Dąbrowskiego Oddziału Chirurgii Dziecięcej, mieszczącego się w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu-Klimontowie.

1 kwietnia ulicami Sosnowca przeszli wierni uczestniczący w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Nabożeństwu przewodniczył Pasterz Kościoła sosnowieckiego.

W Niedzielę Palmową do sosnowieckiej bazyliki katedralnej na Mszę św. przybyło około 1000 młodych diecezjan, aby uczestniczyć w obchodach XVI Światowego Dnia Młodzieży.

11 kwietnia 60 kapłanów i około 1000 wiernych żegnało zasłużonego, gorliwego kapłana - ks. prał. Stanisława Łopacińskiego.

Koncertem pieśni maryjnych "Bogurodzica" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" 29 kwietnia rozpoczęto II edycję czeladzkiego Festiwalu "Ave Maria".

W dniu dziękczynienia za dar Eucharystii i kapłaństwa, w Wielki Czwartek do sosnowieckiej katedry przybyło ponad 200 kapłanów, 700 ministrantów, przedstawiciele rodzin zakonnych oraz laikatu.

W kwietniu wyruszył konwój z pomocą humanitarną dla polskich rodzin zamieszkałych na Ukrainie. Został zorganizowany przez Caritas Diecezjalną przy współpracy Dziennika Zachodniego i dotarł do najbardziej potrzebujących Polaków we Lwowie, Sławucie oraz Winnicy.

Po raz 6. do sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Jaroszowcu pielgrzymowały rodziny wielodzietne diecezji sosnowieckiej.

8 maja bp Adam Śmigielski udzielił święceń diakonatu 6 alumnom piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej.

29 maja w Wojkowicach otwarto i poświęcono nowoczesne, pierwsze w diecezji Parafialne Centrum Młodzieżowe "Tlen".

W wigilię Zesłania Ducha Świętego w sosnowieckiej katedrze z rąk Biskupa Ordynariusza 12 diakonów przyjęło święcenia kapłańskie.

14 czerwca w miejscu historycznego spotkania z Ojcem Świętym w 2. rocznicę niezapomnianej wizyty na placu przy ul. Gwiezdnej stanął Papieski krzyż, który poświęcił Pasterz Kościoła sosnowieckiego.

1 lipca jubileusz 80-lecia istnienia swojej parafii świętowali mieszkańcy Jaworzna-Ciężkowic.

16 lipca w kaplicy Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu 30 osób związanych z duchowością Karmelu przyjęło szkaplerz i wpisało się do Bractwa Szkaplerznego.

2 sierpnia do dąbrowskiego sanktuarium pw. Matki Bożej Anielskiej pielgrzymowały niewiasty.

Od 5 do 17 sierpnia rodziny wielodzietne diecezji sosnowieckiej przybyły do Jaroszowca, aby uczestniczyć w wypoczynku z Bogiem w ramach IV Dni Formacji Rodzin Wielodzietnych.

19 sierpnia w parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Jaroszowcu rolnicy dziękowali za tegoroczne plony.

W sierpniu po raz 10. na pątniczy szlak do Matki Bożej Częstochowskiej wyruszyła Piesza Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej.

Od 31 sierpnia do września miały miejsce konferencje katechetyczne dla księży proboszczów, wikariuszy i katechetów świeckich w związku z inauguracją nowego roku szkolnego.

5 września na 10. Jubileuszową Pielgrzymkę Chorych do Matki Bożej Pocieszenia w Czeladzi przybyło ok. 1000 wiernych.

9 września w parafii pw. Świętej Trójcy w Będzinie bp Piotr Skucha odsłonił pamiątkową tablicę przypominającą 400. rocznicę wznowienia przez katolików kultu w parafialnym kościele oraz poświęcił figurę Chrystusa Zbawiciela na będzińskim Wzgórzu Zamkowym.

W czasie V Pielgrzymki Czytelników, Autorów i Przyjaciół " Niedzieli" medale "Mater Verbi" otrzymali kapłani z diecezji sosnowieckiej. Wśród wyróżnionych znaleźli się: ks. prał. Czesław Tomczyk, ks. prał Stefan Gibała oraz ks. kan. Józef Lenda.

20. rocznicę swojej działalności świętowali członkowie sosnowieckiego Klubu Inteligencji Katolickiej.

Od 16 września czeladzki Rynek nosi imię "Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia". Jest to pierwszy plac w diecezji, który nosi imię tego wielkiego kapłana i patrioty.

Po raz ósmy do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej pielgrzymowali kapłani z różnych zakątków naszej diecezji.

30 września bp Adam Śmigielski wmurował kamień węgielny w fundamenty powstającej świątyni pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu.

Od 11 do 14 października w Olkuszu odbywały się VII Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej.

12 października odbyła się uroczystość nadania imienia gen. Gabriela Taszyckiego Szkole Podstawowej w Chruszczobrodzie.

21 października Pasterz Kościoła sosnowieckiego dokonał aktu konsekracji świątyni pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Dąbrowie Górniczej.

26 października uczniowie i nauczyciele IV Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Olkuszu świętowali 10. rocznicę powstania szkoły.

9 listopada Gimnazjum nr 1 w Łazach otrzymało imię ks. Stanisława Konarskiego.

Jubileusz 6-lecia istnienia Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej przeżywali 10 listopada jej członkowie.

Po raz ósmy rozegrano finał diecezjalnego Turnieju Ministrantów o Puchar Biskupa Adama Śmigielskiego. W imprezie wzięło udział 96 uczestników.

10-lecie swojej działalności obchodził Ruch Dzieci Maryi z terenu naszej diecezji.

18 listopada w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie z programem słowno-muzycznym poświęconym osobie i nauczaniu Prymasa Tysiąclecia gościli członkowie Akcji Katolickiej z parafii Trójcy Świętej w Będzinie.

26 listopada Szpital Miejski nr 2 im. Karola Zahorskiego w Sosnowcu otrzymał zaszczytne wyróżnienie "Szpitala Przyjaznego Dziecku", przyznawane przez Światową Organizacją Zdrowia i Fundusz Narodów Zjednoczonych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. kard. Karol Boromeusz - wzór pasterza

Niedziela łowicka 44/2005

[ TEMATY ]

św. Karol Boromeusz

pl.wikipedia.org

„Wszystko, co czynicie, niech się dokonuje w miłości” - mawiał św. Karol Boromeusz. Bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że w tym zdaniu wyraża się cała Ewangelia Chrystusowa. Jednocześnie stanowi ono motto życia i działalności św. Karola Boromeusza, którego Kościół liturgicznie wspomina 4 listopada.

Przyszło mu żyć w trudnych dla Kościoła czasach: zepsucia moralnego pośród duchowieństwa oraz reakcji na to zjawisko - reformacji i walki z nią. Karol Boromeusz urodził się w 1538 r. na zamku Arona w Longobardii. Ukończył studia prawnicze. Był znawcą sztuki. W wieku 23 lat, z woli swego wuja - papieża Piusa IV, na drodze nepotyzmu został kardynałem i arcybiskupem Mediolanu, lecz święcenia biskupie przyjął 2 lata później. Ta nominacja, jak się później okazało, była „błogosławioną”. Kiedy młody Karol Boromeusz zostawał kardynałem i przyjmował sakrę biskupią, w ostateczną fazę obrad wchodził Sobór Trydencki (1545-63). Wyznaczył on zdecydowany zwrot w historii świata chrześcijańskiego. Sprecyzowano wówczas liczne punkty nauki i dyscypliny, m.in. zreformowano biskupstwo, określono warunki, jakie trzeba spełnić, aby móc przyjąć święcenia, zajęto się (głównie przez polecenie tworzenia seminariów) lekceważoną często formacją kapłańską, zredagowano katechizm dla nauczania ludu Bożego, który nie był systematycznie pouczany. Sobór ten miał liczne dobroczynne skutki. Pozwolił m.in. zacieśnić więzy, jakie powinny łączyć papieża ze wszystkimi członkami Kościoła. Jednak, aby decyzje były skuteczne, trzeba je umieć wcielić w życie. Temu głównie zadaniu poświęcił życie młody kard. Boromeusz. Od momentu objęcia diecezji jego dewiza zawarła się w dwóch słowach: modlitwa i umartwienie. Mimo młodego wieku, nie brakowało mu godności. W 23. roku życia nie uległ pokusie władzy i pieniądza, żył ubogo jak mnich. Kard. Boromeusz był przykładem biskupa reformatora - takiego, jakiego pragnął Sobór. Aby uświadomić sobie ogrom zadań, jakie musiał podjąć Karol Boromeusz, trzeba wspomnieć, że jego diecezja liczyła 53 parafie, 45 kolegiat, ponad 100 klasztorów - w sumie 3352 kapłanów diecezjalnych i 2114 zakonników oraz ok. 560 tys. wiernych. Na jej terenie obsługiwano 740 szkół i 16 przytułków. Kardynał przeżył liczne konflikty z władzami świeckimi, jak i z kapłanami i zakonnikami. Jeden z mnichów chciał go nawet zabić, gdy ten modlił się w prywatnym oratorium. Kard. Boromeusz był prawdziwym pasterzem owczarni Pana, dlatego poznawał ją bardzo dokładnie. Ze skromną eskortą odbywał liczne podróże duszpasterskie. W parafiach szukał kontaktu z ludnością, godzinami sam spowiadał, głosił Słowo Boże, odprawiał Mszę św. Jego prostota i świętość pozwoliły mu zdobywać kolejne dusze.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grzegorz Ryś: Kościół synodalny to Kościół znacznie bardziej wspólnotowy, oddany ewangelizacji i transparentny

2024-11-04 09:08

[ TEMATY ]

wywiad

Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś

- Każda funkcja w Kościele, która nie wymaga święceń, może być powierzona osobie świeckiej; mężczyźnie lub kobiecie - mówi KAI kard. Grzegorz Ryś, podsumowując wyniki zakończonego w Rzymie Synodu Biskupów. Kardynał wyjaśnia co proponuje Dokument Końcowy Synodu. Propozycje reformy dotyczą nie tyle zmiany doktryny, co sposobu funkcjonowania Kościoła w kierunku budowania wspólnoty, zwiększenia udziału świeckich w procesie podejmowania decyzji i w pracy apostolskiej, a także większej przejrzystości i transparentności kościelnych struktur. Wyjaśnia też rolę jaką Synod przyznaje kobietom.

Marcin Przeciszewski, KAI: Obrady ostatniej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów o synodalności zostały zakończone. Przypomnijmy na czym polegała metodologia pracy październikowego Zgromadzenia Synodu. Jak ją można najkrócej opisać?
CZYTAJ DALEJ

Prezydent Lubina pozywa Onet i TVN

2024-11-05 07:34

[ TEMATY ]

pozew

Adobe Stock

Robert Raczyński, prezydent Lubina oraz lider Bezpartyjnych Samorządowców, złożył pozwy przeciwko dziennikarzom Onetu i „Superwizjera” TVN, domagając się pół miliona złotych odszkodowania za publikacje, które – jak twierdzi – zawierały fałszywe informacje na temat jego rzekomej inwigilacji przez ABW. Raczyński podkreśla, że materiały te były spreparowane przez sztuczną inteligencję i nie mają związku z rzeczywistością.

W lutym br. Onet oraz „Superwizjer” TVN opublikowały reportaż zatytułowany „Brudna gra,” który miał opisywać kulisy rzekomej operacji służb specjalnych wobec Raczyńskiego. Z informacji dziennikarzy wynikało, że ABW nielegalnie śledziło prezydenta Lubina, rzekomo instalując sprzęt podsłuchowy w jego samochodzie, a także rejestrując spotkania i nocą wchodząc do jego domu. Materiały te obejmowały blisko tysiąc stron stenogramów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję