Przemawiając w drugim dniu obrad hierarcha wskazał, że pierwszym wyzwaniem jest ewangelizacja, czyli „radosne głoszenie wiary, aby także dla niewierzących było dostrzegalne wezwanie do odkrycia sensu życia w życiu z Bogiem i po Bożemu”.
W kwestiach politycznych i społecznych Kościół winien pozostawać otwarty na wszystkich, starając się jednocześnie „nie wykluczać żadnego członka społeczeństwa”. Gdy zaś chodzi o wojny i konflikty, „Kościół spełnia swoją wzniosłą misję wprowadzania pokoju”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Relacje ekumeniczne, zdaniem kardynała, są szczególnie ważne dla UKGK, będącego mostem pomiędzy tradycją wschodnią i zachodnią. - Kościół pragnie ustanowić relacje dialogu i wzajemnego zrozumienia ze wszystkimi innymi Kościołami i wyznaniami, aby budować tę jedność, jaką Jezus zostawił nam jako swój testament - powiedział sekretarz stanu.
Odnosząc się do tożsamości grekokatolików stwierdził, że jest ona „jasna” i wyraża się w jego „tradycji duchowej, liturgicznej, katechetycznej i kanonicznej”, a także jest zakorzeniona w „szczególnej więzi z Ukrainą, w której zanurzone są jej historyczne korzenie”.
Kard. Parolin dał też wyraz swej „solidarności z narodem ukraińskim w okresie wzmożonych cierpień z powodu wojny, która trwa od ponad pięciu lat”.
Synod UKGK obraduje w Rzymie z okazji 50. rocznicy konsekracji tamtejszej konkatedry Mądrości Bożej i 90. rocznicy pierwszego spotkania biskupów greckokatolickich w Wiecznym Mieście. Tematem Synodu brzmi: „Komunia w życiu i świadectwie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego”.