Witając zgromadzonych, hierarcha nazwał Ekstremalną Drogę Krzyżową konfrontacją z samym sobą i z własnymi doświadczeniami, również tymi grzesznymi. Zwrócił uwagę, że wielu ludzi podejmuje taki wysiłek w celu pokuty za swoje grzeszy. Zachęcił wszystkich do traktowania udziału w EDK, jako wyznania wiary: „chociaż w ciszy i ciemnościach nocy, światło waszego świadectwa przeniknie do waszej codzienności” – powiedział bp Cisło.
W swojej homilii, ks. Mirosław Ładniak, organizator lubelskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, mówił na temat różnej motywacji, z jaką pątnicy zaczynają swoją podróż: „Gdy będziemy zmęczeni, porzucimy nasze maski i zostaniemy obdarci z tego wszystkiego, co daje nam cywilizacja, może wtedy to będzie moja i twoja najpiękniejsza modlitwa: Panie, teraz już tylko Ty, mnie już nie ma” – mówił kaznodzieja.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Organizatorzy przygotowali do wyboru cztery trasy, z czego trzy zmierzają do diecezjalnego sanktuarium w Wąwolnicy. Najdłuższa to licząca 46 km trasa czerwona, dedykowana kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Wśród pątników cieszy się największą popularnością.
Druga to trasa żółta im. św. Jana Pawła II, która wiedzie poprzez miejsca związane z osobą Ojca Świętego: katedra, KUL oraz miejsce spotkania papieża z wiernymi na lubelskich Czubach. Mierzy ona 44 km.
Reklama
Patronem trzeciej, czerwonej trasy jest bł. Władysław Goral, biskup pomocniczy diecezji lubelskiej w trakcie II wojny światowej i męczennik z Dachau. Trasa jego liczy 42 km.
Najkrótsza z nich, trasa niebieska mierzy 30 km i przebiega wokół Zalewu Zemborzyckiego do bazyliki oo. Dominikanów. Jej patronką jest św. Faustyna Kowalska.
Podobne Ekstremalne Drogi Krzyżowe odbędą się 7 kwietnia w Chełmie, Łęcznej i Puławach.
Pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa miała miejsce w 2009 roku. Idea akcji narodziła się w trakcie spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości, a jej inicjatorem jest krakowski kapłan, ks. Jacek Stryczek, Prezes Stowarzyszenia WIOSNA, znany również jako twórca „Szlachetnej Paczki”.