STYCZEŃ
Francja. Papież Franciszek, Kościół katolicki, wspólnota żydowska i organizacje muzułmańskie na całym świecie potępiły krwawy zamach 7 stycznia na francuskie pismo satyryczne „Charlie Hebdo” w Paryżu przez islamskich fundamentalistów. Zginęło w nim 12 osób. "Zabójcza przemoc jest zawsze odrażająca i nigdy nie można jej usprawiedliwić" – stwierdził Franciszek w oświadczeniu po zamachu.
Reklama
Sri Lanka. Najważniejszymi wydarzeniami wizyty Franciszka w dniach 13-15 stycznia były: kanonizacja bł. Józefa Vaza - "Apostoła Cejlonu", pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Madhu oraz spotkanie międzyreligijne. Przebiegała ona pod hasłem: „Pozostańcie w miłości”. Franciszek pozostawił mieszkańcom i Kościołowi Sri Lanki dwa wielkie przesłania. W tym wieloreligijnym kraju, gdzie największą wspólnotą religią jest buddyzm, a później hinduizm, chrześcijaństwo i islam, papież zaapelował o wolność religijną, określając ją jako „fundamentalne prawo człowieka” i przypomniał, że każdy „powinien być wolny, sam bądź stowarzyszony z innymi, w poszukiwaniu prawdy, wyrażaniu otwarcie swoich przekonań religijnych, wolny od zastraszania i od zewnętrznych przymusów". Drugie orędzie dotyczyło narodowego pojednania. Franciszek wezwał do odbudowy utraconej jedności po 27 latach konfliktu między dwoma największymi grupami etnicznymi kraju: Syngalezami i Tamilami, który pochłonął prawie 100 tys. ofiar.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Filipiny. Franciszek pielgrzymował do największego katolickiego kraju Azji w dniach 15-19 stycznia. Hasłem wizyty były słowa: "Miłosierdzie i współczucie". Jej najważniejszymi wydarzeniami były m. in.: Msza św. i spotkania w miastach Tacloban i Palo na wyspie Leyte, która ucierpiała w 2013 r. w wyniku tajfunu Yolanda, spotkanie z młodzieżą na Uniwersytecie św. Tomasza oraz Msza św. w uroczystość Dzieciątka Jezus w Manili z udziałem 6 mln wiernych. Wizyta Franciszka na Filipinach skoncentrowana była wokół ubogich. Spotkanie z mieszkańcami zniszczonego w wyniku tragicznego tajfunu z 2013 r. w 80 proc. miasta Tacloban było głównym celem podróży. Papież w imieniu milionów ubogich wyraził sprzeciw wobec społecznej niesprawiedliwości i wszechobecnej korupcji. Podkreślił, że główną przyczyną ubóstwa jest system gospodarczy, który usunął osobę z centrum miasta i umieścił tam „boga pieniądze”, system gospodarczy, który wyklucza, zawsze wyklucza, wyklucza dzieci, młodych, bezrobotnych i tworzy kulturę odrzucenia w której wszyscy żyjemy. Była to 7. podróż zagraniczna Franciszka, obejmująca także Sri Lankę, i druga na kontynent azjatycki.
Reklama
Ziemia Święta. W dniach 10-15 stycznia po raz 15. międzynarodowa delegacja biskupów przebywała w Izraelu i Palestynie z wizytą solidarności u chrześcijan w Ziemi Świętej. Głównym jej punktem było spotkanie z chrześcijanami mieszkającymi w Strefie Gazy i Betlejem. Uczestniczyło w nim 15 hierarchów reprezentujących episkopaty z 11 krajów, m.in. Niemiec, Francji, Włoch, Kanady, Wielkiej Brytanii i USA. W deklaracji na zakończenie wizyty biskupi wezwali przywódców państw do kreatywności i podejmowania nowych sposobów budowania między Autonomią Palestyńską a Izraelem mostów, a nie murów. Zdaniem hierarchów pokój jest możliwy, ale tylko wtedy, gdy wszystkie strony konfliktu uszanują fakt, że Ziemia ta jest Święta dla trzech religii: judaizmu, islamu, chrześcijaństwa i jest domem dla dwóch narodów.
LUTY
Włochy. Franciszek odwiedził 8 lutego rzymską parafię św. Michała Archanioła. Była to jego pierwsza w 2015 r. wizyta w parafii Wiecznego Miasta, a dziewiąta od początku pontyfikatu. Spotkał się tam m.in. z grupą uchodźców z Ameryki Łacińskiej.
Libia. Terroryści Państwa Islamskiego zamordowali 16 lutego 21 koptyjskich chrześcijan. Papież i cały świat chrześcijański potępili zbrodnię. Pracujących w Libii koptów z Egiptu 31 grudnia i 3 stycznia uprowadzili dżihadyści z Państwa Islamskiego, które do tego czasu działało tam w ukryciu. Tworzą je różne ugrupowania islamistów, które przyznają się do związków z "kalifatem" istniejącym na części obszaru Syrii i Iraku.
MARZEC
Włochy. Papież Franciszek 8 marca odwiedził rzymską parafię pod wezwaniem Maryi Matki Odkupiciela w peryferyjnej dzielnicy Tor Bella Monaca położonej na wschodzie Wiecznego Miasta. Przed przybyciem do parafii papież zatrzymał się w ośrodku Caritas św. Joanny Antydy Thouret, gdzie spotkał się z osobami chorymi i ubogimi, którymi opiekują się Siostry Misjonarki Miłości Matki Teresy z Kalkuty.
Reklama
Włochy. O korupcji, która "cuchnie" mówił papież Franciszek podczas swej jednodniowej wizyty w Neapolu 21 marca. Zaapelował do mafiosów, by się nawrócili, zapewnił więźniów, że kraty nie mogą ich oddzielić od miłości Boga, zaś młodzież przekonywał, że receptą na długie życie jest miłość. W katedrze był świadkiem cudu św. Januarego. Modlił się też w sanktuarium maryjnym w Pompejach.
Hiszpania. W Avila w dniach 27-28 marca świętowano 500-lecie urodzin św. Teresy od Jezusa, wielkiej reformatorki Karmelu i kobiety, która wciąż fascynuje i inspiruje kolejne pokolenia na całym świecie. „Teresa daje ci klucze: dziewięć bram, dziewięć kluczy” – pod takim hasłem ponad 4 tys. mieszkańców Avili otoczyło słynne średniowieczne mury miasta. Podczas jubileuszowej Mszy w kościele Świętej, który stoi na miejscu rodzinnego domu Teresy od Jezusa odczytano list papieża Franciszka z okazji jubileuszu, w którym wskazał na aktualność dzieła św. Teresy.
KWIECIEŃ
Irak. Z wizytą solidarności przebywał w dniach 31 marca - 7 kwietnia kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Był w Bagdadzie, a potem w Irbilu. Spędził z tamtejszymi chrześcijanami Wielki Tydzień, niosąc im w imieniu papieża Franciszka wyrazy duchowej bliskości i stałej troski o los rodzin chrześcijańskich i innych ofiar wysiedlenia zwłaszcza z Mosulu i równiny Niniwy opanowanych przez terrorystyczne Państwo Islamskie.
Reklama
Nepal. Kościół pomagał ofiarom trzęsienia ziemi. W akcję pomocy włączyła się m. in. Caritas Polska. 25 kwietnia przed południem czasu lokalnego kraj nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile 7,9 w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części Nepalu. W wyniku kataklizmu życie straciło ok. 8,9 tys. osób, 1 mln osób straciło dach nad głową a zniszczeniu uległo 600 tys. budynków.
Świat. Na całym świecie obchodzono 100. rocznicę ludobójstwa Ormian. Z tej okazji 12 kwietnia w bazylice św. Piotra w Watykanie Franciszek przewodniczył Mszy św. podczas której ogłosił ormiańskiego teologa, filozofa, poetę i mistyka św. Grzegorza z Nareku doktorem Kościoła. Natomiast 23 kwietnia, w katedrze w Eczmiadzynie odbyła się ceremonia kanonizacji 1,5 miliona zamordowanych Ormian. Obrzędowi przewodniczył zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego Garegin II. 24 kwietnia 1915 r. funkcjonariusze tajnej policji tureckiej w Konstantynopolu aresztowali mieszkającą tam elitę ormiańską: polityków, ludzi kultury i nauki, dziennikarzy, przemysłowców i duchownych. Ocenia się, że w 1915 i latach następnych w wyniku zagłady, dokonanej przez władze tureckie, zginęło około 1,5 mln osób. Ormian mordowano jako mniejszość religijną i etniczną.
Reklama
Niemcy. Z udziałem tysiąca pielgrzymów z Polski i Niemiec, w tym 40 polskich biskupów, 29 kwietnia odbyły się w Dachau obchody 70. rocznicy wyzwolenia tamtejszego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Uroczystej Mszy św. z tej okazji w Kaplicy Śmiertelnego Lęku Chrystusa na terenie byłego obozu współprzewodniczyli metropolita Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Wśród 2794 duchownych różnych wyznań chrześcijańskich więzionych w obozie największą grupę stanowili Polacy. Spośród 1780 polskich duchownych zamordowano 868. miało charakter dziękczynny. Natomiast 3. maja odbyły się uroczystości rocznicowe pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Dachau i Fundacji Bawarskich Miejsc Pamięci.
MAJ
Włochy. W Mediolanie otwarto 1 maja światową wystawę Expo 2015, która trwała do 31 października i odwiedziło ją 20 mln gości. Wystawie towarzyszyło hasło „Wyżywić planetę. Energia dla życia”. Na 200 hektarach terenów wystawowych można było zwiedzić pawilony przygotowane przez 145 krajów świata, w tym także przez Watykan, którego ekspozycję ilustrowało hasło: „Nie samym chlebem. Przy stole Bożym z ludźmi”. Watykański pawilon odwiedziło kilkaset tysięcy gości, którzy ofiarowali 150 tys. euro na pomoc papieża dla uchodźców i wypędzonych przebywających w obozach w Jordanii.
Włochy. Franciszek odwiedził 3 maja parafię Matki Bożej Królowej Pokoju w Ostii – położonej około 20 kilometrów od centrum Rzymu, nad brzegami Morza Tyrreńskiego. Po drodze Franciszek zatrzymał się na chwilę przy Luna Parku, aby spotkać się z pracującymi tam Romami oraz Małymi Siostrami Karola de Foucauld, dzielącymi z nimi swoje życie. Były to trzecie odwiedziny Franciszka rzymskiej parafii w tym roku a jedenaste od początku pontyfikatu.
Reklama
Irak. W dniach 1-5 maja kraj ten odwiedził kard. Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. Rodak papieża Franciszka odwiedził Bagdad, a następnie Irbil i Ankawę, gdzie spotkał się z chrześcijańskimi uchodźcami. Było to kolejne świadectwo bliskości papieża Bergoglio z chrześcijanami, którzy zostali wygnani ze swej ziemi przez dżihadystów z Państwa Islamskiego.
Wielka Brytania. Wdzięczność osobom niepełnosprawnym intelektualnie za wszystko, czego go nauczyły i czym go obdarzyły wyraził założyciel ruchu "L’Arche” oraz „Wiara i Światło” Jean Vanier. 18 maja w anglikańskim kościele St. Martin-in-the-Fields w Londynie przyjął on prestiżową Nagrodę Templetona, która jest przyznawana corocznie osobom przełamującym bariery między nauką a religią. Wspólnoty ruchu „l'Arche” oraz „Wiara i Światło” skoncentrowane są wokół osób z upośledzeniem umysłowym, starają się odkrywać "właściwe im dary oraz misję w Kościele i współczesnym świecie".
Salwador. W stolicy kraju, San Salvador 23 maja odbyły się z udziałem 300 tys. osób uroczystości wyniesienia do chwały ołtarzy tamtejszego męczeńskiego arcybiskupa Oscara Arnulfo Romero. Został on tam 24 marca 1980 r., zastrzelony przy ołtarzu, gdy sprawował Eucharystię. Jego beatyfikacji przewodniczył w imieniu papieża prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato, który scharakteryzował postawę służby ubogim, która doprowadziła abp. Romero do męczeństwa.
CZERWIEC
Reklama
Bośnia i Hercegowina. Msza św. z udziałem 65 tys. wiernych na stadionie olimpijskim, spotkanie z bośniackimi władzami, duchowieństwem, przedstawicielami wyznań i religii oraz młodzieżą złożyły się na wizytę Franciszka 6 czerwca w Sarajewie. Papież udał się do miasta-symbolu, miejsca współistnienia narodów i religii, nazywanego "Jerozolimą Zachodu" jako pielgrzym pokoju i nadziei. Franciszek dziękując wspólnocie katolickiej oraz wszystkim wiernym: prawosławnym, muzułmanom, żydom oraz należącym do innych mniejszości religijnych za serdeczne przyjęcie zachęcił wszystkich do kontynuowania dzieła duchowej i moralnej odbudowy społeczeństwa. Była to 8. zagraniczna podróż papieża i trzecia do kraju europejskiego poza Włochami. Jej hasłem były słowa: „Pokój wam” (Mir vama).
Włochy. Spotkanie ze światem pracy, modlitwa przed Całunem Turyńskim, Msza św. z udziałem 100 tys. wiernych, spotkanie z salezjanami i salezjankami w 200. rocznicę urodzin ich założyciela św. Jana Bosko, z chorymi i niepełnosprawnymi oraz młodzieżą, odwiedziny we wspólnocie waldensów – protestanckim Kościele reformowanym oraz spotkanie ze swoimi krewnymi z rodziny Bergoglio, która pochodzi z Piemontu - złożyły się na wizytę Franciszka w Turynie w dniach 21-22 czerwca. "Ze strony Kościoła katolickiego proszę was o przebaczenie postaw i zachowań niechrześcijańskich, a nawet nieludzkich, jakie w dziejach zajmowaliśmy wobec was. W imię Pana Jezusa Chrystusa, przebaczcie nam!" - powiedział Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami Kościoła Waldensów, najstarszej wspólnoty reformowanej na świecie. Po raz pierwszy w historii papież przekroczył próg świątyni waldensów. Była to dziewiąta podróż papieża na terenie Włoch.
Chiny. Komunistyczne władze niszczą krzyże na budynkach świątyń. Policjanci z prowincji Zhejiang na środkowo-wschodnim wybrzeżu Chin 19 czerwca zniszczyli i zrzucili krzyż z wieży kościoła Panshi w stolicy tej prowincji – Hangzhou. Była to kolejna akcja w ramach tej kampanii, nazwanej „Trzy rewizje i jedno zniszczenie”. Od ubiegłego roku zdewastowano w Zhejiangu ponad 400 krzyży. Przeciw niszczeniu krzyży na świątyniach zaprotestowały pozostający w łączności z papieżem i Stolicą Apostolską podziemny Kościół katolicki we wschodniochińskiej prowincji Zhejiang oraz Kościół oficjalny nazywany „patriotycznym” związany z Patriotycznym Stowarzyszeniem Katolików Chińskich.