To najważniejsze i największe w tej części kontynentu spotkanie przedstawicieli rządu, samorządów, ludzi biznesu, nauki i sportu. Forum przebiegało pod hasłem: „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian”.
Doceniony Dolny Śląsk
Wcześniej forum odbywało się w Krynicy, natomiast w 2020 r. wydarzenie z powodu pandemii COVID-19 przeniesiono do Karpacza, który stał się miejscem forum od 2021 r. W bieżącym roku przygotowano 540 debat o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów. – Dolny Śląsk jest w sercu Europy i to wydarzanie jest niezwykle istotne dla promocji regionu – podkreślał Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Współpraca
Reklama
Podczas sesji podpisano m.in. polsko-czeskie memorandum poświęcone międzyregionalnej współpracy sportowej. Dzięki niemu już niebawem Dolny Śląsk i Kraj Liberecki będą mogły wspólnie ubiegać się o organizowanie imprez sportowych rangi mistrzowskiej. W myśl porozumienia, strona czeska planuje finansowe wsparcie rekonstrukcji skoczni narciarskich w Harrachovie z budżetu państwa. Województwo Dolnośląskie, Dolnośląski Park Innowacji i Nauki oraz miasto Szklarska Poręba dołożą starań do modernizacji jakuszyckich tras biegowych. Tym samym sportowcy z Polski oraz Czech wspólnie będą mogli korzystać z infrastruktury Dolnośląskiego Centrum Sportu „na Polanie”, nowoczesnego ośrodka narciarstwa biegowego i biathlonu oraz skoczni narciarskich w Harrachovie.
Plany kolei
Forum było miejscem ogłoszenia decyzji o wznowieniu działalności linii kolejowych z Jeleniej Góry przez Wleń do Lwówka Śląskiego oraz Kłodzko Nowe – Stronie Śląskie. Polskie Linie Kolejowe SA przekażą oba odcinki samorządowi, za zgodą Ministerstwa Infrastruktury, nieodpłatnie, na okres 30 lat. Poinformowano o tym podczas konferencji prasowej zwołanej przez Andrzeja Kredkowskiego, radnego Sejmiku Wojewódzkiego.
Dla zdrowia
Nie zabrakło dyskusji o kondycji systemu ochrony zdrowia w Polsce. W panelu dotyczącym Krajowej Sieci Onkologicznej wzięła udział senator z Legnicy Dorota Czudowska, dyrektor Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej. – Poprawie zdrowia Polaków ma służyć tworzona sieć onkologiczna, która poprawi dostęp każdego pacjenta do leczenia, a także pomoże w lepszej organizacji naszej pracy, lepsze wykorzystanie kadr i racjonalizację wydatków – mówiła dr Czudowska. Dyskutowano także o wspomaganiu pracy onkologicznej przez sztuczną inteligencję.
Z kolei w panelu: „Zdrowie Polaków. Współczesne problemy i nowoczesne propozycje rozwiązań”, prezydent Lubina Robert Raczyński mówił o budowanym w mieście Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Będzie to pierwszy i jedyny taki wysokospecjalistyczny ośrodek w regionie.
Na zakończenie forum wyrażano radość z owocnych spotkań, podjętych decyzji, czy przyznawanych tytułów i nagród podczas tegorocznej edycji.