Dom Elżbiety i Wiesława Sawickich jest otwarty dla dzieci i wnuków, ale również dla mieszkańców i kapłanów posługujących w parafii Świętych Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich. Jednak od niemal dekady szczególny ruch w domu Sawickich można zaobserwować w jeden wieczór w tygodniu, ostatnio jest to środa. To wtedy odbywają się u nich spotkania Domowego Kręgu Biblijnego.
Echo Słowa
Wieczory te mają określone części stałe, które przeplatane są modlitwami – dziękczynną, uwielbienia i do Ducha Świętego – oraz pieśniami oazowymi. Centralnym punktem spotkania jest czytanie jednego rozdziału Ewangelii lub Dziejów Apostolskich.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Czytamy głośno i wyraźnie. Potem następuje tzw. echo Słowa, czyli odczytanie 2-3 zdań, które szczególnie przemówiły do danego uczestnika spotkania – jest możliwe podzielenie się refleksją odnośnie tego tekstu. Następnie komentarz wygłasza obecny na spotkaniu kapłan, a kiedy go nie ma, korzystamy z materiałów przygotowanych na DKB – opowiada pani Elżbieta i dodaje, że trwające ok. półtorej godziny spotkanie kończy się modlitwą wiernych i agapą.
Kręgi
Reklama
Domowe Kręgi Biblijne (DKB) w parafii na Nowych Włochach powstały z inicjatywy ks. proboszcza Zygmunta Niewęgłowskiego. Kapłan skontaktował się z założycielem DKB ks. Janem Kruczyńskim. Wkrótce potem dyrektor Centrum Nowej Ewangelizacji w Witkowie k. Stargardu Szczecińskiego przyjechał do warszawskiej parafii.
Przez pierwsze 6 miesięcy w kawiarence parafialnej odbywały się spotykania, mające na celu naukę prowadzenia DKB. Potem wyodrębniono kręgi, które zaczęły spotykać się w domach. W krótkim czasie powstało 8 kręgów, mających od 4 do 8 uczestników.
– Kiedy widzę i słyszę, jak inni obok mnie czytają Pismo Święte, to tak jak gdybym rozmawiała z Panem Jezusem – mówi pani Elżbieta i podkreśla. – Kręgi przybliżyły nas do Kościoła, szczególnie męża, który na początku stał z boku. Ja sama zaś stałam się osobą bardziej otwartą.
Modlitwa i zaangażowanie
Dla małżeństw z dziećmi – takich jak Katarzyna i Sebastian Siwińscy, którzy mają trzy córki – atutem DKB jest to, że spotkania są w domach. Dzięki temu łatwiej im tak zaplanować obowiązki rodzinne i zawodowe, by znaleźć czas na wspólnotowe czytanie Pisma Świętego.
– Spotykając się z drugim małżeństwem, dzielimy się zarówno Słowem, jak i naszym życiem. A gdy jest taka potrzeba, pomagamy sobie nawzajem – opowiadają Siwińscy. – Widzimy działanie Boga w naszym życiu. Przez te kilka lat zawiązała się między nami przyjaźń – uzupełnia małżonka.
Podobne świadectwa, jak od państwa Sawickich i Siwińskich, można usłyszeć od innych uczestników DKB. Dlaczego? – Czytając Słowo Boże we wspólnocie, sam Pan Jezus staje pośród nas. To Bóg mówiąc do nas przemienia nasze życie – mówi ks. Robert Walantyk, opiekun DKB w parafii i wskazuje. – Każda rodzina powinna stać się kręgiem biblijnym.
Oprócz kręgów w domach członkowie DKB spotykają się wszyscy raz w miesiącu w kawiarence parafialnej, w trzecią niedzielę miesiąca na Mszy św. o godz. 9.30, która jest im dedykowana. Ponadto raz w roku mają dzień skupienia, w którym bierze udział m.in. ks. Jan Kruczyński.