Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 13/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Golub

Uroczystość nadania imienia Anny Wazówny Szkole w Golubiu-Dobrzyniu

28 lutego br. odbyła się uroczystość nadania imienia Anny Wazówny Zespołowi Szkół nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu (Liceum Ogólnokształcące, Liceum Profilowane, Liceum Techniczne, Gimnazjum, Szkoła Zasadnicza Zawodowa). Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Suski, tablicę okolicznoś-ciową poświęcił biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego Michał Warczyński. Podczas sesji popularnonaukowej referaty wygłosili m. in.: bp M. Warczyński - Dialog ekumeniczny, ks. prof. dr hab. Cz. Rychlicki - Tolerancja w nauczaniu Jana Pawła II, prof. dr hab. J. Małłek - Colloquium Charitativum Primum (1645) et Secundum (1995) - tęsknota za jednością, O. Jurgielska - Tolerancja wśród młodzieży, Z. Arentowicz - Tolerancja a Unia Europejska.

Dekanat Grudziądz

Światowy Dzień Chorego

Obchody Dnia Chorych stały się okazją do spotkania z wiernymi parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu. Tego dnia chorzy uczestniczyli w Mszy św., którą w ich intencji odprawił i homilię wygłosił ks. Michał Kalita. Celebrans zwrócił uwagę na sens cierpienia, będącego tajemnicą, której często nie uświadamiamy sobie do końca. Otuchy w trudnych chwilach dodaje nam Jezus, który jest blisko człowieka cierpiącego. Po Mszy św. chorzy spotkali się w kawiarence parafialnej "Betania" na uroczystym śniadaniu, zorganizowanym przez członków Akcji Katolickiej. W serdecznej atmosferze chorzy nie tylko mówili o swych problemach zdrowotnych, ale żartowali twierdząc, że uśmiech i miłość drugiego człowieka zwyciężają cierpienie. Po spotkaniu skorzystali z badania ciśnienia tętniczego krwi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Renata Kucharska

Dekanat Rybno

"Uczniowie z Emaus"

W dniach 21- 23 lutego 70 osób ze wspólnoty parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grodzicznie przeżywało radość zgłębiania Słowa Bożego na kursie Szkoły Nowej Ewangelizacji "Uczniowie z Emaus". Kroczenie drogą Emaus dało uczestnikom głębokie przeżycie przebywania z Chrystusem Zmartwychwstałym i wsłuchanie się w Jezusa mówiącego słowami Pisma Świętego. Owocem tego kursu jest powstanie Wspólnoty Biblijnej, która przez swoje comiesięczne spotkania wraz z kapłanem chce poznawać sercem słowa Pisma Świętego. Kurs prowadziła wspólnota Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej - Świętego Jana Umiłowanego Ucznia, natomiast o pokarm dla ciała zadbała licząca 10 osób sprawdzona już ekipa gospodarcza z parafii w Grodzicznie.

Reklama

Małgorzata Donat

Dekanaty toruńskie

Być kapłanem wedle serca Chrystusa

22 lutego bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski został ogłoszony patronem polskich harcerzy. Uroczystość ta odbyła się dokładnie w miesiąc po 90. rocznicy urodzin i w przeddzień 58. rocznicy męczeńskiej śmierci. Z tej okazji 19 lutego społeczność Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącego wraz z parafią św. Józefa w Toruniu przygotowała i zorganizowała trzecią edycję Sympozjum Młodzieżowego, które odbyło się w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Patronat honorowy nad uroczystością objął biskup toruński Andrzej Suski. Nad organizacją uroczystości czuwał wicedyrektor szkoły Zbigniew Grochowski, a poszczególne elementy programu przygotowały nauczycielki: Teresa Węglikowska-Chachuła i Monika Jędrzejewska. Mottem tegorocznego Sympozjum były słowa zapisane w pamiętniku bł. ks. Stefana Frelichowskiego: "Muszę być kapłanem wedle serca Chrystusa" (Pamiętnik, 3 stycznia 1932 r.).
Na sympozjum przybyli liczni goście: bp Józef Szamocki, pracownicy Kurii Biskupiej - księża prałaci i kanonicy oraz proboszczowie toruńskich parafii, poseł Anna Sobecka, państwo Jaczkowscy - rodzina oraz przyjaciele bł. ks. Stefana Frelichowskiego, dyrektorzy toruńskich szkół, a także przedstawiciele mediów działających na terenie naszego miasta. Oprócz oficjalnych gości przybyła również młodzież z toruńskich szkół i duszpasterstw młodzieżowych oraz mieszkańcy Torunia. Uroczystość rozpoczęła się procesją pocztów sztandarowych z toruńskich szkół, a gospodarz parafii św. Józefa - o. Bogdan Bańdur przywitał wszystkich przybyłych gości. Podczas sprawowania Najświętszej Eucharystii bp Józef Szamocki prosił Boga o rychłą kanonizację bł. ks. Stefana Frelichowskiego, wygłosił również Słowo Boże do zgromadzonych. Oprawę liturgiczną przygotowała młodzież z VIII Liceum Ogólnokształcącego, natomiast o oprawę muzyczną zadbał występujący gościnnie zespół instrumentalno-wokalny "Claritas".
Po Mszy św. konferansjerzy: Agnieszka Sykuła i Bartosz Radoszewski zaprosili wszystkich gości do wysłuchania trzech świadectw, które przygotowali: ks. prał. Józef Batkowski, były więzień obozu w Dachau, świadek heroicznej postawy bł. Księdza Wicka, dk. Jarosław Janowski, który mówił na temat powołania do kapłaństwa w kontekście powołania bł. Księdza Stefana, oraz Teresa Grodzicka, której córka Joanna została uzdrowiona za wstawiennictwem bł. ks. Frelichowskiego. Między prelekcjami wystąpił zespół "Claritas". Kolejnym punktem programu było przedstawienie inscenizacji związanej z życiem Błogosławionego. Część artystyczną przygotował Szkolny Zespół Teatralny "Zielony Teatrzyk" pod kierunkiem Moniki Jędrzejewskiej. Ostatnim punktem uroczystości było zaprezentowanie gościom przez uczniów: Rafała Pukownika i Pawła Lapuchę wystawy poświęconej osobie bł. ks. Frelichowskiego, przygotowanej pod kierunkiem siostrzeńca bł. ks. Frelichowskiego, Krzysztofa Jaczkowskiego i katechetki Teresy Węglikowskiej-Chachuły. Młodzieżowe sympozjum zakończyła wspólna agapa, do której zaprosił gospodarz parafii - o. B. Bańdur.

Reklama

Teresa Węglikowska-Chachuła

XXIII Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży

22 lutego w Zespole Szkół nr 11 w Toruniu odbył się pierwszy etap - przesłuchania wojewódzkie - XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży. Jury w składzie: przewodniczący ks. prał. prof. dr Kazimierz Szymonik z Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, prof. Jan Lach z Akademii Bydgoskiej i mgr Bożena Jankowska z UMK postanowiło przyznać następujące nagrody i puchary kuratora: w kategorii chórów dziecięcych Chórowi SP i Gimnazjum z Unisławia pod dyr. Mariusza Bartkowskiego, w kategorii chórów młodzieżowych Chórowi Dziewczęcemu I LO w Brodnicy pod dyr. Mirosławy Barczewskiej i w kategorii chórów pozaszkolnych Katedralnemu Chórowi Chłopięco-Męskiemu "Pueri Cantores Thorunienses" pod dyr. Romana Gruczy. Chóry te oraz Chór SP i Gimnazjum nr 3 w Toruniu pod dyr. Kazimierza Jaworskiego decyzją jury zostały zakwalifikowane do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się w dniach 11-13 kwietnia w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Reklama

Józef Adamski

Światowy Dzień Modlitwy Kobiet Chrześcijańskich

Już od 116 lat istnieje tradycja wspólnej modlitwy kobiet chrześcijańskich, zapoczątkowana przez Kościół prezbiteriański, potem baptystów, od 1927 r. rozszerzona na cały świat. Od 1980 r. Dzień Modlitwy organizowany jest w pierwszy piątek marca wspólnie przez Kościoły protestancki, prawosławny i rzymskokatolicki. Przygotowaniami zajmuje się, wybierany na 4 lata, Komitet, na którego czele stoi obecnie przedstawicielka Australii, a pomagają jej przedstawicielki z Danii i Czech. Co roku Dzień Modlitwy przygotowywany jest przez inny kraj, na Polskę przypadnie to w 2005 r., a hasłem będzie: Niech nasze światło świeci.
W 2003 r. Dzień Modlitwy przygotowywały kobiety z Libanu, a hasło brzmiało: Duchu Święty, napełnij nas! Symbolem Dnia była stylizowana gołębica, z której promienie padają na zarys postaci kobiecej. Światowy Dzień Modlitwy Kobiet w Toruniu przygotowała w piątek 7 marca br. parafia ewangelicko-augsburska w kaplicy przy ul. Strumykowej 8. Spotkanie rozpoczął ks. Jerzy Molin, który powitał ks. kan. Marka Rumińskiego z parafii katedralnej Świętych Janów, parafianki, członkinie Klubu Inteligencji Katolickiej, następnie przedstawił zarys dziejów Dnia Modlitwy. Całe spotkanie przygotowała i prowadziła Urszula Molin. Na początku przedstawiono krótką historię Libanu, ilustrując prelekcję kolorowymi przezroczami. Krótkie modlitwy, przygotowane przez Libanki, odczytywane przez uczestniczki spotkania przeplatały się z odmawianymi przez wszystkich inwokacjami do Ducha Świętego: "Przyjdź, wszechobecny Duchu Prawdy, napełnij nas i zbaw nasze dusze". "Przyjdź z kobietami Libanu, które odrzucają wszelkie formy ucisku, przemocy i niesprawiedliwości, i które wiernie trzymają się miłości, współczucia i łaski Boga". Szczególnie przejmująco brzmiały świadectwa kilku kobiet, które przedstawiały się imieniem: "Jestem Yasmina, jestem Hilaneh, Leila...", a następnie opowiadały o swoim życiu, cierpieniach, kończąc wezwaniem modlitewnym. Uczestnicy odpowiadali: "Duchu Święty, odnów nas, abyśmy coraz bardziej trwali w Twojej miłości, wierności, sprawiedliwości i cierpliwości, abyś był z nas zadowolony po wszystkie dni nasze. Amen".

Reklama

ci

Wkrótce

Zaproszenie na koncert

6 kwietnia (niedziela) o godz. 17.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się koncert z cyklu "Muzyka dla Ciebie". Katedralny Chór Chłopięco-Męski "Pueri Cantores Thorunienses" i Toruńska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jana Walczyńskiego zaprezentują muzykę filmową w opracowaniu Jana Walczyńskiego.

mw

Dzień Skupienia u Sióstr Elżbietanek w Toruniu

Młodzież żeńską ze szkół gimnazjalnych, średnich i studencką serdecznie zapraszamy na modlitewne spotkania, które odbędą się w dniach: 5 kwietnia, 17 maja, 7 czerwca w Toruniu, przy ul. Żeglarskiej 9, w godz. 10.00-15.00.
W programie: czas na osobistą refleksję nad swoim życiem przed Najświętszym Sakramentem, Eucharystia, pomoc w szukaniu odpowiedzi na trudne pytania, dotyczące wiary i życia we współczesnym świecie.
Bliższe informacje: S. Piotra, tel. (0-56) 684-14-29; 0-605-919-923; honorata.lisakowska@wp.pl

S. M. Piotra Lisakowska

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bytom: urzędnicy zakazali bicia dzwonów w parafii Bożego Ciała

2024-07-18 09:59

[ TEMATY ]

parafia

dzwony

Kościół: Autorstwa Stanisław Kołodziejczyk/commons.wikimedia.org//Dzwony:Canva

Podczas niedzielnej Mszy św. w kościele parafialnym pw. Bożego Ciała w Bytomiu-Miechowicach, proboszcz parafii ks. prałat. Henryk Oleś poinformował wiernych, że w związku z uprawomocnieniem się wyroku ws. skargi na zbyt głośne dzwony kościelne, na parafię został nałożony zakaz ich używania - czytamy na portalu wpolityce.pl.

Ks. Oleś powiedział też, że nie jest to wypadek odosobniony, gdyż ksiądz z innej bytomskiej parafii został już nawet ukarany z tego powodu, że nie posłuchał wezwania do wyciszenia dzwonów.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Szarbela

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Szarbel Makhlouf

św. Szarbel

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Przedstawiajmy swe intencje miłosiernemu Bogu za wstawiennictwem świętego Szarbela. Odprawiających ją zachęca się do codziennej Komunii Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: miesiąc abstynencji dobrą okazją, aby postawić na trzeźwe życie

2024-07-19 07:04

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Bronakowski

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholizm coraz częściej dotyka kobiet oraz ludzi młodych

Alkoholizm coraz częściej dotyka kobiet oraz ludzi młodych

W duchu odpowiedzialności za swoje życie, za szczęście bliskich i pomyślność naszej Ojczyzny podejmijmy decyzję o sierpniowej abstynencji. Niech ten czas będzie sprawdzianem naszej wolności wewnętrznej i okazją do przywrócenia właściwej hierarchii wartości - napisał przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski w Apelu na sierpień - miesiąc abstynencji 2024.

W tym roku sierpniowej inicjatywie przyświecają słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, że „trzeźwość jest polską racją stanu”. „Nauczanie bł. Prymasa Tysiąclecia na temat konieczności troski o trzeźwość narodu, a także przykład jego abstynenckiego życia, to dla nas współczesnych Polaków wielkie wyzwanie. Pragniemy podążać jego śladami, a także śladami innych wielkich mężów stanu, patriotów, którzy usilnie dążyli do tego, aby naród był wewnętrznie wolny i niepodległy” - podkreślił bp Bronakowski.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję