Biskup Grzegorz Kaszak wprowadził relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki i poświęcił pomnik kapelana „Solidarności” w parafii Trójcy Świętej w Będzinie.
Uroczystości odbyły się 19 paździenika, dokładnie w 33. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego. Były one także wyrazem wdzieczności Bogu i ludziom za ukończony kapitalny remont kościoła. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, a wspólnie z nim modlił się ks. Andrzej Stępień – proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej, ks. kanclerz Mariusz Karaś, ks. Konrad Kościk, rektor seminarium, ks. prof. Marian Duda, ks. notariusz Marcin Kruszak i ks. Przemysław Szot – sekretarz Księdza Biskupa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pasterz Kościoła sosnowieckiego poświęcił także odnowiony XIX-wieczny obraz Matki Bożej używany wymiennnie w ołtarzu głównym oraz różańce dla ponad 60 rodziców tworzących Róże różańcowe rodziców modlących się za dzieci.
Uroczystość zorganizowano 19 października także dlatego, że w ubiegłym roku właśnie w tym dniu ks. proboszcz Andrzej Stępień otrzymał ostateczny wyrok i pieniądze za remont. A że od zawsze miał wielki kult do bł. ks. Popiełuszki, który zginął niedługo po jego święceniach, dlatego połączył obydwa zdarzenia. Trzeba zaznaczyć, że w parafii od kilku lat jest też witraż poświęcony Błogosławionemu.
„»Służyć Bogu, to szukać dróg do ludzkich serc» – mówił ks. Jerzy Popiełuszko. My dziś staramy się te słowa wdrożyć w czyn. Dlatego wyrażam wdzieczność obecnym na uroczystości kapłanom z biskupem Grzegorzem na czele, pocztom sztandarowym i policjantom, chórowi parafialnemu i asyście, księżom, za inicjatywę wprowadzenia relikwii i wybudowania pomnika oraz tym, którzy to dzieło wsparli materialnie i przygotowali dzisiejszą uroczystość”, powiedział ks. Andrzej Stępień. Proboszcz parafii dziękował także architektowi Gabrielowi Korbutt z Będzina, który przygotował projekt naprawy zabytkowej budowli, radcy prawnemu z Katowic mecenasowi Andrzejowi Kwak, właścicielowi firmy budowlanej z Bełchatowa Karolowi Szklarek, inż. Janowi Gbyli – pełniącemu obowiązki inspektora nadzoru. „Dziękuję wszystkim parafianom i osobom, którym nasz kościół jest bliski i drogi, choć mieszkają w innych wspólnotach parafialnych, za włączenie się duchowe i materialne w naprawę i renowację naszej zabytkowej świątyni. »Świętość nie jest przywilejem wybranych. Nie jest wyjątkowym darem Bożym. Jest natomiast naszym powołaniem i obowiązkiem. Jesteśmy powołani do świętości z tytułu chrztu i przynależności do Kościoła Chrystusowego» – tymi słowami ks. Popiełuszki zaciągamy, jako parafia, wobec Księdza Biskupa zobowiązanie do stałej, ufnej modlitwy za przyczyną świętych, do troski o Kościół i Ojczyznę, do wykonywania swojej pracy i obowiązków tak, by stawały się drogą do Boga”, powiedział ks. Stępień. W homilii Biskup sosnowieckiej zwrócił uwagę, że w żadnym z wielu publicznych wystąpień ks. Jerzego nie ma ani jednego słowa nawołującego do nienawiści, do zemsty, o które go komuniści oskarżali. „Ks. Popiełuszko jak refren w swoich kazaniach powtarzał słowa zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Rzymian: »Zło dobrem zwyciężaj». Aby to czynić należy zaczynać od siebie. Być człowiekiem pełnym szlachetności, dbającym o swoją godność, o prawdę, honor i wiarę”, powiedział bp Grzegorz Kaszak.