Reklama

Dekanat Brodnica

Z życaia diecezji

Niedziela toruńska 50/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tajemnica Światła z misjonarzem

9 listopada w Brodnicy miało miejsce prywatne spot-kanie z misyjną Różą Żywego Różańca - bp. Edwardem Zielskim przebywającym na misjach w diecezji Campo Maior w Brazylii. Pod przewodnictwem dostojnego Gościa odmówiono różańcową tajemnicę światła. Modlitwę ofiarowano za działalność misyjną, powołania kapłańskie i opiekę Bożą dla Ojca Świętego. Bp Edward Zielski, który przybył do Brodnicy prosto z Rzymu, wręczył członkom Żywego Różańca obrazki z dedykacją Papieża i poświęcone w Watykanie różańce.

mk

Jubileusz ks. kan. Franciszka Szczeblewskiego

10 listopada w parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Iłowie ks. kan. Franciszek Szczeb-lewski, w obecności bp. Andrzeja Suskiego i licznie zgromadzonych kapłanów, rodziny i wiernych, odprawił Mszę św. dziękczynną w 50. rocznicę swoich święceń kapłańskich, które przyjął 21 grudnia 1952 r. w Pelplinie z rąk bp. Kazimierza Józefa Kowalskiego. Jako wikariusz, pracował w grudziądzkiej farze, potem w Brodnicy, a jako proboszcz - w parafii Cielęta i przez 26 lat w parafii iłowskiej, będąc jednocześnie wieloletnim dziekanem dekanatu działdowskiego. Obecnie Ksiądz Franciszek przebywa na zasłużonej emeryturze, pomagając w miarę sił w pracy duszpasterskiej w parafii. Życzymy Księdzu Kanonikowi wielu łask Bożych, sił duchowych i fizycznych w złotej jesieni kapłańskiego życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duszpasterze i parafianie

Jubileusz Zespołu Szkół w Zakładzie Karnym

W październiku Zespół Szkół dla Dorosłych na terenie Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu obchodził 45-lecie istnienia. Pensjonariuszki tymczasowo pozbawione wolności przygotowywały się na tę uroczystość przez cały ubiegły rok szkolny. Dyrektor szkoły Elżbieta Dymart powitała zebranych, wśród nich przedstawicieli Centralnego Zarządu Służby Więziennej z Warszawy, Okręgowego Zarządu Służby Więziennej z Bydgoszczy, Kuratora Oświaty z Torunia oraz dyrektorów szkół z Włocławka i Sztumu. Elżbiecie Dymart oraz emerytowanemu dyrektorowi Michałowi Ryszowi i zasłużonym nauczycielom wręczono nagrody Ministra Sprawiedliwości. Goście otrzymali upominki wykonane przez pensjonariuszki. Przedstawiono działalność Zespołu Szkół od momentu powstania, tj. od 1957 r. łącznie z ewangelizacją, którą od 1991 r. prowadzili na terenie zakładu członkowie KIK-u, a później Bractwa Więziennego. Z taśmy wideo odtworzono najciekawsze wydarzenia z historii szkoły, m. in. pielgrzymkę do sanktuariów maryjnych. W części artystycznej pensjonariuszki recytowały wiersze Jana Pawła II i ks. Jana Twardowskiego. Zaprezentowano też odzież projektowaną i wykonaną w warsztatach szkoły. Zespoły muzyczne "Rytmiks" i "Venus" uświetniły spotkanie muzyką i piosenką. Na zakończenie wszyscy zwiedzili szkołę i obejrzeli wystawę prac ręcznych wykonanych przez pensjonariuszki zakładu.

Reklama

Henryk Turski

Pielgrzymka śladami Ojca Świętego

W końcu października parafianie z całego Torunia pod przewodnictwem Miry Zagórskiej z parafii Chrystusa Króla uczestniczyli w pielgrzymce śladami Ojca Świętego do sanktuariów narodowych: na Jasnej Górze, w Krakowie Łagiewnikach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowicach i Zakopanem Krzeptówkach. Duchowe kierownictwo objął ks. płk Jan Zawistowski, były proboszcz kościoła garnizonowego. Uczciliśmy w ten sposób 24. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II.
Przed cudowną ikoną Jasnogórskiej Pani podczas Eucharystii polecaliśmy Bogu wszystkie swoje intencje. W czasie Drogi Krzyżowej na wałach rozważaliśmy Mękę Pana, przepraszając za błędy i uleganie słabościom, prosząc o wytrwanie na trudnych drogach życiowych. W Krakowie Łagiewnikach za pośrednictwem św. s. Faustyny polecaliśmy Bogu Ojca Świętego, jego trudną misję oraz nasze sprawy. W Kalwarii Zebrzydowskiej trwaliśmy w modlitwie przed obliczem cudownej Matki Bożej Kalwaryjskiej. W Wadowicach spadł na nas deszcz, ale nastrój poprawiły nam kremówki. W wadowickiej świątyni, wspominając modlitwy gimnazjalisty Karola Wojtyły, prosiliśmy Matkę Boga o opiekę nad nim. Zwiedziliśmy pełen pamiątek skromny dom rodziny Wojtyłów. Przed statuą Matki Bożej z Fatimy na zakopiańskich Krzeptówkach polecaliśmy Bogu dalsze lata posługiwania Ojca Świętego, naszą Ojczyznę i nas samych.

Reklama

Jadwiga Stempa

Koncert toruńskiego chóru w Olsztynie

3 listopada na zaproszenie dyrektora Filharmonii Olsztyńskiej i działaczy miejscowego koła Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków toruński Chór Katedralny "Pueri Cantores Thorunienses" pod dyrekcją Romana Gruczy wykonał koncert poświęcony tym, którzy odeszli do Pana. W przepięknej archikatedrze św. Jakuba Apostoła chór zaśpiewał Requiem M. Duruflé, utwór oparty na chorale gregoriańskim o tej samej nazwie. Prologiem do głównej części programu było wykonanie przez chór trzech motetów M. Duruflé, którego 100. rocznicę urodzin obchodziliśmy w bieżącym roku. Znane chorałowe utwory: Ubi caritas, Tantum ergo, Veni creator w opracowaniu francuskiego organisty zabrzmiały dostojnie w świątyni o świetnej akustyce. Motety były przeplatane muzyką organową w wykonaniu J. Ciecierskiego. Olsztyński koncert poprzedził prawykonanie Requiem w katedrze toruńskiej 4 listopada br.
Koncert zaszczycił swoją obecnością metropolita warmiński abp Edmund Piszcz. Podziękował za piękny koncert i wspomniał o swoich związkach z toruńską parafią Świętych Janów, którą wizytował niegdyś jako biskup pomocniczy diecezji chełmińskiej. Chórzystom życzył sukcesów podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Chórów w La Valetta na Malcie. Patronat honorowy nad koncertem, który zgromadził liczne grono melomanów, sprawowała Ambasada Francji w Polsce.

Józef Adamski

Uroczystość wprowadzenia relikwii św. siostry Faustyny

W drugą niedzielę listopada do parafii Matki Bożej Królowej Polski uroczyście wprowadzono relikwie św. Faustyny. Liturgię przygotowali czciciele Bożego Miłosierdzia, którzy w procesji wnieśli relikwie Świętej do kościoła. Proboszcz ks. Kazimierz Śmigecki, który przewodniczył Liturgii, powiedział m. in.: "Potrzeba nam Bożego Miłosierdzia, aby Bóg wybaczył wszystkie nasze błędy, grzechy - te małe i te wielkie. Potrzeba nam jeszcze jednego - abyśmy w chwilach, gdy nas lęk ogarnia, potrafili pełni ufności mówić "Jezu, ufam Tobie". Tak mówiła i uczy nas po dzień dzisiejszy św. Faustyna, obecna wśród nas w sposób widzialny w swoich relikwiach". W ten sposób rozpoczęto przygotowania do nawiedzenia parafii przez obraz Jezusa Miłosiernego, które nastąpi w lipcu 2003 r.

Reklama

Ks. Dariusz Żurański

"Muzyka na Boże Narodzenie" w toruńskim Ratuszu

19 grudnia (czwartek), o godz. 17.00 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się koncert muzyki klasycznej i kolędowej. W aurze nadchodzących Świąt toruńscy artyści wystąpią na rzecz dziecięcego Hospicjum "Nadzieja".
W koncercie pod nazwą Muzyka na Boże Narodzenie usłyszymy: Toruńską Orkiestrę Kameralną, Toruński Kwartet Smyczkowy, chóry ze Szkoły Muzycznej, SP nr 3, ZSZ nr 10 oraz młodych artystów z Gimnazjum nr 11 i X LO solo i w duetach. W Sali Mieszczańskiej, udostępnionej przez mecenasa koncertu - Muzeum Okręgowe w Toruniu, zabrzmią melodie kolęd, a także znane i lubiane przeboje muzyki poważnej. Koncert jest częścią akcji charytatywnej "Serce dla Nadziei" prowadzonej przez Szkolne Koło "Caritas", Senat Uczniowski, Radę Rodziców i pedagoga szkolnego X Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.
Organizatorzy są wdzięczni artystom, dyrekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu, Dworu Artusa i Toruńskiej Orkiestry Kameralnej za wszechstronną pomoc i gotowość ofiarowania dzieciom pod choinkę daru swoich talentów.
Wstęp na koncert - wolny; widzowie będą mogli złożyć ofiary pieniężne do puszek.
Tym, którzy pragnęliby dodatkowo wesprzeć akcję "Serce dla Nadziei", podajemy numer konta: BIG BANK SA O TORUŃ 11501244-04659001 z koniecznym dopiskiem NADZIEJA.

ww

Zapraszamy na festiwal

18 stycznia 2003 r. w sali koncertowej Dzielnicowego Domu Kultury - Rudak przy ul. Okólnej 169 w Toruniu odbędzie się VI Międzydiecezjalny Festiwal Pieśni i Piosenki Bożonarodzeniowej im. bp. Jana Chrapka pod patronatem honorowym biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego.
Do rywalizacji mogą przystąpić zespoły wokalno-instrumentalne, schole i soliści.
Kartę uczestnictwa prosimy przesłać do 20 grudnia br. pod adresem: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu: prezes Koła Witold Makowski, ul. Łódzka 82, 87-100 Toruń lub Bogdan Sobkowski, ul. Radiowa 39, 87-100 Toruń. Wszelkie informacje można uzyskać u współorganizatora Bogdana Sobkowskiego pod numerami telefonów: (0-56) 654-79-52 - codziennie w godzinach 19.00-21.00 lub 0-601 84-71-83 - przez cały dzień.

BS.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06

[ TEMATY ]

prezydent

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli w sobotę udział w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka, które odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli również m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz szef MSWiA Marcin Kierwiński.

CZYTAJ DALEJ

Kim był św. Florian?

4 maja Kościół wspominał św. Floriana, patrona strażaków, obrońcy przed ogniem pożarów. Kim był św. Florian, któremu tak często na znak czci wystawiane są przydrożne kapliczki i dedykowane kościoły? Był męczennikiem, chrześcijaninem i rzymskim oficerem. Podczas krwawego prześladowania chrześcijan za panowania w cesarstwie rzymskim Dioklecjana pojmano Floriana i osadzono w obozie Lorch k. Wiednia. Poddawany był ciężkim torturom, które miały go zmusić do wyrzeknięcia się wiary w Chrystusa. Mimo okrutnej męki Florian pozostał wierny Bogu. Uwiązano mu więc kamień u szyi i utopiono w rzece Enns. Działo się to 4 maja 304 r. Legenda mówi, że ciało odnalazła Waleria i ze czcią pochowała. Z czasem nad jego grobem wybudowano klasztor i kościół Benedyktynów. Dziś św. Florian jest patronem archidiecezji wiedeńskiej.
Do Polski relikwie Świętego sprowadził w XII w. Kazimierz Sprawiedliwy. W krakowskiej dzielnicy Kleparz wybudowano ku jego czci okazały kościół. Podczas ogromnego pożaru, jaki w XVI w. zniszczył całą dzielnicę, ocalała jedynie ta świątynia - od tego czasu postać św. Floriana wiąże się z obroną przed pożarem i z tymi, którzy chronią ludzi i ich dobytek przed ogniem, czyli strażakami.
W licznych przydrożnych kapliczkach św. Florian przedstawiany jest jak rzymski legionista z naczyniem z wodą lub gaszący pożar.

CZYTAJ DALEJ

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Pielgrzymka służby liturgicznej

Rokitno sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

4 maja w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Pielgrzymka rozpoczęła się koncertem księdza – rapera Jakuba Bartczaka, który pokazywał młodzieży wartość powołania, szczególnie powołania do kapłaństwa. Po koncercie rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wręczył każdemu ministrantowi mały egzemplarz Ewangelii św. Łukasza. Gest ten nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcemy zobaczyć Jezusa”. Młodzież sięgając do tekstu Pisma świętego, będzie mogła każdego dnia odkrywać Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję