Zrzeszeni w Margaretkach spotkają się w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, gdzie wysłuchają konferencji, którą wygłosi opiekun Krajowego Apostolatu Modlitwy za Kapłanów, ks. dr Bogusław Nagel. Potem będą uczestniczyć w nabożeństwie, któremu będzie przewodniczył bp Robert Chrząszcz.
Z Białych Mórz pielgrzymi przejdą w procesji różańcowej do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie wysłuchają konferencji, którą wygłosi ks. dr Wojciech Węgrzyniak. W samo południe rozpocznie się Msza św., której przewodniczyć będzie bp Janusz Mastalski. Zwieńczeniem IX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolatu Margaretka będzie modlitwa koronką do Bożego Miłosierdzia. Szczegóły na: www.apostolatmargaretka.pl/ .
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ruch „Margaretek” został założony w Kanadzie 1 sierpnia 1981 roku przez prof. Louise Ward, za aprobatą miejscowego biskupa. Od samego początku jego patronką została Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła. Apostolat Margaretka, jak twierdzi założycielka, jest „duchową adopcją kapłana w modlitwie”. Jako logo ruchu wybrana została margaretka. Siedem płatków tego polnego kwiatu symbolizuje siedem osób, które są zobowiązane do modlitwy za konkretnego kapłana – każda z osób w jednym z siedmiu dni tygodnia.
Obecnie Apostolat Margaretka, za zgodą diecezjalnych ordynariuszy, istnieje w wielu krajach świata. W Polsce pierwsze „Margaretki” powstały już w 1998 roku jako oddolna inicjatywa osób świeckich. Biskupi zgromadzeni na 372. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które obradowało w Gnieźnie i Poznaniu w dniach 14-16 kwietnia 2016 roku, powołali ks. Bogusława Nagela z Archidiecezji Krakowskiej na opiekuna Krajowego Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”.
W jednym z zwiadów zapowiadających pielgrzymkę margaretek ks. dr Bogusław Nagel przekonywał, że jest to propozycja spotkania, wspólnej modlitwy, formacji skierowana zarówno do osób modlących się w Margaretkach, jak też wszystkich, którzy rozumieją, że nie tylko warto, ale należy się modlić za kapłanów.