"Często dziękuję Bogu, że pozwolił mi pracować właśnie w tej szkole - mówi z entuzjazmem ks. Krzysztof Gac, pracujący siódmy rok jako katecheta w II LO im. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. - Mam szczęście uczyć dobrą młodzież, a to powoduje, że moje kontakty z nimi są bardzo przyjazne i ciepłe. Praca z nimi jest wielką radością".
Zdecydowana większość uczniów tej szkoły jest zaangażowana religijnie. Biorąc to pod uwagę, ks. Krzysztof wraz z dyrektorem Jerzym Cyprysiem na początku 2001 r. zwrócili się z prośbą do ks. prał. St. Zycha, proboszcza parafii pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie, na terenie której znajduje się szkoła, o wyrażenie zgody na utworzenie Duszpasterstwa Licealnego. Przyjęło ono wymowna nazwę "Quo vadis". Jego działalność zainaugurowano w kolejną rocznicę pontyfikatu Papieża Polaka - 16 października 2001 r.
Duszpasterstwo skupia ludzi należących do KSM przy swoich parafiach (kilkanaście osób), do Ruchu Światło-Życie (ok. 20 osób), a także tych, którzy uczestniczą w pieszych pielgrzymkach (ponad 20 osób). Każda z tych grup ma swoje spotkanie formacyjne 2-3 razy w roku. Duszpasterstwo "Quo vadis" jest o tyle specyficzne, że nie dąży do regularnego organizowania młodym czasu, systematycznych spotkań. Ono niejako czuwa nad szkolną społecznością. Kumulacja jego zadań następuje w okresie rekolekcji wielkopostnych. "Wtedy zarówno KSM, jak i oazowicze ogromnie angażują się w przygotowania - opowiada ks. K. Gac. - Przygotowują nie tylko oprawę liturgiczną, ale również wprowadzają elementy spektaklu, np. pantomimę na kanwie Biblii, rozważanie poezji religijnej. Ciekawe przygotowanie rekolekcji sprawia, że chętniej przychodzą na nie ci, którzy mają problemy ze zbliżeniem się do Boga, przeżywający okres buntu, poszukiwania. Oni szanują i podziwiają pracę swoich kolegów". Duszpasterstwo organizuje spotkania dla całej społeczności szkolnej, m.in. z o. Lino Almeidem - misjonarzem, siostrą pallotynką pracującą w Rwandzie, czy z Wojciechem Pykoszem z Jasła, człowiekiem niepełnosprawnym, dającym świadectwo swojego cierpienia.
Pośród celów działania duszpasterstwo "Quo vadis" stawia sobie również: doradztwo, popularyzowanie nauki społecznej Kościoła, konsultacje z rodzicami oraz prowadzenie młodzieży do zaangażowania w duszpasterstwie akademickim w przyszłości. W dzisiejszych czasach bardzo ważną sprawą jest indywidualne pokierowanie młodym człowiekiem, który prosi o pomoc i szuka rozwiązania trudnych sytuacji. Dlatego bardzo ważną i cenna rzeczą jest miejsce dla księdza w pokoju pedagoga szkolnego.
Ks. Krzysztof pełni tam cotygodniowy, godzinny dyżur. Niekiedy na te dyżury ze swoimi problemami przychodzą również nauczyciele. W ciągu 7 lat jego pracy w II LO zawiązała się mocna więź zaufania.
Duszpasterstwo udziela także informacji odnośnie do corocznych wyjazdów na Europejskie Spotkania Młodych w duchu Taizé, pielgrzymki rowerowe, rekolekcje. Prowadzi audycje przez szkolny radiowęzeł, gazetkę ścienną, w której można poczytać o bieżących sprawach z życia Kościoła i rozważania liturgiczne. "Myślę, że Quo vadis wpisało się już w życie II LO" - uważa ks. K. Gac.
Wspaniałymi owocami obecności kapłana w szkole poprzez katechezę i różne formy duszpasterskie jest fakt, iż absolwenci odszukują go po latach i przychodzą na rozmowę o tym, jak poukładało im się życie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu