Reklama

Watykan

Watykan: kardynał Giovanni Battista Re kończy 90 lat

We wtorek 30 stycznia 90 lat skończy dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re. To on 5 stycznia 2023 pobłogosławił trumnę z doczesnymi szczątkami papieża seniora Benedykta XVI i odprawił Mszę św. za jego duszę przy ołtarzu na placu św. Piotra w Watykanie.

[ TEMATY ]

Watykan

jubileusz

kard. Giovanni Battista Re

Włodzimierz Rędzioch

kard. Giovanni Battista Re

kard. Giovanni Battista Re

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziekan Kolegium Kardynalskiego odgrywa ważną rolę w okresie tzw. sede vacante, czyli kilkutygodniowej przerwy między dwoma pontyfikatami. To on po śmierci lub, jak to było ostatnio, ustąpieniu z urzędu papieża, zwołuje do Rzymu kardynałów z całego świata na konklawe. Przewodniczy kongregacjom generalnym tego gremium przed rozpoczęciem wyborów nowego Następcy św. Piotra, podczas których prezentują się najbardziej prawdopodobni kandydaci na ten urząd. On także wygłasza ostatnie ważne kazanie podczas uroczystego nabożeństwa w Bazylice św. Piotra bezpośrednio przed wejściem kardynałów do Kaplicy Sykstyńskiej. Kard. Re nie weźmie jednak udziału w kolejnym konklawe, gdyby do niego doszło obecnie, ze względu na przekroczenie 80. roku życia, co wyklucza go z grona elektorów.

Rola „człowieka z Borno” w pobliżu jeziora Garda na północy Włoch jest bardzo istotna w obecnym pontyfikacie. W jednym z wywiadów Franciszek wspomniał, że choć starszy od niego o trzy lata kardynał otwarcie nie zgadza się z nim w niektórych kwestiach, to jednak ceni on jego rady i poglądy. Nie ma wielu kardynałów wokół obecnego papieża, którzy cieszyliby się jego takim szacunkiem jak kard. Re.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Autorytet 90-latka wynika z jego otwartego sposobu bycia oraz bardzo zdecydowanego i skutecznego podejścia do spraw i konfliktów. Ten były dyplomata papieski pracuje w centrum władzy Kurii Rzymskiej od 53 lat i dotychczas przeżył czterech papieży. Pracował na różnych stanowiskach w dwóch najważniejszych urzędach Watykanu: w latach 1989-2000 był substytutem, czyli "zastępcą" sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, a przez kolejne dziesięć lat był prefektem Kongregacji ds. Biskupów.

W wieku 79 lat kard. Re przewodniczył konklawe w marcu 2013, podczas którego kardynałowie wybrali na papieża Argentyńczyka Jorge Mario Bergoglio. Rolę moderatora winien był pełnić ówczesny dziekan Kolegium kard. Angelo Sodano, ale dawno przekroczył on granicę wieku 80 lat.

Z czasów świętych Pawła VI i Jana Pawła II oraz Benedykta XVI kard. Re jest jednym z niewielu żyjących purpuratów, którzy nadal sprawują władzę i mają wpływy w Watykanie. Kiedy papież zwraca się do szefów urzędów Kurii Rzymskiej z dorocznym przemówieniem tuż przed Bożym Narodzeniem każdego roku, to wita go i pozdrawia właśnie kard. Re. 21 grudnia 2023 Franciszek skomentował energiczną przemowę sędziwego kardynała słowami: "Chciałbym podziękować kard. Re za jego słowa, a także za jego energię. 90-latek z taką energią! Tak trzymać!".

Reklama

Ale rola jubilata nie ogranicza się tylko do ceremoniału. Jego słowo jako najdłużej urzędującego doradcy papieża najwyraźniej nadal ma znaczenie, nawet w odniesieniu do decyzji personalnych. Według niepotwierdzonych doniesień jednej z włoskich gazet, kiedy rok temu Watykan przygotowywał zmiany osobowe na najwyższych szczeblach, to właśnie kard. Re uniemożliwił niemieckiemu biskupowi Heinerowi Wilmerowi zostanie prefektem Dykasterii ds. Nauki Wiary. Zamiast niego Franciszek postawił na swojego rodaka abp. (obecnie kardynała) Victora Fernandeza, który od tego czasu często gości na pierwszych stronach gazet.

Przez ponad trzy lata kard. Re wielokrotnie zastępował chorego papieża przy ołtarzu podczas uroczystości. To, jaką rolę odegra kardynał dziekan przed przyszłym konklawe, zależy przede wszystkim od stanu jego zdrowia.

Giovanni Battista Re urodził się 30 stycznia 1934, w Borno w diecezji Brescia w Lombardii na północy Włoch. Po nauce w niższym i wyższym seminarium duchownym (1945-57) przyjął 3 marca 1957 święcenia kapłańskie. W półtora roku później podjął studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i w Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie; w 1962 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. W następnym roku rozpoczął pracę w dyplomacji papieskiej, m.in. w nuncjaturach w Panamie i Iranie. Po powrocie od Watykanu od 1971 pracował w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, w którym od 12 grudnia 1979 był asesorem, a w latach 1989-2000 był substytutem (zastępcą) sekretarza stanu do spraw ogólnych. 9 października 1987 Jan Paweł II powołał go na sekretarza Kongregacji ds. Biskupów, wynosząc jednocześnie do godności arcybiskupa i osobiście udzielił mu sakry 7 listopada tegoż roku. Jednocześnie był też sekretarzem Kolegium Kardynalskiego.

Reklama

16 września 2000 papież mianował go prefektem Kongregacji Biskupów i przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. 21 lutego następnego roku Ojciec Święty włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. Od 1 października 2002 należy do grona kardynałów-biskupów.

Należał do najbliższych współpracowników Jana Pawła II, który często go przyjmował na audiencjach dla wyższych urzędników kurialnych. W lipcu 1998 wykorzystał letni wypoczynek Ojca Świętego w Lorenzago di Cadore i zaprosił go do swego rodzinnego miasta Borno - było to wielkie święto dla całej okolicy. Po raz pierwszy i jedyny zdarzyło się, że papież w ramach swego lipcowego wypoczynku letniego zrobił wycieczkę "po kumotersku" w rodzinne strony dostojnika kurialnego. Komentatorzy odebrali to jako szczególny wyraz uznania i zaufania Ojca Świętego dla jednego ze swych najbliższych współpracowników.

Kard. Giovanni Battista Re otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, przyznane mu przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego 1 kwietnia 2010 za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy między Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską oraz za działalność na rzecz Kościoła katolickiego w naszym kraju.

2024-01-25 16:24

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do sióstr zakonnych: bądźcie ekspertkami w budowaniu komunii

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

siostry zakonne

PAP/CLAUDIA GIAMPIETRO

Papież Franciszek przybywa na wózku inwalidzkim podczas audiencji z uczestnikami Zgromadzenia Plenarnego Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych

Papież Franciszek przybywa na wózku inwalidzkim podczas audiencji z uczestnikami Zgromadzenia Plenarnego Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych

Papież przyjął na audiencji w Auli Pawła VI uczestniczki spotkania Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych zgromadzeń żeńskich. Zrzesza ona niemal tysiąc przełożonych generalnych zgromadzeń i instytutów żeńskich z ponad 100 krajów, które łącznie reprezentują 450 tys. zakonnic z całego świata.

Przewodniczącą Unii od 2019 r. jest s. Jolanta Kafka RMI, która pełni tę funkcję jako pierwsza Polka w historii. Tematem tegorocznego spotkania jest rola zakonów żeńskich w procesie synodalnym.
CZYTAJ DALEJ

Wizytator apostolski w Medjugorje: "Przyjeżdżajcie, bo to miejsce łaski, wybrane przez Pana"

2025-01-16 08:30

[ TEMATY ]

Medjugorje

Adobe Stock

Wywiad z abp. Aldo Cavallim, papieskim wysłannikiem do miejsca domniemanych objawień. To on ma czytać orędzia przypisywane „Królowej Pokoju” i zezwalać na ich publikację.

„Medjugorje to normalne miejsce, bez niczego szczególnego, które dzięki łasce stało się miejscem duchowym, do którego przybywają ludzie z całego świata. Przyjeżdżają i tam zaczynają się modlić”. Stwierdził w wywiadzie dla watykańskich mediów 78-letni arcybiskup Aldo Cavalli, pochodzący z Lecco wieloletni nuncjusz, który w listopadzie 2021 r. został wysłany przez Papieża Franciszka jako wizytator apostolski do małej miejscowości w Bośni i Hercegowinie, która w ciągu ostatnich czterdziestu lat stała się jednym z najczęściej odwiedzanych ośrodków maryjnych na świecie. Rok 2024 był szczególnie ważny dla Medjugorje: w maju ubiegłego roku Dykasteria Nauki Wiary opublikowała nowe normy dotyczące domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych, które ułatwiają dawanie zielonego światła dla różnych form pobożności, nie zobowiązując przy tym Stolicy Apostolskiej do orzekania o nadprzyrodzoności. We wrześniu ukazała się nota zatytułowana „Królowa Pokoju”, poświęcona duchowemu doświadczeniu Medjugorje, przyznająca fenomenowi maryjnemu „nulla osta”, czyli najwyższe uznanie przewidziane przez nowe normy. Od tego czasu „domniemane przesłania”, które otrzymują wizjonerzy, są publikowane „za kościelną aprobatą”.
CZYTAJ DALEJ

Zobowiązanie pamięci

2025-01-17 11:43

Magdalena Lewandowska

Abp Józef Kupny i naczelny rabin RP Michael Schudrich razem złożyli znicze upamiętniając ofiary Zagłady.

Abp Józef Kupny i naczelny rabin RP Michael Schudrich razem złożyli znicze upamiętniając ofiary Zagłady.

Wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów była jednym z najważniejszych wydarzeń XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim.

W miejscu szczególnym, bo na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem – gdzie podczas II wojny światowej gromadzono wrocławskich Żydów, by deportować ich do obozów przejściowych, a następnie do niemieckich obozów zagłady – wspólnie modlili się chrześcijanie i Żydzi. Modlitwie przewodniczył abp Józef Kupny i naczelny rabin RP Michael Schudrich, obecny był także m.in. kard. Grzegorz Ryś, o. bp Damian Muskus, kapłani, żydowscy liderzy i przedstawiciele wielu instytucji i stowarzyszeń. – Ta modlitwa jest jednym z najważniejszych wydarzeń XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim. Jesteśmy tutaj, aby upamiętnić ofiary: mężczyzn, kobiety, dzieci, wszystkich, którzy stracili życie w Zagładzie. Jesteśmy, by potwierdzić nasze zobowiązanie do pracy na rzecz pokoju, sprawiedliwości i pojednania – mówił ks. Tomasz Kowalski, delegat ds. judaizmu w archidiecezji wrocławskiej. – „Nigdy nie zapomnimy”. Te słowa uwiecznione na tablicy upamiętniającej deportacje są dzisiaj naszym zobowiązaniem pamięci, którą chcemy wyrazić we wspólnej modlitwie – dodawał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję