Niewielu z ówczesnych mieszkańców Różańca wiedziało o obecności dostojnego gościa. Pogrążona w śnieżnej bieli wioska w grudniu 1946 r. leczyła powoli rany minionej wojny. W tym czasie nowo mianowany Biskup Lubelski, odwiedzający powierzone swej pieczy wspólnoty parafialne, przybył do Tarnogrodu. We wtorek, 3 grudnia, po konferencji dla okolicznego duchowieństwa, przyjechał do Różańca i zatrzymał się przy kapliczce św. Antoniego. Na ośnieżonym pagórku od razu spostrzegł ciemne rzędy krzyży na mogiłach ofiar zabitych przez hitlerowskiego okupanta. Biskup ukląkł i razem z towarzyszącymi osobami przez chwilę modlił się. Następnie udał się do stojącego niedaleko drewnianego budynku, który pełnił funkcję szkoły. Ordynariusz lubelskiej diecezji zastał tam nauczycielkę wraz z dwanaściorgiem zziębniętych dzieci i po krótkim spotkaniu wrócił do Lublina. Tym biskupem był Stefan Wyszyński, późniejszy Prymas Polski. Wizyta wywarła spore wrażenie, skoro równo siedemnaście lat później kard. Wyszyński podczas przemówienia w stolicy z przejęciem wspominał odwiedzaną miejscowość: "Prawdziwie był to krwawy Różaniec, wieś zniszczona i wybita przez Niemców. Kto pozostał przy życiu, został wywieziony do Rzeszy - nie wyłączając dzieci".
Dramaturgia pierwszego pobytu przyczyniła się zapewne do kolejnych odwiedzin. Zaledwie pół roku później, przeprowadzając wizytacje kanoniczne w tarnogrodzkim dekanacie, bp Wyszyński ponownie zawitał do Różańca 26 maja 1947 r. i (uwzględniając ówczesne możliwości komunikacji) spędził w nim przedpołudnie. Wizytując następnego dnia nowo powstałą parafię w Obszy pasterz diecezji udzielił sakramentu bierzmowania także dzieciom z Różańca.
W obecnej dobie na próżno szukać w tej wiosce śladów Prymasa Tysiąclecia. Są jednak, oprócz zapisanych wspomnień, doniosłe symbole jego obecności. Maleńka kapliczka stała się parafialnym kościołem, a drewniany barak z czasem ustąpił miejsca murom Szkoły Podstawowej.
W 55. rocznicę od opisywanych wydarzeń, 26 maja 2002 r.
Szkoła Podstawowa w Różańcu Drugim otrzymała imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystości przewodniczył bp Jan Śrutwa. W najbliższych dniach szkoła upamiętni grudniową wizytę Biskupa Wyszyńskiego, która tak jak po wojnie wypadła dokładnie we wtorek pierwszego tygodnia Adwentu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu