Blisko 900 zawodników z trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego stanęło na starcie VIII Biegów Niepodległości w Sokołach. Nad imprezą organizowaną przez tamtejszy Urząd Gminy honorowy patronat objęli - bp Stanisław Stefanek i marszałek województwa podlaskiego Sławomir Zgrzywa. Nim jednak zawodnicy wyruszyli na biegowe trasy, odprawiona została w miejscowym kościele Msza św. dziękczynna za odzyskanie niepodległości.
Zawody odbywające się w Sokołach od 1995 r. zdobyły sobie, nie tylko w naszym regionie, dobrą markę. W tej imprezie kibice wielokrotnie mogli oglądać czołowych polskich biegaczy. W pierwszej edycji startował między innymi Piotr Rostkowski, wielokrotny mistrz kraju, uczestnik mistrzostw świata i rekordzista Polski w biegu na 1500 m. W gronie uczestników ulicznych biegów w Sokołach był również Andrzej Korytkowski, triumfator Grand Prix Pucharu Polski w indywidualnych biegach przełajowych i zdobywca 5 miejsca w halowych mistrzostwach kraju.
W tym roku kibice również nie mogli narzekać na brak emocji. W silnie obsadzonym biegu głównym na dystansie 3000 m o zwycięstwo rywalizowali m.in. trzykrotny mistrz Polski juniorów w biegach i przełajach - Piotr Krupa z Ludowego Klubu Sportowego Ostrowianka oraz jeden z najlepszych średniodystansowców w regionie, wspomniany już Andrzej Korytkowski z Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego "Prefbet" Śniadowo. Tym razem lepszy był Piotr Krupa z Ostrowii Mazowieckiej, który o kilkanaście metrów wyprzedził Korytkowskiego. Trzeci linię mety, już ze znaczną stratą, minął Mariusz Sieńkowski z Augustowa. Niska temperatura, zmrożone i śliskie trasy najbardziej dawały się we znaki najmłodszym uczestnikom VIII Biegów Niepodległości. Jednak i tutaj we wszystkich pięciu kategoriach wiekowych ambitnie walczono o zwycięstwo do ostatnich metrów. Wśród dziewcząt puchary dla najlepszych w swoich biegach otrzymały: Aneta Kurzyna (Perki Karpie), Justyna Sakowicz (Wasilków), Jolanta Czajkowska (Sokoły), Justyna Zembrzuska (Ostrów Mazowiecka) i Elżbieta Romek (Czartajew). Natomiast w rywalizacji chłopców triumfowali: Michał Brzeziński (Płonka), Adam Łapiński (Kowalewszczyzna), Piotr Rutkowski (Mońki) i Daniel Rutkowski (Śniadowo).
Duże słowa uznania należą się nie tylko startującym w Sokołach mimo niesprzyjającej aury zawodnikom, ale także organizatorom całej imprezy. Zadbali oni nie tylko o dobry poziom sportowy w biegach głównych i masowy udział młodzieży, ale również znakomicie podkreślili patriotyczny charakter zawodów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu