Czy Kościół traci młodzież?
Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała ostatnio badania jednego z socjologów Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego na temat religijności polskiej młodzieży. Z badań wcale nie wyłania się lansowany w niektórych mediach obraz młodzieży masowo odchodzącej od Kościoła. "Stosunek polskiej młodzieży do Pana Boga jest stosunkiem stabilnym" - stwierdził socjolog. Do wiary przyznało się 94,7% młodych. Po wspólnocie rodzinnej i narodowej, wspólnota religijna jest najważniejszą wspólnotą dla młodych. Dr Koseła podkreśla też, że nigdy w historii Polski tak wielka grupa młodych nie poznawała swojej wiary, jak w chwili obecnej. Jest to możliwe dzięki katechezie w szkole. W badaniach postawiono też pytanie o to, jak ważny jest Bóg w życiu młodzieży. Posługując się skalą od 1 do 10, gdzie 1 oznaczało: "w ogóle nie ma znaczenia" a 10 oznaczało: "jest bardzo ważny", średnia wyniosła 7,97. Z tego wynika, że młodzież wcale nie jest religijnie obojętna czy religijnie "wychłodzona".
Inicjatywa ewangelizacyjna ruchów katolickich
Reklama
W związku z peregrynacją obrazu Jezusa Miłosiernego w archidiecezji częstochowskiej ruchy i stowarzyszenia katolickie podjęły wspólną inicjatywę zorganizowania grupy ewangelizacyjnej, która pragnie posługiwać w parafiach podczas rekolekcji przygotowujących wspólnoty parafialne do przeżycia tej niesłychanie ważnej chwili. Inicjatywę tę podjęto podczas Forum Ruchów i Stowarzyszeń Archidiecezji Częstochowskiej, które odbywało się w Domu Rekolekcyjnym w Olsztynie w dniach 15-17 listopada br.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Spotkanie katolickich stowarzyszeń akademickich
W Duszpasterstwie Akademickim "Piątka" w Łodzi 16 listopada br. odbył się Ogólnopolski Zjazd Katolickich Stowarzyszeń Akademickich. W Polsce działa kilkanaście takich stowarzyszeń. Są one zorganizowaną formą obecności studentów katolików na uczelniach. Uczestnicy spotkania podjęli inicjatywę stworzenia w Polsce konfederacji wszystkich katolickich organizacji studenckich. Wysunęli też pomysł zorganizowania w Częstochowie, w przyszłym roku, specjalnego Forum Akademickich Stowarzyszeń Katolickich. Wśród kilkunastu zaledwie ośrodków akademickich w Polsce, w których działają takie organizacje, znalazła się też Częstochowa. Katolicki Związek Akademicki z Częstochowy reprezentowali w Łodzi Magdalena Borkowska, Katarzyna Herdzik, Grzegorz Kulawik i Monika Wierzbicka.
Rusza Punkt Informacji o Nowych Ruchach Religijnych
30 listopada br. zostanie otwarty w Częstochowie Punkt Informacji o Nowych Ruchach Religijnych. Punkt ma być miejscem konsultacji i zbierania informacji na temat działających na terenie archidiecezji różnych ruchów religijnych, sekt i grup psychomanipulacyjnych. Nie będzie on jednak prowadził własnych programów terapeutycznych dla osób uwikłanych w sekty, będzie natomiast pomagał w kontaktach z najlepszymi w Polsce ośrodkami informacji o sektach, w tym zwłaszcza z dominikańskim ośrodkiem w Krakowie. W punkcie pracuje kapłan, pedagodzy i studenci pedagogiki resocjalizacyjnej. Punkt mieści się na terenie miasteczka akademickiego w Częstochowie. Adres: 42-200 Częstochowa, ul. Akademicka 5, pokój 7. Dyżury odbywać się będą w każdy wtorek w godzinach od 17.00 do 18.30.