Eucharystię koncelebrował m.in. biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.
Na początku Liturgii abp Depo zauważył, że abp Nowak napisał na prymicyjnym obrazku słowa z Drugiego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian: „«Miłość Chrystusa przyciska nas», by przyjąć odpowiedzialną troskę za powierzonych mu ludzi i za cały lud Boży”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Ta troska trwała 63 lata w służbie kapłańskiej, w tym 37 lat biskupstwa, aż do ostatniej Eucharystii, która przy jego łóżku była sprawowana przez ks. bp. Andrzeja Przybylskiego 12 grudnia 2021 r., kiedy o godz. 7.45 przeszedł z życia do życia – przypomniał metropolita częstochowski.
– Dziękując dzisiaj Bogu za dar jego życia, poświęconego bez reszty Bogu i ludziom, prosimy, aby cieszył się wypełnieniem słów hasła biskupiego. Niech staje wraz z Maryją u boku Chrystusa w radości wiecznej – prosił.
Maciej Orman/Niedziela
Komentując w homilii Ewangelię o Jezusie, który poszukuje zagubionych, abp Depo podkreślił, że „pozostawienie owych dziewięćdziesięciu dziewięciu owiec, aby szukać tylko jednej, jest – można rzec – wielkim szaleństwem, ale jest to szaleństwo samego Jezusa, które winno stać się udziałem całej wspólnoty wierzących, aby cieszyć się z jednego człowieka, który się nawraca”.
Reklama
Hierarcha zwrócił uwagę na paliusz, pas z białej wełny noszony podczas Liturgii przez metropolitów, jak na znak, który „przypomina i mówi przede wszystkim, że wszyscy jesteśmy niesieni przez Chrystusa”. – To On jest jedynym Pasterzem i zna wszystkie owce po imieniu – kontynuował.
Maciej Orman/Niedziela
Celebrans wskazał, że „każdego pasterza winien przenikać święty niepokój Chrystusa, któremu nie jest obojętne życie ludzi będących na swoistych peryferiach i pustyniach”. – Tu już nie chodzi tylko o pustynię ubóstwa, głodu, pragnienia, samotności i opuszczenia, a nawet zniszczonej miłości. Najbardziej groźna jest pustynia mroku, który kryje Boga i Jego ścieżki w spustoszeniu sumień, które zatraciły świadomość godności dziecka Bożego i sensu drogi życia człowieka – zaznaczył metropolita częstochowski.
Hierarcha podkreślił, że przemożną siłą w życiu i posłudze abp. Nowaka stała się „miłość ukrzyżowanego Zbawiciela wraz z wierną miłością Maryi”. – Zaświadczamy o tym, ponieważ widzieliśmy go wielokrotnie tutaj, w bazylice archikatedralnej, podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, i w wielu innych miejscach naszego miasta i archidiecezji, aby później z mocą i mądrością głosić słowo Boże – przyznał.
Maciej Orman/Niedziela
Abp Depo zachęcił, aby przyjąć ten obraz modlącego się pasterza „jako nasze osobiste i wspólnotowe zadanie na progu przygotowań do peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej”.
Po Mszy św. metropolita częstochowski przewodniczył modlitwie za abp. Nowaka w krypcie biskupów częstochowskich w podziemiach bazyliki archikatedralnej.
Poniżej przedstawiamy ważniejsze daty z czasów posługi abp. Nowaka:
Reklama
8 września 1984 r. – Jan Paweł II mianował ks. Stanisława Nowaka biskupem częstochowskim. Uroczystość święceń biskupich odbyła się 25 listopada 1984 r. w częstochowskiej bazylice katedralnej. Święceń udzielił kard. Józef Glemp, prymas Polski. Biskup Stanisław Nowak objął kanonicznie diecezję 26 listopada 1984 r., a uroczystego ingresu do bazyliki katedralnej dokonał 8 grudnia 1984 r. Jako motto posługi biskupiej obrał słowa: „Iuxta crucem Tecum stare” (Chcę pod krzyżem stać przy Tobie). Ważniejszymi wydarzeniami, jakie przypadły na okres jego posługiwania, były: pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę (1987, 1991, 1997, 1999) oraz Benedykta XVI (2006).
8 grudnia 1987 r. – zainaugurowana została nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu w diecezji częstochowskiej (doby eucharystyczne), dla upamiętnienia II Krajowego Kongresu Eucharystycznego.
1989-96 – bp Nowak był przewodniczącym Komisji Maryjnej KEP.
14-15 sierpnia 1991 r. – VI Światowe Dni Młodzieży na Jasnej Górze. Jan Paweł II dokonał uroczystego poświęcenia nowego budynku seminarium (15 sierpnia 1991 r.), powstało Radio Fiat.
25 marca 1992 r. – Jan Paweł II podniósł diecezję częstochowską do rangi archidiecezji oraz ustanowił Częstochowską Prowincję Kościelną (metropolię). Jej pierwszym arcybiskupem metropolitą został bp Stanisław Nowak. Paliusz otrzymał 29 czerwca 1992 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie.
1994 – 2001 – abp Nowak był stałym współpracownikiem Sekretariatu Synodu Biskupów. W 1990 r. i 1994 r. brał udział w synodach biskupów w Rzymie.
7 czerwca 1996 r. – abp Nowak uroczyście poświęcił kościół seminaryjny Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie.
25 sierpnia 1996 r. – koronacja koronami papieskimi Matki Bożej Mrzygłodzkiej. W 1996 r. odbył się XIX Międzynarodowy Kongres Maryjny i XII Międzynarodowy Kongres Mariologiczny w Częstochowie.
2002-03 – peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w archidiecezji częstochowskiej.
Reklama
24 czerwca 2004 r. – Jan Paweł II ustanowił abp. Nowaka drugim wiceprzewodniczącym Papieskiej Akademii Niepokalanej.
28 maja 2005 r. – koronacja koronami papieskimi Matki Bożej Pajęczańskiej.
4-5 września 2005 r. – kongres eucharystyczny w Blachowni.
22 października 2005 r. – VIII Archidiecezjalny Kongres Eucharystyczny w Częstochowie pod hasłem: „Panie, zostań z Ludem Bożym Archidiecezji Częstochowskiej” na zakończenie Roku Eucharystii i w roku 80-lecia diecezji częstochowskiej.
8 września 2007 r. – koronacji koronami papieskimi Matki Bożej Bęczkowickiej.
2010-11 – peregrynacja relikwii Krzyża Świętego w archidiecezji częstochowskiej.
29 grudnia 2011 r. – Benedykt XVI zwolnił abp. Nowaka z racji wieku z funkcji arcybiskupa metropolity częstochowskiego. Arcybiskup zamieszkał w budynku „Niedzieli”.
12 grudnia 2021 r. – abp Stanisław Nowak zmarł o godz. 7.45, podczas sprawowanej przy jego łóżku Mszy św.