Reklama

Jasna Góra

Ku chwale Bożej i na ratunek bliźnim. III. Ogólnopolska Pielgrzymka Ratowników Medycznych

Na Jasną Górę przybyła III. Ogólnopolska Pielgrzymka Ratowników Medycznych. Uczestnicy zawierzali Maryi swoją pracę, w dniu wspomnienia św. Łukasza, patrona służby zdrowia. Pielgrzymkę rozpoczął uroczysty przemarsz z Placu Biegańskiego do Sanktuarium.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w jasnogórskiej Kaplicy. Przewodniczył jej i homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski, bp pomocniczy częstochowski. - Przychodzimy tu w szczególnej grupie ludzi, którzy niosą pomoc - zwrócił się do uczestników pielgrzymki bp Przybylski. Odniósł się do postaci św. Łukasza, wskazując świętego jako pośrednika, przez którego zanosić można swoje podziękowania za wszystkich ratowników medycznych.

- Kochani ratownicy i wszyscy, którzy was wspierają, bardzo wam dziękujemy. „Żniwo w prawdzie wielkie, ale robotników mało” mamy świadomość, że powinno być was dużo więcej - zauważył hierarcha nawiązując do słów Ewangelii i podziękował zgromadzonym, podkreślając jednocześnie, że do trudnych sytuacji posyłani są przez Boga, który jest wrażliwy na ludzkie cierpienie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup życzył ratownikom medycznym przekonania, że do wypadku nie jadą sami, jedynie z własną kompetencją, która ma przecież swoje granice. - Ilekroć jedziecie na ratunek ludziom, to jedzie z wami Pan Bóg. Uświadomcie sobie to nawet robiąc znak krzyża przed wyjazdem na akcję - uwrażliwiał bp Przybylski. Kaznodzieja podkreślił także wagę pracy zespołowej. - Do wypadku jesteście wezwani razem, w ekipie, jako wspólnota ludzi - zaakcentował i jednocześnie życzył, aby zespoły były połączone nie tylko kompetencjami, ale też i przyjaźnią.

Odnosząc się do słów Ewangelii, bp Andrzej Przybylski zauważył, że ratownicy medyczni jadący na wezwanie są niczym posłani przez Jezusa, którzy mają nieść pokój. - Nieście pokój, ale też uzdrawiajcie - nawoływał zgromadzonych na pielgrzymce.

Na zakończenie częstochowski biskup pomocniczy zauważył, że ewangelizować „to nie zawsze nauczać przez słowa”. - Czasem bardziej ewangelizujemy i bardziej mówimy o Jezusie, kiedy zamiast słów, robimy ważne rzeczy. Konkretne czyny, żeby ratować ludzkie życie, bo na co by się zdały piękne słowa tam, gdzie człowiek umiera - zauważył. Uwrażliwił także, by ratownicy medyczni czuli się posłani przez Boga do niesienia pomocy, ale także do ewangelizacji. Wyraził także nadzieję, że za swoją pracę otrzymają należytą zapłatę.

Reklama

Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, Łukasz Pach, wyraził ogromną radość z powodu rosnącej liczby uczestników pielgrzymki. - Dwa lata temu było nas 40 osób, dziś spotykamy się w o wiele większym gronie - podkreślił z zadowoleniem. Zaznaczył również, że zgromadzeni na Jasnej Górze pragną ofiarować Matce Bożej wszelkie troski związane z wykonywanymi obowiązkami, ale także i radość płynącą z posługi potrzebującym.

Ratownicy Medyczni podkreślali, że przybyli na Jasną Górę, by zawierzyć się Matce Bożej i pomodlić się, tak, jak czynią to w życiu codziennym. Michał Malisz, starszy ratownik medyczny Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach przyznał, że często zdarza się, że starszy pacjent prosi o modlitwę. - Mnie osobiście zdarzało się pomodlić przy osobie, która najprawdopodobniej nie ma już niewiele czasu - wyznał mężczyzna. Podkreślił jednak dużą częstotliwość występowania cudów, kiedy stan pacjenta wydaje się być zły, a po kilku dniach okazuje się, że stan tej osoby się poprawił i będzie ona żyć.

Uczestnicy pielgrzymki podkreślali fakt, ze ich praca to także służba wymagająca otwartości na drugiego człowieka. Henryk Chochoł, który jednocześnie jest szafarzem Komunii Świętej, przyjechał zawierzać Matce Bożej swoją rodzinę i pracę. Swoją służbę w karetce pełni już od 35 lat i jak sam przyznał, widział już wiele trudnych sytuacji. - Najważniejsze jest serce - powiedział. Dodał także, że chęć pomagania napędza do działania, a swojej pracy nie zamieniłby na żadną inną.

Wojciech Hajduk z krakowskiego ratownictwa medycznego przyznał, że największą radością jest, kiedy udaje się uratować drugiego człowieka. Podkreślił jednak, fakt iż praca ratownika medycznego to powołanie i nie każdy się do niej nadaje. Wiele osób rezygnuje po krótkim czasie, ponieważ do tej posługi potrzebna jest silna psychika. - Najważniejsze, to aby nie przenosić tego, co dzieje się w pracy do domu - przyznał mężczyzna.

Reklama

Po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w konferencji, po której nastąpiło poświęcenie nowego ambulansu dla Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego.

Ratownik medyczny to osoba, która zazwyczaj jako pierwsza pojawia się na miejscu wypadku. Jej zadaniem jest udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu i, jeśli to możliwe, przeprowadzenie z nim wywiadu, aby móc przekazać stosowne informacje lekarzowi.

Ratownik medyczny należy do zawodów regulowanych. W specjalnej klasyfikacji profesji oznacza się go kodem 325601. Kwestia tego, jak zostać ratownikiem medycznym w Polsce, została określona przez odpowiednie przepisy. Zgodnie z regulacjami należy ukończyć 3-letnie studia licencjackie na kierunku o nazwie „ratownictwo medyczne” na jednej z wielu uczelni medycznych w Polsce.

Studia przygotowujące do wykonywania zawodu ratownika medycznego mają bardzo szeroki program. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu m.in. anatomii, udzielania pierwszej pomocy, medycyny katastrof, technik zabiegów medycznych, medycyny ratunkowej, traumatologii, chorób wewnętrznych i zakaźnych, toksykologii, laryngologii, ginekologii, intensywnej terapii, neurochirurgii, psychologii oraz etyki zawodowej. Oprócz tego odbywają praktyki zawodowe zarówno w zespole ratownictwa medycznego, jak i na różnych szpitalnych oddziałach. Pozwala im to na rozwinięcie przydatnych umiejętności. Tak szeroki obszar kształcenia wynika z tego, że ratownicy medyczni muszą być przygotowani na wiele różnych sytuacji. To od ich wiedzy i kompetencji często zależy zdrowie, a nawet życie pacjentów.

Reklama

Absolwenci studiów, którzy rozpoczęli kształcenie na uczelni wyższej po roku akademickim 2018/2019, zobowiązani są bowiem do zdania Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego

Maria Kopacka-Fornal @JasnaGóraNews

2023-10-19 17:57

Oceń: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 29. Pielgrzymka Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego

[ TEMATY ]

Jasna Góra

więźniowie

#Pielgrzymka

BPJG

Na Jasnej Górze odbyła się 29. Pielgrzymka Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. W spotkaniu uczestniczyli represjonowani za tzw. działalność przeciwko władzy w latach 1939-56, zaledwie garstka tych, którym zdrowie pozwoliło jeszcze na przybycie do Matki Bożej. Pielgrzymka była okazją do przypomnienia o historii Polski i jej bohaterach, często zapomnianych.

Helena Eiben podkreśliła, że pielgrzymowanie na Jasną Górę jest hołdem dla wszystkich byłych więźniów politycznych. - Pragnę uczcić też mojego męża. On już nie żyje, ale gdyby mógł, to by tutaj był. Chciałabym, żebyśmy byli przykładem dla młodszego pokolenia, że dla Polski warto się poświęcać, że trzeba coś dla niej robić - zauważyła. Mąż pani Heleny, Bolesław Eiben był więźniem politycznym, skazanym w 1955 r. dwukrotnie na karę śmierci za działalność antykomunistyczną. Odbywał ją przez 12 lat w różnych więzieniach np. w Rawiczu, Wronkach, czy w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

[ TEMATY ]

wywiad

religia w szkołach

Karol Porwich/Niedziela

Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Marcin Przeciszewski, KAI: W ostatnich dniach kwietnia do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia MEN zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizacji nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/123 84702/katalog/13056494#1305649). Projekt ten zakłada dużo większe niż do tej pory możliwości łączenia uczniów uczęszczających na lekcje religii w grupy międzyoddziałowe, obejmujące uczniów na tym samym poziomie nauczania oraz w grupy międzyklasowe, zbierające uczniów z różnych poziomów kształcenia. Co Ksiądz Profesor na to?

CZYTAJ DALEJ

Komisja Wychowania Katolickiego KEP przeciwna propozycjom MEN dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole

2024-05-18 13:04

[ TEMATY ]

religia

religia w szkołach

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw wobec proponowanych przez MEN rozwiązań dotyczących łączenia uczniów różnych klas podczas lekcji religii w szkole. Czytamy o tym w komunikacie z posiedzenia Komisji, która obradowała 17 maja pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Komisja przypomniała, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Spotkanie członków i konsultorów Komisji Wychowania Katolickiego KEP miało miejsce pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Głównym tematem były kwestie związane z wprowadzanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmianami w organizacji lekcji religii w szkole. „Komisja Wychowania Katolickiego wciąż przypomina, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi” - czytamy w komunikacie po obradach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję