Reklama

W diecezjach

Chór Filharmonii Narodowej wystąpi z okazji 900-lecia Diecezji Włocławskiej

Chór Filharmonii Narodowej z towarzyszeniem Orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV) – zespołu muzyki dawnej, pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego – dyrektora Chóru FN, wystąpi we włocławskiej katedrze. Wyjątkowy koncert z okazji 900-lecia Diecezji Włocławskiej odbędzie się w niedzielę 15 października o godz. 18. Wydarzenie artystyczne tej rangi pod patronatem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, już po raz trzeci organizuje Kuria Diecezjalna Włocławska we współpracy z ANWIL S.A. – sponsorem głównym.

[ TEMATY ]

katedra

Włocławek

Chór Filharmonii Narodowej

wikipedia/autor:Pko na licencji Creative Commons

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP we Włocławku

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP we Włocławku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Artyści wykonają arcydzieła muzyki baroku. W programie znajdą się więc utwory G.F. Händla – hymny koronacyjne Zadok the priest oraz The King shall rejoice, a także Magnificat A. Vivaldiego, czy znana Kantata 147 J.S. Bacha. Ponadto usłyszymy przepiękne Miserere mei, Deus G. Allegriego czy Tu es Petrus R.L. Pearsalla (w przeddzień kolejnej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża). Całość zakończy słynne Te Deum M.A. Charpentiera.

Melomani, mieszkańcy Włocławka i diecezji mają jeszcze w pamięci koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 roku, gdy po raz pierwszy w historii miasta wystąpił Chór Filharmonii Narodowej, oraz wykonanie przez ten Zespół jednego z najbardziej znanych oratoriów Mesjasz G.F. Händla w 2019 roku z okazji 450-lecia Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego powraca więc do włocławskiej katedry po raz trzeci. Artyści lubią przyjeżdżać do Włocławka i są pod wrażeniem zarówno gościnności i poziomu organizacyjnego, jak również gorącego przyjęcia przez włocławską publiczność – przyznaje ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii, dyrektor koncertu.

Reklama

- Chór Filharmonii Narodowej to najwyższej klasy artystycznej zespół w Polsce, z bogatą tradycją, szerokim repertuarem, marka stanowiąca wizytówkę Polski na całym świecie, koncertujący na wszystkich kontynentach. Do tego, jak wspomniałem, zaprzyjaźniony już z Włocławkiem i Diecezją Włocławską, dla którego przyjazd do nas to już tradycja koncertowa. Chcieliśmy, aby tak godny jubileusz, jak 900-lecie naszej diecezji, uczczony został wydarzeniem artystycznym najwyższej klasy – zaznacza ks. Niemira.

Chór Filharmonii Narodowej rozpoczął profesjonalną działalność artystyczną w 1953 roku pod kierunkiem Zbigniewa Soi. Zespołem kierowali kolejno: Roman Kuklewicz (1955-71), Józef Bok (1971-74), Antoni Szaliński (1974-78), Henryk Wojnarowski (1978-2016). W styczniu 2017 roku dyrektorem Chóru został Bartosz Michałowski.

Zespół koncertował w najważniejszych ośrodkach muzycznych Europy współpracując z wybitnymi orkiestrami, m.in. Berliner Philharmoniker. Chór brał udział w spektaklach operowych m.in. w La Scali i Teatro La Fenice oraz w koncertach organizowanych dla Jana Pawła II w Watykanie. Ogromny repertuar Chóru FN obejmuje ponad 400 dzieł oratoryjnych i utworów a cappella różnych epok – od średniowiecza do współczesności. Szczególne miejsce w repertuarze Chóru zajmuje muzyka polska, a zwłaszcza twórczość Krzysztofa Pendereckiego. Zespół wykonuje wszystkie jego dzieła oratoryjne i a cappella.

Reklama

Orkiestra Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV) to pierwszy w Polsce zespół muzyki dawnej został założony przez Stefana Sutkowskiego w 1957 r. Jego członkowie postawili sobie za cel popularyzację nowo odkrytych zabytków muzyki polskiej. W 1961 r. muzycy ci stali się członkami-założycielami Warszawskiej Opery Kameralnej. Artyści uczestniczyli w licznych międzynarodowych projektach koncertowych i nagraniowych. Od 2019 r. orkiestra rozpoczęła współpracę z wyjątkowymi osobowościami muzyki jazzowej, co zaowocowało cyklem Jazz z MACV.

Pomysłodawcą cyklu jest dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska-Whiskerd. Bogaty repertuar sceniczny MACV obejmuje opery polskich, włoskich, angielskich i francuskich kompozytorów.

Diecezja Włocławska (jedna z najstarszych w Polsce) liczy prawdopodobnie tysiąc lat, ale pierwszą historycznie pewną wzmianką o biskupstwie we Włocławku jest relacja legata papieskiego biskupa Idziego z Tuskulum z 1123 r., stąd jubileusz 900-lecia obchodzony w bieżącym roku.

Na przestrzeni wieków, w różnych okresach historii, jej terytorium zmieniało się, rozciągając się wzdłuż lewego brzegu Wisły, począwszy od Kujaw, aż po Żuławy Wiślane i Bałtyk, stąd należał do niej nawet Gdańsk, a na południe od Włocławka, aż po Kalisz, Wieluń, Piotrków Trybunalski i Częstochowę.

Dwie ostatnie reorganizacje zmniejszające obszar diecezji miały miejsce w 1992 roku i w 2004 roku.

Włocławscy biskupi pełnili ważne funkcje w państwie (często wywodzili się z kancelarii królewskiej), czym przyczynili się do zjednoczenia ziem polskich po rozbiciu dzielnicowym czy też do dyplomatycznych pertraktacji z Krzyżakami.

W 1569 r. bp Stanisław Karnkowski, realizując postanowienia Soboru Trydenckiego, powołał do istnienia jedno z najstarszych w Europie seminarium duchowne, które liczy ponad 450 lat. Ukończył je i był jego profesorem m.in. bł. Stefan Wyszyński.

Reklama

W 1918 r. włocławscy księża byli założycielami KUL-u; spośród grona profesorów seminarium wyszedł ks. Idzi Radziszewski, pierwszy rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

II wojna światowa zebrała krwawe żniwo w Diecezji Włocławskiej. Zginęło wówczas 225 księży, co stanowiło ponad połowę stanu duchowieństwa (najwięcej w Polsce).

Biskup pomocniczy bł. Michał Kozal poniósł śmierć męczeńską wraz z wieloma włocławskimi księżmi w obozie koncentracyjnym w Dachau. Przez św. Jana Pawła II został nazwany „mistrzem męczenników”, a księża i alumni włocławscy znaleźli się w gronie beatyfikowanych 108 męczenników II wojny światowej.

Na terenie diecezji włocławskiej urodzili się święci znani na całym świecie: św. Siostra Faustyna Kowalska – apostołka Bożego Miłosierdzia (Głogowiec, parafia Świnice Warckie) i św. Maksymilian Kolbe (Zduńska Wola) – ich domy można odwiedzać po dziś dzień.

Z Włocławkiem, przez męczeńską śmierć w nurtach Wisły, związany jest także bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Z miejsca jego śmierci, z włocławskiej tamy, stamtąd, gdzie „zło dobrem zwyciężył”, widać wieże włocławskiej katedry.

Jubileusz 900-lecia Diecezji Włocławskiej obchodzony jest od 22 kwietnia 2023 r. do 19 marca 2024 r. i złączony z peregrynacją po diecezji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Z okazji jubileuszu, w imieniu papieża Franciszka, na ręce biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, okolicznościowy list skierował Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin.

Czytamy w nim między innymi, że papież Franciszek łączy się duchowo z Uczestnikami obchodów Jubileuszu 900-lecia istnienia Diecezji Włocławskiej i Peregrynacji Ikony Matki Bożej Częstochowskiej.

2023-10-13 16:40

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka Krzyża

2025-01-18 18:40

[ TEMATY ]

krzyż

cmentarz

profanacja

tychy

opiłowywanie katolików

akt wandalizmu

Parafia Narodzenia św. Jan Chrzciciela w Tychach - Cielmicach

Profanacja Krzyża na cmentarzu w Tychach

Profanacja Krzyża na cmentarzu w Tychach

Kolejne skutki nawoływania do "opiłowywania katolików". W nocy z 14 na 15 stycznia 2025 r. nieznani sprawcy dokonali aktu wandalizmu na parafialnym cmentarzu w Tychach. Podcięto Krzyż i "opiłowano" ręce figury Jezusa - przekazał Ks. Piotr Wojszczyk, proboszcz parafii Parafii Narodzenia św. Jan Chrzciciela w Tychach - Cielmicach.

Jak opisuje na parafialnej stronie internetowej kapłan, wandale pojawili się na cmentarzu po zmroku:
CZYTAJ DALEJ

Prezydium KEP: rozporządzenie MEN ws. organizacji lekcji religii to "akt bezprawny"

2025-01-19 17:04

[ TEMATY ]

episkopat

religia w szkołach

Episkopat News

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski stwierdziło w niedzielę, że rozporządzenie MEN zakładające, że od 1 września br. będzie jedna godzina tygodniowa religii lub etyki jest "aktem bezprawnym". Oczekujemy, że MEN odstąpi od podejmowania działań konfrontacyjnych wobec osób wierzących - dodało Prezydium.

W piątek Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że od 1 września 2025 r. religia lub etyka będą się odbywać w wymiarze jednej godziny tygodniowo - bezpośrednio przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi ucznia lub bezpośrednio po nich. Rozporządzenie w tej sprawie podpisała minister edukacji Barbara Nowacka.
CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: dialog jest konieczny, tak jak miłość

2025-01-19 21:49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela

apel

Ks. Jarosław Grabowski

B.M. Sztajner/Niedziela

– Dialog zbliża ludzi, buduje pokój, zwalcza uprzedzenia – powiedział ks. Jarosław Grabowski. 19 stycznia redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz kierownik Referatu Dialogu: ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, poprowadził rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Kapłan przypomniał, że w scenie zwiastowania Maryja jest niewiastą, która słucha Boga. W tym kontekście podkreślił znaczenie dialogu. – Matko Najświętsza, Bóg wybrał Cię do dialogu ze sobą, dialogu rozstrzygającego o losach świata. Wiemy dobrze, że dialog jest jak miłość, jest konieczny. Bez dialogu nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Dialog zbliża ludzi, buduje pokój, zwalcza uprzedzenia. O tym dialogu przypomina nam trwający Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, podczas którego nie tylko modlimy się razem z chrześcijanami różnych denominacji, ale też stopniowo, małymi krokami, budujemy jedność – przez spotkania, wyrazy przyjaźni, pokonywanie nieporozumień i żywą wiarę – zaznaczył ks. Grabowski.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję