Kapłan przypomniał, że w scenie zwiastowania Maryja jest niewiastą, która słucha Boga. W tym kontekście podkreślił znaczenie dialogu. – Matko Najświętsza, Bóg wybrał Cię do dialogu ze sobą, dialogu rozstrzygającego o losach świata. Wiemy dobrze, że dialog jest jak miłość, jest konieczny. Bez dialogu nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Dialog zbliża ludzi, buduje pokój, zwalcza uprzedzenia. O tym dialogu przypomina nam trwający Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, podczas którego nie tylko modlimy się razem z chrześcijanami różnych denominacji, ale też stopniowo, małymi krokami, budujemy jedność – przez spotkania, wyrazy przyjaźni, pokonywanie nieporozumień i żywą wiarę – zaznaczył ks. Grabowski.
Redaktor naczelny „Niedzieli” zwrócił uwagę na to, że dialog uczy też cierpliwego słuchania. – Maryja w Bożym słowie usłyszała swoje powołanie i szybko odpowiedziała na to słowo. Odpowiedziała wiarą. Wiarą przyjęła słowo. Słowo odmieniło historię. Słowo Boże naprawdę może zmienić człowieka. Trzeba tylko otworzyć drzwi – swego serca, swego umysłu – kontynuował.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Duchowny zawierzył Maryi, Matce Słowa, ludzi mediów, „tych, od których oczekuje się prawdomówności i rzetelności”. – W dzisiejszym świecie tak naprawdę wszystko, co robimy, jest w pewnym sensie wyrazem medialnej komunikacji. Za pośrednictwem mediów bowiem zdobywamy nowe informacje, bogacimy wiedzę oraz kształtujemy opinię na różne tematy. Mass media stały się nieodłączną częścią współczesnego świata. Ich siła, zasięg i wpływ są coraz większe. Ich znaczenia nie sposób przecenić, choćby z tej przyczyny, że poświęcamy im bardzo dużo czasu – wyjaśnił.
Ks. Grabowski podkreślił, że o sile mediów stanowi słowo, które ma ogromną moc. – Słowo może wiele: może zabijać i może leczyć, dzielić i jednoczyć, zaogniać i łagodzić, może frustrować i przynosić nadzieję. Dlatego tak ważna jest odpowiedzialność za słowa, za język, którym się posługujemy. Przecież z każdego bezużytecznego słowa będziemy rozliczeni – zauważył.
Redaktor naczelny „Niedzieli” ubolewał nad faktem, że w mediach, które wpływają na nasz osąd w wielu sprawach, „rzetelność i uczciwość dziennikarską coraz częściej zastępują manipulacja i kpina z wolności słowa”. Wskazał, że w tej sytuacji „media katolickie mają szansę stać się jedynym źródłem obiektywnej informacji, wiarygodnego przekazu, gwarantem kultury medialnej opartej na prawdzie i zwykłej uczciwości”.
W imieniu redakcji „Niedzieli” ks. Grabowski zapewnił, że tygodnik, który od blisko stu lat jest pismem, które „sięga głębiej i patrzy dalej, chce opierać swoją pracę na kulturze słowa, na szacunku, na wierności Chrystusowi i Jego Kościołowi”.
Na zakończenie kapłan zawierzył Matce Bożej Częstochowskiej wszystkich dziennikarzy, publicystów, pracowników i wiernych czytelników „Niedzieli”.