Wakacje papieskie
Środa 6 lipca była pierwszym dniem tegorocznych letnich wakacji Papieża, w związku z tym w lipcu nie przewidziano audiencji ogólnych. 7 lipca Ojciec Święty odleciał śmigłowcem do swej podrzymskiej letniej rezydencji w Castel Gandolfo, gdzie pozostanie do września.
Nowy numer polskiego wydania „L’Osservatore Romano”
Reklama
W Chorwacji na początku czerwca br. Benedykt XVI mówił o znaczeniu rodziny, o korzeniach europejskich, o jedności w różnorodności i o potrzebie „zwrotu w kulturze”. Podkreślił, że kluczową rolę w przekształceniach kulturowych i budowaniu wspólnego dobra odgrywa sumienie. A właśnie w zakresie formowania sumień Kościół wnosi swój najcenniejszy wkład w życie społeczne. W najnowszym numerze polskiego wydania „L’Osservatore Romano” (7/2011) zamieszczamy wszystkie przemówienia z tej podróży apostolskiej, podczas której Benedykt XVI kilkakrotnie przypominał, że Chorwacja, która historycznie i kulturowo od zawsze należy do Europy, wkrótce przyłączy się do niej również na płaszczyźnie polityczno-instytucjonalnej.
Innym materiałem, na który warto zwrócić uwagę, jest zapis rozmowy Benedykta XVI z astronautami przebywającymi na orbicie okołoziemskiej. To bezprecedensowe wydarzenie stało się możliwe dzięki bezpośredniemu połączeniu audio i wideo, zrealizowanemu między watykańskim Pałacem Apostolskim a Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Niezwykłe było również to, że to Papież zadawał pytania, a odpowiadali kosmonauci. Pytania dotyczyły współżycia narodów i ludów na świecie, nauki w służbie pokoju, niebezpieczeństw grożących środowisku, a także przyszłości rodziny ludzkiej i przeżyć religijnych kosmonautów, którzy patrzą na Ziemię z bardzo szczególnego punktu widzenia.
(Red.)
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Strona internetowa „L’Osservatore Romano”:
Przedostatni numer polskiego wydania jest dostępny na stronie internetowej:
Polskie wydanie „L’Osservatore Romano” można zamówić pod adresem:
Księża Pallotyni, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy.
150 lat dziennika watykańskiego
Papież w „L’Osservatore Romano”
Reklama
Benedykt XVI złożył „urodzinowe życzenia” dziennikowi „L’Osservatore Romano”. Ten nieoficjalny, lecz jedyny organ prasowy Stolicy Apostolskiej 1 lipca br. skończył 150 lat. Z tej okazji 5 lipca Papież odwiedził redakcję „L’Osservatore Romano”, gdzie spotkał się z pracownikami dziennika oraz edycji w kilku językach europejskich, w tym edycji polskiej.
W improwizowanym przemówieniu Benedykt XVI nawiązał do tytułu gazety, mówiąc, że stanowi punkt obserwacyjny, by oglądać realia tego świata i informować o nich. - W „L’Osservatore Romano” przeważa informacja uniwersalna, dostrzeganie całego świata, a nie tylko jednej jego części - powiedział Ojciec Święty. - Gazety zwykle przynoszą informacje, ale z przewagą wiadomości dotyczących własnego środowiska, co sprawia czasem, że zapomina się o innych sprawach, nawet wagi światowej. Tu natomiast widać tę zbieżność: „urbs et orbis”, charakterystyczną dla katolicyzmu, w pewnym sensie będącą dziedzictwem Rzymu: widzieć rzeczywiście, a nie jedynie samych siebie - wyjaśnił Benedykt XVI.
Siewca wyszedł siać
Benedykt XVI naucza
Obecny moment dziejowy naznaczony jest przez blaski i cienie. Jesteśmy świadkami złożonych postaw: skoncentrowania na sobie samych, narcyzmu, pragnienia posiadania i konsumpcji, uczuć i pragnień oderwanych od odpowiedzialności. Wiele jest przyczyn tej dezorientacji, która objawia się w głębokim egzystencjalnym obciążeniu, ale w gruncie rzeczy widać w niej zanegowanie transcendentnego wymiaru człowieka i podstawowej relacji z Bogiem. Dlatego tak ważne jest proponowanie przez wspólnoty chrześcijańskie skutecznych i wiążących dróg wiary.
Z przemówienia do wiernych z diecezji Altamura-Gravina-Acquaviva delle Fonti, 2 lipca 2011 r.
Prawdziwym lekarstwem na rany ludzkości, zarówno materialne, jak głód i niesprawiedliwość, jak i psychologiczne oraz moralne, wywołane przez fałszywy dobrobyt, jest reguła życia oparta na miłości braterskiej, której źródłem jest miłość Boża. Dlatego trzeba porzucić życie w zuchwałości i przemocy, stosowane dla zdobycia coraz większej władzy, aby zapewnić sobie sukces za wszelką cenę. Również w odniesieniu do środowiska należy wyrzec się stylu agresywnego, który przeważał w ostatnich wiekach, i przyjąć rozsądny „środek”.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 3 lipca 2011 r.
Wystawa na 60-lecie kapłaństwa
„Blask prawdy, piękno miłości”
Benedykt XVI otworzył 4 lipca br. wystawę zorganizowaną z okazji 60. rocznicy jego święceń kapłańskich. Ekspozycja zatytułowana „Blask prawdy, piękno miłości”, do udziału w której zaproszono 60 twórców - rzeźbiarzy i malarzy, ale także architektów, filmowców, literatów, muzyków i złotników - czynna będzie do 4 września br. w atrium Auli Pawła VI w Watykanie.
Nawiązując do tytułu wystawy, Papież stwierdził, że właśnie z jedności, chciałoby się powiedzieć z symfonii, z doskonałej harmonii prawdy i miłości płynie autentyczne piękno, zdolne wywołać podziw, zdumienie i prawdziwą radość w sercach ludzi.
- Świat, w którym żyjemy, potrzebuje, aby prawda błyszczała, a nie była przyćmiona przez kłamstwo czy przez banał; potrzebuje, by miłość wybuchła pełnym płomieniem, a nie była zdławiona przez pychę i egoizm. Potrzebujemy, by piękno prawdy i miłości dotarło do głębi naszych serc i uczyniło je bardziej ludzkimi - mówił Benedykt XVI.