Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wołanie o ochronę życia

Apel Rady ds. Rodziny KEP do posłów i senatorów

Szanowni Parlamentarzyści
Panie i Panowie Posłowie i Senatorowie

Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski w porozumieniu z Przewodniczącym Konferencji wyraża wielkie uznanie dla obywatelskiej inicjatywy, mającej na celu całkowitą ochronę życia ludzkiego od momentu poczęcia. Zebrane w tej sprawie blisko 600 tys. podpisów jest głośnym wołaniem o bezwarunkową ochronę życia ludzkiego. Jest to głos Narodu pragnącego chronić wszystkie dzieci.
Zwracamy się więc kolejny raz do Szanownych Pań i Panów Posłów oraz Senatorów naszego Parlamentu z prośbą i apelem, by każde poczęte dziecko - zdrowe i chore - miało prawo do życia bez jakichkolwiek wyjątków i nie było zagrożone przez ustawę dopuszczającą ich zabijanie.
Panie i Panowie, ufamy w Waszą szlachetność, mądrość i miłość do człowieka najbardziej bezbronnego - dziecka nienarodzonego, co niech zaowocuje uchwaleniem ustawy o ochronie każdego życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci.
Ogłoszony przez Senat RP Rok Świętego Maksymiliana Męczennika, który 70 lat temu oddał dobrowolnie życie za współwięźnia w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, i rok beatyfikacji Jana Pawła II, obrońcy życia człowieka, niech będą źródłem siły do odważnego i bezkompromisowego poparcia obywatelskiego projektu.
Szanowni Parlamentarzyści, Panie i Panowie, jesteście obdarzeni mandatem zaufania Narodu polskiego. W Waszych rękach życie tego Narodu.
Z wyrazami szacunku

Bp Kazimierz Górny, Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP

Abp Sławoj Leszek Głódź

Odpowiedź na słowa premiera Tuska

Reklama

Przed duchownymi nikt nie musi klękać, nie jesteśmy Najświętszym Sakramentem. Nie chcemy być używani jako straszak - powiedział dziennikarzom abp Sławoj Leszek Głódź, nawiązując do wypowiedzi premiera Donalda Tuska z 11 czerwca w Gdańsku. Hierarcha uznał wypowiedź premiera za niefortunną. Swoimi odczuciami wobec wystąpienia prezesa Rady Ministrów podzielił się także podczas spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, której jest współprzewodniczącym ze strony kościelnej.
Podkreślając, że wypowiedź premiera Tuska dotyczy 26 tys. duchownych w Polsce, abp Głódź przypomniał, że księża też czują się obywatelami. - Trzeba zmierzać do konsolidacji, do dowartościowywania ludzi. Mamy katastrofy i biedy, po co mamy się biczować? - pytał retorycznie. Znamy przeszłość i część z nas, biskupów, należy do pokolenia, które jeszcze pamięta te hasła i slogany. One niczemu nie służą, tylko burzą harmonię społeczną, a wszyscy chcemy spokoju - mówił abp Głódź.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Finał w Niepokalanowie

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

W Niepokalanowie 9 czerwca odbył się finał XIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Wzięło w nim udział 120 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, reprezentujących wszystkie polskie diecezje.
W tym roku treścią biblijnego konkursu, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, były Ewangelie synoptyczne. Finaliści zmagali się z 45 pytaniami w części testowej i prawie 70 w części ustnej, ale - jak sami podkreślali - wiedza nie była w konkursie najważniejsza.
- W zeszłym roku też brałam udział w tym konkursie i moje myślenie odwróciło się całkowicie do góry nogami. Zaczęłam bardziej rozumieć historię zbawienia: jak Pan Bóg z ciemności wyprowadza człowieka i daje mu coraz głębsze objawienie o sobie, coraz większą wiedzę, zdolność, żeby człowiek mógł kochać i jak najpełniej się do Niego zbliżać - mówiła jedna z uczestniczek finałowych zmagań.
Trzech najlepszych laureatów konkursu uzyska indeksy na Katolicki Uniwersytet Lubelski i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Jan Paweł II mówi do nas:

Dziecko poczęte, nawet „nieoczekiwane”, nigdy nie jest intruzem ani agresorem. Jest ludzką osobą, zatem ma prawo do tego, aby rodzice nie skąpili mu daru z samych siebie, choćby wymagało to od nich szczególnego poświęcenia
Masłów, 3 czerwca 1991

Krótko

Naczelna Prokuratura Wojskowa ujawniła, że jedna z instytucji państwowych przez kilka miesięcy przetrzymywała materiały dotyczące katastrofy smoleńskiej, które pozyskano w ramach pomocy prawnej od USA. Nie jest jasne, która to instytucja.

Marek Pasionek, który nadzorował śledztwo smoleńskie, domaga się natychmiastowego cofnięcia decyzji o zawieszeniu go w obowiązkach prokuratora. Zawiesił go naczelny prokurator wojskowy gen. Krzysztof Parulski za „rażące uchybienia godności prokuratora”.

Trybunał Konstytucyjny odrzucił rządową specustawę o redukcji zatrudnienia urzędników.

Z apelem do premiera Donalda Tuska o uznanie polityki prorodzinnej za jeden z priorytetów polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej zwrócił się ponownie Zespół ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Pod apelem podpisali się: Joanna Krupska, Antoni Szymański i Paweł Wosicki.

Inflacja w Polsce jest najwyższa od 10 lat. Wynosi 5 proc. w skali liczonej rocznie. Najbardziej wpłynęły na nią ceny paliwa i żywności.

Negatywną opinię wystawiło rządowi 62 proc. badanych, pozytywnie o pracy gabinetu Donalda Tuska wypowiedziało się 29 proc. - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Zdaniem 53 proc. ankietowanych, premier Tusk źle wypełnia obowiązki szefa rządu, a według 36 proc. - dobrze.

Miasta znalazły łatwą drogę pozyskania pieniędzy i reperowania budżetów. Podwyższają opłaty za wszystko: za wodę, ścieki, czynsze komunalne czy przejazdy środkami komunikacji miejskiej.

Senat odrzucił sprawozdanie z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2010 r. Przeciwko dokumentowi zgodnie zagłosowali senatorowie PO i PiS. Jeśli sprawozdanie odrzuci też Sejm i potwierdzi to prezydent, zgodnie z Ustawą o radiofonii i telewizji, kadencja wszystkich członków Krajowej Rady wygaśnie w ciągu dwóch tygodni od tego z głosowań w parlamencie, które odbyło się później.

Chińczycy z konsorcjum COVEC nie będą budowali autostrady między Warszawą a Łodzią. GDDKiA odstąpiła od kontraktu z Chińczykami i będzie się domagała odszkodowania. Według ekspertów, nie ma szans, aby autostrada powstała na EURO 2012.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkudziesięciu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników.

Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: bardzo ważne jest Słowo, wokół którego gromadzi się lud

2025-01-24 12:00

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Adobe Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Kapłan Ezdrasz przyniósł Prawo przed zgromadzenie, w którym uczestniczyli przede wszystkim mężczyźni, lecz także kobiety oraz wszyscy inni, którzy byli zdolni słuchać. I czytał z tej księgi, zwrócony do placu znajdującego się przed Bramą Wodną, od rana aż do południa przed mężczyznami, kobietami i tymi, którzy mogli rozumieć; a uszy całego ludu były zwrócone ku księdze Prawa. Pisarz Ezdrasz stanął na drewnianym podwyższeniu, które zrobiono w tym celu. Ezdrasz otworzył księgę na oczach całego ludu – znajdował się bowiem wyżej niż cały lud; a gdy ją otworzył, cały lud powstał. I Ezdrasz błogosławił Pana, wielkiego Boga, a cały lud, podniósłszy ręce, odpowiedział: «Amen! Amen!» Potem oddali pokłon i padli przed Panem na kolana, twarzą ku ziemi. Czytano więc z tej księgi, księgi Prawa Bożego, dobitnie, z dodaniem objaśnienia, tak że lud rozumiał czytanie. Wtedy Nehemiasz, to jest namiestnik, oraz kapłan-pisarz Ezdrasz, jak i lewici, którzy pouczali lud, rzekli do całego ludu: «Ten dzień jest poświęcony Panu, Bogu waszemu. Nie bądźcie smutni i nie płaczcie!» Cały lud bowiem płakał, gdy usłyszał te słowa Prawa. I rzekł im Nehemiasz: «Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie słodkie napoje, poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Bogu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją».
CZYTAJ DALEJ

Prof. Jerzy Bralczyk: język też ma swoje ograniczenia

2025-01-27 11:37

[ TEMATY ]

Uniwersytet Jana Długosza

Prof. Jerzy Bralczyk

Wiktoria Jarymowicz/mat.prasowy/UJD

Prof. Jerzy Bralczyk

Prof. Jerzy Bralczyk

Wykład zatytułowany „O granicach języka” wygłosił w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie znany i ceniony w całej Polsce językoznawca i niestrudzony popularyzator poprawnej polszczyzny prof. dr hab. Jerzy Bralczyk.

- To było pierwsze spotkanie i od razu z cenionym naukowcem profesorem Jerzym Bralczykiem, którym inaugurujemy nowy cykl wykładów pod hasłem „Wykłady u Długosza” – wyjaśnia JM Rektor UJD prof. dr hab. Janusz Kapuśniak. – Inicjatywa doskonale wpisuje się w misję Uczelni, która stawia sobie za zadanie krzewienie wiedzy i umiejętności z różnych dyscyplin nauki. Warto więc śledzić uczelniane media, bo wkrótce pojawią się informacje o kolejnych ciekawych wykładach z tej serii. Do końca roku planujemy kilka takich spotkań. Profesora Bralczyka, w auli powitał istny tłum ludzi, co dowodzi ogromnego zainteresowania jakim cieszy się naukowiec. Na tej podstawie można z całym przekonaniem powiedzieć na przekór twierdzeniom sceptyków, iż poprawna polszczyzna i komunikowanie się jest ważne dla bardzo wielu osób. Do uczelnianego audytorium przybyli m.in. duchowni, parlamentarzyści, samorządowcy, władze i przedstawiciele różnych instytucji – słowem przyjaciele Uniwersytetu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję