W trzecim i ostatnim dniu rekolekcji kapłańskich ks. Halik swoje rozważanie rekolekcyjne oparł o zdanie św. Pawła z listu do Rzymian: "Nie upodabniajcie się do tego świata, lecz odnawiajcie się przez przemianę umysłu".
Rekolekcjonista zwrócił uwagę na to, że - to, co żyje, ewoluuje i przekształca się. Jeśli żyjemy, nasze ciało (każda komórka) jest odnawiane, a nasza dusza, nasze myślenie i nasza wiara również powinny być odnawiane i dojrzewać. Jeśli nasz Kościół żyje, musi się odnawiać - ecclesia est semper reformanda, nauczał św. Augustyn. Stoimy teraz na progu długoterminowej odnowy Kościoła - transformacji tego, co było sztywne, biurokratyczne, klerykalne - w dynamiczną sieć wzajemnej komunikacji, synodalności. Obejmuje to komunikację wewnątrz Kościoła, między katolikami. (Czasami wydaje się to trudniejsze niż dialog ekumeniczny i międzyreligijny!) - podkreślił duchowy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- "Nie upodabniajcie się do tego świata" nie jest, jak już cytowałem, zdaniem apostoła Pawła, które uważam za kluczową zasadę każdej reformy Kościoła: "Nie upodabniajcie się do tego świata, ale odnawiajcie się przez przemianę umysłu". Nie jest to wezwanie do sztywności, do budowania gett, do strachu i izolacji od świata, do ignorowania jego zmian. To ostrzeżenie przed bezkrytycznym, nietwórczym dostosowywaniem się do otoczenia. Aktywni chrześcijanie są mniejszością - także w Polsce. Ale papież Benedykt wzywa nas: Bądźcie twórczą mniejszością! - apelował ks. Halik.
Kaznodzieja przypomniał uczestnikom rekolekcji na to, że - chrześcijaństwo to trudna podróż. Ale nie możemy czynić jej jeszcze trudniejszą i nieprzekraczalną, nie możemy traktować innych w taki sposób, że jesteśmy przeszkodą, barykadą na ich drodze do Chrystusa, przeszkodą. W świecie, w którym nie jest rzeczą oczywistą, że wszyscy czytają i znają Biblię, my, chrześcijanie, jesteśmy często jedyną ewangelią dostępną dla dzisiejszych ludzi. Jedyną ewangelią, jaką znają, jest nasze życie, nasze świadectwo. Czego mogą się dowiedzieć o chrześcijaństwie z naszego życia, z naszych działań? Życie każdego chrześcijanina jest interpretacją Ewangelii. Często jest to jedyne kazanie, które są skłonni traktować poważnie. Nie nasze słowa, ale nasze życie, to, co z nas emanuje – zaznaczył.
- Mamy być kreatywną mniejszością. Nasze naśladowanie Chrystusa, nasze życiowe świadectwo o Chrystusie musi być twórcze. Zawsze jesteśmy narażeni na pokusę konformizmu, powierzchowności, życia tak, jak żyje się w świecie. Musimy nieustannie odnawiać naszą twórczą energię. Do ostrzeżenia przed konformizmem: "Nie upodabniajcie się do tego świata", Paweł natychmiast dodaje: "odnawiajcie się przez przemianę umysłu" – cytował św. Pawła duchowny.
Reklama
Kończąc swoje rozważania, ks. Halik powiedział - Jesteśmy na tym świecie dla innych, dla naszych bliźnich. Jeśli pytamy jak faryzeusz: "Kto jest moim bliźnim?", Jezus odpowiada: Nie pytaj, kto jest, a kto już nie jest twoim bliźnim. Stajesz się bliźnim wszystkich, zwłaszcza tych, którzy potrzebują twojej empatii, solidarności i pomocy. Reforma synodalna to droga od "małego", "zewnętrznego" Kościoła, zamkniętego w sobie, do Kościoła otwartego na uderzenie Ducha Świętego. Król Salomon prosił Boga o jedną rzecz: o mądre, otwarte, rozumiejące serce. My również prośmy o ten dar, tak potrzebny Kościołowi w czasach przemian i każdemu z nas. Musimy zaufać Bogu – zakończył.
W ostatnim dniu rekolekcji duchowni mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania uczestniczyć nabożeństwie pokutnym. Metropolita łódzki podziękował również za wczorajszą kolektę rekolekcyjną duchownych, z której zebrano ponad 30 tysięcy złotych.
Zbiórkę pieniędzy dla Ady można jeszcze wesprzeć przekazując datek na rachunek: Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Bank Pekao S.A. V O/Łódź nr konta: 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077 z dopiskiem: dla Ady.
Na zakończenie metropolita łódzki podziękował wszystkim duchownym – diecezjalnym i zakonnym
oraz diakonom stałym - za trzy wspólne wieczory pełne modlitwy i słuchania Słowa Bożego oraz
spotkania, które miały miejsce każdego wieczoru w domu biskupim.