Rocznica 600–lecia nadania Łodzi praw miejskich to wyjątkowy jubileusz. W ciągu sześciu wieków rozwijało się, przechodziło kryzysy, okresy upadku i rozkwitu. Miasto wielu kultur i bogatej historii. Połączenie tradycji z nowoczesnością to najcenniejszy kapitał Łodzi.
W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zorganizowano konferencję – Łódź Przyszłości. Zaproszeni na spotkania prelegenci wskazywali w jakim kierunku powinno podążać nasze miasto, aby być miastem przyszłości i rozwoju na całym świecie. - Przyszłość jest najważniejsza dla naszych dzieci, dla kolejnych pokoleń, ale to także nasz obowiązek, żeby tę przyszłość dla Łodzi i dla całej Polski stworzyć i kreować. Łódź będzie budowała swoją przyszłość w oparciu o tradycje, o wielki zasób, potencjał, który niesie przeszłość, pamięć, tradycja, tych którzy ten początek tworzyli, budowali nieraz w bardzo trudnych momentach historycznych – powiedział prof. dr hab. Piotr Gliński minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pan profesor zwrócił uwagę na pięć elementów, które jeżeli będą dobrze rozwijane, to Łódź będzie szczęśliwa i przyszłość łódzka będzie zwieńczeniem sześciuset lat. Te elementy to: infrastruktura, stworzenie dobrych warunków dla przedsiębiorczości, wielkie programy rządowe, kultura, większa integracja z aglomeracją okołołódzką.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Waldemar Buda minister Rozwoju i Technologii podkreślił, że aby nasze miasto jeszcze bardziej rozkwitało, powinno pozyskiwać nowych inwestorów i tworzyć miejsca pracy wysoko płatne. Włodzimierz Tomaszewski minister - członek Rady Ministrów odpowiedzialny za sprawy dotyczące samorządu terytorialnego przypomniał, że jego budowanie dla Łodzi rozpoczęło wielkie otwieranie miasta na świat przez podziemne linie kolejowe, stacje i dworzec, lotniska, łodzkie drogi i tramwaje. Projekty które prowadził to m.in. EC-1, Biała Fabryka (skansen), rewitalizacje wielkich imperiów fabrycznych (Poznańskiego, Scheiblera).
W panelu dyskusyjnym, który prowadził Janusz Michaluk dyr. Ośrodka Infrastruktury, jako pierwsza zabrała głos prof. Jolanta Rudzka - Fabisiak p.o. dyrektora Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Instytucja gromadzi książki artystyczne, matryce, czcionki, maszyny i urządzenia drukarskie oraz pielęgnuje umiejętności ich remontu i obsługi. W zbiorach muzeum jest także sprzęt do produkcji czcionek metalowych i drewnianych, urządzenia do ręcznego czerpania papieru. Michał Chorosiński aktor i reżyser, dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza podkreślił, że w placówce jest prezentowany repertuar klasyczny. Obecnie zespół przygotowuje „Dziady cz. III.” Adama Mickiewicza. Mikołaj Marczyk najmłodszy w historii Rajdowy Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej opowiadał o swojej drodze do sukcesu, którego nie osiągnąłby bez wsparcia sponsorów. Dariusz Stachura wspominał o swojej pracy w Teatrze Wielkim, kiedy pełnił funkcję dyrektora. Obecnie prowadzi działalność promującą młode talenty, bo jak twierdzi, trzeba inwestować w młodzież i dlatego tworzy Festiwal – Kuźnia Talentów. W drugiej części konferencji prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marek Michalak rozmawiał z zaproszonymi gośćmi m.in. na temat wpływu przeszłości na przyszłość miasta, czy Łódź jest dobrym miejscem dla biznesu, czy łodzkie firmy potrafią i chcą się zmieniać.
Na pamiątkę spotkania każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy znaczek
pocztowy wydany przez Pocztę Polską S.A. z okazji 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich,
a wykonany według projektu Andrzeja Gosika.