Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Był Jego śladem

    UPJPII żegna swojego drogiego Profesora i Dziekana. Uroczystości pogrzebowe w kolegiacie św. Anny w Krakowie 20 VI 2023

Archiwum UPJPII

Podczas Mszy św. w kolegiacie św. Anny w Krakowie śp. ks. prof. Michała Drożdża pożegnała wspólnota akademicka UPJPII

Podczas Mszy św. w kolegiacie św. Anny w Krakowie śp. ks. prof. Michała Drożdża pożegnała wspólnota akademicka UPJPII

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    „Dziękujmy dziś Panu Bogu za dar życia śp. Księdza Profesora Michała, za jego mądrość, życzliwość, niezwykłą kulturę i wrażliwość na drugiego człowieka. Mądrość i talent otrzymane od Pana Boga oraz ogromna osobista praca, pozwoliły Księdzu Profesorowi wykształcić i wychować w duchu Ewangelii rzesze absolwentów. Z głębokiej wiary w Boga i siły intelektu śp. Księdza Profesora wypływała niezwykła wrażliwość na wartości chrześcijańskie i jego zaangażowanie w różnych gremiach w wymiarze wspólnoty Kościoła, naszej Ojczyzny i poza jej granicami.” – napisał arcybiskup Marek Jędraszewski, Wielki Kanclerz UPJPII w liście do uczestników Mszy św. pogrzebowej śp. ks. prof. Michała Drożdża. Odczytany został także list kondolencyjny od arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w którym arcybiskup dziękował „za wybitną działalność naukową, dydaktyczną i popularyzatorską tego wielkiego człowieka”, kapłana, teologa, filozofa, medioznawcy, profesora nauk społecznych.

Reklama

    Mszy św. przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, który zwrócił się na początku Eucharystii bezpośrednio do śp. ks. Drożdża – „Drogi księże Michale, żegnamy Cię dzisiaj z bólem na drogę do wieczności. Żegna Cię Twój uniwersytet, któremu służyłeś przez wiele lat swoją mądrością i zaangażowaniem.” Ks. kardynał zwrócił uwagę, że niedokończona została prezentacja obszernego studium autorstwa ks. Michała Drożdża „Jan Paweł II. Dziedzictwo przyszłości” – „Niech ta prezentacja, niedokończona, pozostanie testamentem, do którego będziemy powracać. Święty papież, któremu byłeś oddany w swojej pracy naukowej niech Cię przedstawi Chrystusowi.” – mówił kardynał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    W słowach homilii rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Robert Tyrała mówił o Zmarłym kapłanie, teologu, filozofie, dziennikarzu, współtwórcy i dyrektorze Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej, zaakcentował, że ostatnio przygotował też dokumenty dla watykańskiej dykasterii, by utworzyć w przyszłości nowy wydział. Dziekan Wydziału Nauk Społecznych oraz dyrektor Akademickiego Centrum Medialnego, autor kilkuset artykułów oraz kilkunastu książek z filozofii, teorii i etyki mediów, organizator wielu konferencji i sympozjów, a wśród nich tej najbardziej znanej, która odbyła się miesiąc temu, czyli XVII Międzynarodowa Konferencja Etyki Mediów. „A iluż wypromowanych doktorów, magistrów i licencjatów? Ile rozmów przyjacielskich i podnoszenia na duchu innych?” –retorycznie pytał rektor. Przypomniał również działalność Księdza Michała Drożdża m.in. w Polskim Towarzystwie Komunikacji Społecznej, Radzie Doskonałości Naukowej, Radzie ds. Mediów i Komunikacji Społecznej Konferencji Episkopatu Polski i wielu innych, ale zaznaczył zwłaszcza jego wielką pracę wychowawcy, dzięki której stał się prawdziwym autorytetem dla wielu pokoleń studentów i doktorantów.

Reklama

    „Michale, dziękujemy Ci za miłość do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, za twoją tytaniczną pracę i służbę ponad siły. Dziękujemy Bogu, że pośród nas byłeś Jego śladem. Dziękujemy za twój uśmiech, dobroć i mądrość. Dziękujemy, że wypełniłeś do końca swoją misję i zadanie, które Pan Bóg przed tobą postawi.” – kończył homilię ks. prof. Robert Tyrała.

    Pod koniec Mszy św. wybrzmiały słowa pożegnania od najbliższych współpracowników i przyjaciół Księdza Profesora Michała Drożdża. Prof. Iwona Hofman – medioznawca, politolog, mecenas nauki i kultury zaznaczyła jak szerokie było spektrum działań Księdza Profesora, jako medioznawcy. Pani Profesor żegnała Zmarłego jako współtwórcę polskiego środowiska naukowego medioznawców i dziekana Wydziału Nauk Społecznych UPJPII, ale nade wszystko jako przyjaciela, zawsze myślącego o „dobrostanie” innych. „W biografii naukowej i zawodowej Księdza Michała Drożdża jest wiele prestiżowych funkcji i eksperckich stanowisk – mówiła Pani Iwona Hofman – ale o istocie jego życia i rozumieniu powinności świadczyło to, że w licznych aktywnościach pozostawał człowiekiem. Istotą życia Księdza Profesora była służba ludziom i nauce, nie poświęcenie, ale przeznaczanie swoich myśli i czasu sprawom, które dla innych ważne, stawały się priorytetami Michała. Ucieleśniał najwyższe ideały etyki i moralności, o których mądrze, ze znawstwem pisał artykuły i książki, żywo komentowane przez badaczy nauk społecznych i żywo odbierane przez studentów.” Podkreślała z jak wielką życzliwością i wsparciem podchodził do studentów i ich spraw, jak bardzo pobudzał w nich ciekawość świata i uczył tolerancji, także tego, jak bardzo warto czerpać radość z każdej pracy i każdego spotkania.

Reklama

    Ks. prof. UPJPII Grzegorz Godawa, mówiąc w imieniu społeczności, władz, pracowników, studentów Instytutu Rodziny, Pedagogiki i Pracy Socjalnej przywołał cytat z nauczania św. Jana Pawła II „Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro”, mówiąc, że te słowa św. Jana Pawła II opisywały dużą część życia Księdza Michała, zauważył jak zważając na sprawy innych dziś, odważnie spoglądał w przyszłość, ucząc tego samego innych. Wiele planów rozwojowych Wydziału Nauk Społecznych inicjował ks. Dziekan Drożdż - powstanie nowego Wydziału Dziennikarstwa, nowych kierunków - takich jak: nauki o rodzinie, pedagogika, praca socjalna – „wspierał to nasze jutro – mówił ks. Godawa – Był człowiekiem „dobrze zorientowanym” w obszarze mediów, nauce, polityce oświatowej i podpowiadał co robić, by było jeszcze lepiej. Prowadził swoich współpracowników i uczniów przez lekcje prawdziwej, dobrej orientacji w życiu.”

Reklama

    Dr hab. Katarzyna Drąg w imieniu całej społeczności Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej, wyraziła wdzięczność Księdzu Michałowi, bez którego tego Instytutu nigdy by nie było. Był współzałożycielem tej jednostki i przez 10 lat jej dyrektorem. „Wszystkie kierunki studiów, wzorce wymyślił on. Jego pomysł i praca przenikają naszą codzienność” – mówiła Katarzyna Drąg. Przypomniała to, co było dla Księdza Profesora Michała najważniejsze i co zwykł często mawiać, a mianowicie, że studenci są sercem uniwersytetu i miał dla nich i dla doktorantów zawsze serce na dłoni. „Był powiernikiem rodzinnych problemów, wyciągającym rękę do każdego potrzebującego. Nigdy nie pozwolił studentów skrzywdzić. Tysiące razy powtarzał – oni nam zaufali. Miał Ksiądz Michał wyjątkowy dar wyrozumiałości i łagodności” – podkreśliła Katarzyna Drąg. „Byłeś chodzącą personalistyczną aksjologią komunikowania, której przez lata uczyłeś. Szokująca integralność teorii i praktyki. Wiedział co będzie potrzebne w przyszłości i odważnie planował: Akademickie Centrum Medialne, potrzebne uprawnienia do doktoryzowania, otwarcie kolejnych nowych kierunków, umiędzynarodowienie Instytutu, wystąpienie o przekształcenie Instytutu w Wydział. Współpracownicy za każdym razem patrzyli z niedowierzaniem, a on był pewien , że Jan Paweł II pomoże, modlił się o cud pomnożenia czasu, a potem poświęcał tysiące godzin pracy by cele z boską i ludzką pomocą realizować.”

    Kończąc pożegnanie Katarzyna Drąg podzieliła się z uczestnikami uroczystości jednymi z ostatnich słów, jakimi obdarował ją zmarły Ksiądz Profesor – „Świętych obcowanie to jest prawda, to namacalna rzecz, oni naprawdę tu pomagają…Prosimy, pomagaj nam – zwróciła się do śp. Księdza Drożdża – współpraca z Księdzem Profesorem była dla nas błogosławieństwem i zaszczytem.”

    We Mszy św. wziął udział bp Janusz Mastalski oraz prezbiterzy krakowscy i tarnowscy. Była to wspólna modlitwa środowiska akademickiego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Przyjaciół w intencji Księdza Profesora Michała Drożdża, której towarzyszył śpiew uniwersyteckiego chóru „Psalmodia” pod dyr. prof. Włodzimierza Siedlika i Scholi gregoriańskiej pod dyr. prof. UPJPII Susi Ferfogli.

    Jutro, 21 czerwca 2023 r., ciąg dalszy uroczystości pożegnalnych ks. prof. Michała Drożdża. Zostanie odprawiona Msza św. o godz. 12:00 w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Żeleźnikowej Wielkiej, po czym odprowadzimy Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

    Na adres Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wciąż napływają kondolencje, za które Wszystkim jesteśmy bardzo wdzięczni (w załącznikach).

Reklama

Zachęcamy też nadal do wpisywania się do elektronicznej księgi kondolencyjnej na stronie internetowej UPJPII.

Link do wtorkowej (20.06) transmisji Mszy św. pogrzebowej w kolegiacie św. Anny w Krakowie:

https://m.youtube.com/watch?v=WpPzrqlJXHQ&pp=ygUFSnAydHY%3D

2023-06-20 22:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież apeluje o wspólną datę świętowania Wielkanocy

Na zakończenie tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, podczas nieszporów w Bazylice św. Pawła za Murami, Papież zaapelował o wspólną datę obchodzenia Świąt Wielkanocnych przez wszystkich chrześcijan. Zaznaczył, że Kościół katolicki jest gotowy zaakceptować datę, którą wszyscy by chcieli przyjąć. Dodał, że byłaby to „data jedności”.

Papież podkreślił, że „nawet w chwilach głębokiego osamotnienia nie jesteśmy sami i możemy nadal żywić nadzieję”. Przyznał, że „po bolesnej stracie, chorobie, gorzkim rozczarowaniu, doznanej zdradzie lub innych trudnych doświadczeniach, nadzieja może się zachwiać”. Jednak – jak zaznacza Franciszek – „to Ewangelia mówi nam, że z Jezusem nadzieja zawsze się odradza, ponieważ On zawsze nas podnosi z popiołów śmierci, daje nam siłę, aby na nowo podjąć drogę, by zacząć od nowa”.
CZYTAJ DALEJ

Praca organiczna od podstaw

2025-01-26 11:28

[ TEMATY ]

Zielona Góra

sulechów

Marek Kuczyński

Śpiew kolęd i pieśni patriotycznych, podsumowanie minionego roku i zapowiedź działań 2025 roku, a także rozmowy o sprawach bieżących - tak wyglądało noworoczne spotkanie Stowarzyszenia Praworządny Sulechów.

Prezes Jacek Wykręt oraz żona Ewa omówili zakres działań, które realizowaliśmy w ubiegłym roku. To między innymi wyjazdy wielopokoleniowe dla sulechowskich rodzin do miejsc pamięci narodowej, imprezy masowe na cześć polskich bohaterów narodowych, angażowanie się w bieżące sprawy regionu. Wiceprezes Bogusław Malicki zapowiedział też podjęcie kolejnej edycji biegu Tropem Wilczym również w tym roku.
CZYTAJ DALEJ

Nieszpory w ramach tygodnia modlitw o jedność chrześcijan w Gniazdowie

2025-01-26 22:23

Karol Porwich / Niedziela

W tygodniu modlitw o jedność chrześcijan, 24 stycznia odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Gniazdowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję