Noc Konfesjonałów to oddolna inicjatywa duchownych. Została zorganizowana po raz pierwszy 2 kwietnia 2010 r. w Szczecinie dla upamiętnienia piątej rocznicy odejścia Jana Pawła II. Wówczas duchowni w trzech tamtejszych kościołach spowiadali przez całą noc, do godz. 6.00 rano.
Co roku w inicjatywie bierze udział kilkaset kościołów. Wyjątkiem były lata 2020 i 2021, gdy najpierw z powodu wybuchu pandemii w ogóle jej nie zorganizowano, a rok później z powodu obostrzeń sanitarnych odbyła się jedynie w 66 świątyniach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W tym roku inicjatywa odbędzie się w co najmniej 213 kościołach, z czego najwięcej - 157 - będzie otwartych do późnych godzin w Wielki Piątek.
Noc Konfesjonałów polega na zorganizowaniu dodatkowej spowiedzi w Wielkim Tygodniu i zgłoszeniu kościoła na stronie nockonfesjonalow.pl. Zapisy parafii do Nocy Konfesjonałów wciąż trwają, można dołączać do akcji do ostatniej chwili, czyli do godzin wieczornych Wielkiego Piątku.
Strona internetowa akcji gromadzi informacje o parafiach, w których organizowane są dodatkowe spowiedzi, udostępnia godziny spowiedzi, daje możliwość przeglądania najbliższych kościołów oraz wyznaczenia w smartfonie najkrótszej trasy do wybranego kościoła.
Reklama
Dodatkowo w serwisie znaleźć można warunki dobrej spowiedzi, rachunek sumienia do odczytania, odsłuchania oraz pobrania, katalog kościołów wraz ze zdjęciami i informacjami o spowiedzi w ciągu roku wszystkich kościołów uczestniczących w dwunastu edycjach akcji.
Udział w akcji umożliwia specjalna aplikacja na urządzenia mobilne (Android lub IOS), w której można znaleźć modlitewnik zawierający popularne modlitwy często zadawane jako pokuta po spowiedzi oraz rachunek sumienia autorstwa ks. Jacka Prusaka z możliwością czytania lub słuchania w formie audiobooka.
W aplikacji jest też możliwość zapisywania postanowień po spowiedzi oraz opcja "Daty spowiedzi" - można pozostawić zapis daty ostatnich spowiedzi, by pamiętać, kiedy i jak często korzystało się z tego sakramentu.
Krajowy koordynator Nocy Konfesjonałów, ks. Grzegorz Adamski przypomina, że Święta Wielkanocne są wydarzeniem głęboko duchowym i wewnętrznym. - To święta paschalne a Pascha jest przejściem. Wielkanoc przypomina nam o przejściu z niewoli do wolności, z grzechu do łaski. To przejście może się dokonać właśnie poprzez sakrament pokuty i pojednania - tłumaczy duchowny.
Spowiedź - przypomina ks. Adamski - jest sakramentem, który zaprasza do świadomego przeżycia świąt, do pogłębienia swojej wiary, do zatrzymania się i rozejrzenia po własnym życiu i obecnych w nim wartościach. - Dlatego Noc Konfensjonałów zachęca do głębokiego i dobrego przeżycia Wielkanocy - dodaje duchowny.
Reklama
Noc Konfesjonałów - podkreśla - jest swoistym podjęciem dialogu ze współczesną kulturą i "zabieganym" stylem życia, stąd idea otwarcia świątyń w nocy, gdy kościoły okazują się jedyną wolną przestrzenią do duchowego pojednania z Bogiem. - Dzisiejszy człowiek jest coraz bardziej zabiegany i aktywny, a z tą aktywnością coraz bardziej wchodzi w noc - mówi koordynator akcji.
Inicjatywa skierowana jest szczególnie do tych wiernych, którzy wracają na czas świąt do domu, często z zagranicy, i wcześniej nie mieli możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.
Aby włączyć się do Nocy Konfesjonałów, należy zgłosić nazwę i adres kościoła, w którym odbywa się spowiedź w Wielkim Tygodniu co najmniej do północy. Zgłoszeń można dokonywać na kilka sposobów: zadzwonić lub wysłać SMS pod nr tel. 507 025 845; wysłać maila na adres: kontakt@nockonfesjonalow.pl; wypełnić formularz online na stronie: nockonfesjonalow.pl lub pobrać go w pliku .pdf i wysłać skan na adres email.