W Polsce - podobnie jak w całym Kościele katolickim - większość sanktuariów związana jest z kultem maryjnym. Wyraża się on czcią dla cudownych obrazów i figur Matki Bożej. Niektóre sanktuaria, jak Jasna Góra czy Kalwaria Zebrzydowska, mają zasięg międzynarodowy, inne - krajowy, regionalny lub lokalny. Nieustannie pojawiają się nowe sanktuaria. Na terenie archidiecezji łódzkiej kolejne takie szczególne miejsce zostało ustanowione w Łodzi, w kościele pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, gdzie znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Chojeńskiej.
30 sierpnia br. podczas uroczystej Eucharystii odpustowej, której przewodniczył abp Władysław Ziółek - metropolita łódzki, został odczytany dekret Księdza Arcybiskupa nadający świątyni tytuł sanktuarium maryjnego. - Ustanawiając nowe sanktuarium Matki Bożej w Łodzi, czynimy to z nadzieją, że Maryja przyjdzie z pociechą i pomocą mieszkańcom Łodzi i okolic - mówił w homilii abp Ziółek.
Nie wiadomo skąd w Łodzi wziął się obraz Matki Bożej Chojeńskiej. Już na początku XVII wieku znajdował się w starym kościele na Chojnach, będącym wtedy filią parafii św. Doroty w Mileszkach. Gdy drewniana świątynia przestała istnieć w 1924 r., obraz przeniesiono do obecnego kościoła św. Wojciecha.
O kulcie, jakim otaczany jest obraz, świadczą eksponowane wota dziękczynne, gromadzone od XVII wieku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu