Mimo niewątpliwego rozwoju ekonomicznego, takie wydarzenie jak trwający od kilku miesięcy światowy kryzys gospodarczy uświadamia nam po raz kolejny, że wciąż niewielka jest nasza wiedza o mechanizmach zapewniających ciągłość owego rozwoju. (…) mimo stosowanych różnorakich instrumentów i technik, systemów zarządzania i kontroli - rzeczywistość ekonomiczna spod tej kontroli właśnie się wymyka - czytamy we Wstępie J. Ossowskiego. Autorzy książki (jest ich bez mała pięćdziesięciu), pracownicy naukowi polskich uczelni oraz praktycy gospodarczy podejmują zatem próbę głębszego zrozumienia i poszukiwania - na czas kryzysu, ale i na czas koniunktury gospodarczej - takich rozwiązań, które mogłyby zaspokoić szerokie potrzeby i interesy różnych grup społecznych i zawodowych, konsumentów i przedsiębiorców, pokazując przy tym silne powiązania między mikrofinansami i rynkami finansowymi. Wskazują na stosowane przez instytucje finansowe konkretne narzędzia lub rozwiązania organizacyjne, pokazują również problemy i patologie w ich funkcjonowaniu.
Książka składa się z 5 części: pierwsza charakteryzuje szeroko rozumiane otoczenie rynku finansowego; następna zwraca uwagę na wybrane aspekty działania instytucji finansowych, w tym banków, SKOK-ów, towarzystw ubezpieczeniowych; część trzecia dotyczy procesów zachodzących w systemie finansowym, z uwzględnieniem mechanizmów wspierających rozwój mikrofinansów; w czwartej czytelnik znajdzie problematykę dotyczącą budowania wzajemnych relacji między instytucjami a klientami; wreszcie ostatnia skupia się na relacjach zachodzących między sferą finansów a działalnością gospodarczą. Książka stanowi zatem próbę całościowego ogarnięcia różnorodnych zagadnień związanych ze współczesnym rynkiem finansowym. „Czytelnik otrzymuje - jak czytamy w recenzji prof. Doroty Korenik - książkę nietuzinkową (…). Ale nie jest to dzieło, z którego inspirację i wiedzę mogą czerpać tylko profesjonaliści czy osoby uzupełniające swą wiedzę ekonomiczną. Pozycja ta może być interesującym i aktualnym źródłem wiedzy o rynkach finansowych i mikrofinansach dla nieprofesjonalistów, w tym dla klientów banków i innych instytucji finansowych, dla osób, które nurtują problemy mikrofinansów w ich codziennej praktyce gospodarczej”. Zagadnienia poruszane w publikacji są tym bardziej istotne, że w Polsce istnieje ogromna luka na rynku finansowania drobnej przedsiębiorczości, co więcej - zapotrzebowanie na tego typu usługi widoczne jest również po stronie gospodarstw domowych, których blisko połowa funkcjonuje poniżej progu minimum socjalnego. Ważne jest i to, że ciągle jeszcze zbyt mała liczba Polaków zna organizacje mikrofinansowe, których oferta jest najlepiej dostosowana do ich potrzeb i możliwości.
„Rynki finansowe. Mikrofinanse” pod redakcją naukową Elżbiety Ostrowskiej i Janusza Ossowskiego, Fundacja na rzecz Polskich Związków Kredytowych - Instytut Stefczyka, Sopot 2009.
Pomóż w rozwoju naszego portalu