Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.
- Z niej rodzi się świadomość bycia umiłowanym/umiłowaną przez Boga. Wiara umożliwia doświadczenie miłości Stwórcy i prowadzi do pragnienia głębszej zażyłości z Nim. Czym możemy zachwycić, zaskoczyć świat? Medialnym show, świetną formą oddziaływania w przestrzeni charytatywnej? Przede wszystkim możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie i jesteśmy widoczną Jego obecnością w świecie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Biskup podkreślił, że życie zakonne, jako szczególne oddanie się Chrystusowi, wymaga potrójnej wierności: Ewangelii, Kościołowi i charyzmatom zakonu.
- Życie zakonne nie ma sensu poza Kościołem i bez wierności jego wskazaniom. Z drugiej strony życie konsekrowane jest tak głęboko wpisane w znak Kościoła, że nie może się on bez niego się obejść. Dlatego z wielką determinacją Kościół chroni życie zakonne – dodał.
Biskup tarnowski podkreślił, że owocem wzrostu wiary jest też pragnienie jedności Kościoła.
Reklama
- Życie konsekrowane ma być odpowiedzią na wołanie podzielonego i coraz bardziej rozdartego świata, który potrzebuje jedności. Pragnienie jedności stanowi z jednej strony akt realizacji złożonego ślubu posłuszeństwa, z drugiej zaś jest wyrazem miłości do Chrystusa – Głowy mistycznego ciała, którym jest Kościół. Kiedy zagraża nam podział, trzeba umacniać jedność. Nie ma ona nic wspólnego z duchem korporacji. Jedność Kościoła ma źródło w Sercu Jezusa Chrystusa. Musimy trwać tuż przy Nim i w Nim – powiedział.
Biskup zwracając się do świeckich licznie zgromadzonych w katedrze prosił aby troszczyli się o osoby konsekrowane i modlili się za siostry zakonne, ojców i braci. - Módlmy się wszyscy, by życie konsekrowane mogło nieustannie odnawiać swoją wierność zamysłom Boga, wychodzącego naprzeciw wszystkim ludziom, którzy poszukują Prawdy, Życia i Miłości – powiedział biskup.
Siostry i zakonnicy modlili się m.in. o nowe powołania. - Dziś trzeba nieść ludziom nadzieję - podkreśla siostra Joela, która od 20 lat jest w zgromadzeniu sióstr św. Józefa. – Życie ślubami: czystością, ubóstwem, posłuszeństwem nie ogranicza mnie, ale daje mi ogromną wolność. Pracuję teraz z dziećmi i młodzieżą. Ogarniam ich modlitwą, wzbudzam w nich tęsknotę za Bogiem. To rola macierzyństwa duchowego – dodaje siostra.
W diecezji tarnowskiej osoby konsekrowane m.in. prowadzą parafie, szkoły i przedszkola, pracują w szpitalach, opiekują się seniorami, pomagają ubogim, uczą religii w szkołach. Siostry i zakonnicy z diecezji tarnowskiej głoszą także Ewangelię na misjach.