Reklama

W setną rocznicę śmierci heleny modrzejewskiej

Kolacja u Pollera

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszą św. celebrowaną w samo południe Niedzieli Palmowej, 5 kwietnia br., przez ks. inf. Jerzego Bryłę i ks. dr. Jana Abrahamowicza w kościele Świętego Krzyża rozpoczęły się krakowskie obchody setnej rocznicy śmierci Heleny Modrzejewskiej, która zmarła 8 kwietnia 1909 r. - w Wielki Czwartek w Stanach Zjednoczonych, w Newport Beach w Kalifornii. W krakowskiej świątyni, z której przed wiekiem został poprowadzony wielki narodowy orszak żałobny, kapłani przypomnieli wiernym sylwetkę wybitnej aktorki.
Talent i dobroć zapewniły aktorce do dziś szacunek potomnych. Uczestnicy rocznicowych obchodów zapalili znicze na jej grobowcu w alei Zasłużonych cmentarza Rakowickiego w Krakowie. Nawiedzili również miejsce spoczynku Jadwigi Janczewskiej, szwagierki Henryka Sienkiewicza, pochowanej w tej samej części cmentarza.
Wieczorne uroczystości, które odbyły się w hotelu i restauracji Pollera przy ul. Szpitalnej 30, zostały połączone ze wspomnieniem Henryka Sienkiewicza. „Kolacja z Modrzejewską i Sienkiewiczem u Pollera” nawiązywała do zdarzeń, do jakich doszło w tym historycznym miejscu za życia tych wybitnych Polaków. Tu krzyżowały się ich ścieżki po okresie, w którym pierwsze triumfy Modrzejewskiej na scenie amerykańskiej odnotowywał Sienkiewicz jako kronikarz - od 1879 r., kiedy to na jubileusz Józefa Ignacego Kraszewskiego do Krakowa przybyła z Ameryki aktorka, a z organizatorami tego przedsięwzięcia spotykał się pisarz.
W pamiętającej obecność zarówno wielkiego pisarza, jak i znakomitej aktorki reprezentacyjnej sali hotelu i restauracji Pollera zrekonstruowano biesiadny wieczór literacko-muzyczny. Bogaty program artystyczno-kulinarny został zrealizowany dzięki pomysłowym organizatorom, do których należeli: Śródmiejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Sienkiewicz, Restauracja i Hotel Pollera, Oddział Krakowski TPPCH, pod honorowymi patronatami: prezydenta Jacka Majchrowskiego, wojewody Jerzego Millera i ks. inf. Jerzego Bryły oraz pod patronatem medialnym Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Radia Kraków, „Gazety Krakowskiej”, pisma „Kurier Dzień po Dniu”, portalu www.magiczny.krakow.pl.
Atmosferę klimatu epoki zapewniał nie tylko secesyjny wystrój sali, współtworzyły ją kostiumy uczestników i organizatorów spotkania. Wprowadził w nią spacer po secesyjnych salonikach i korytarzach budynku. Podczas wędrówki, którą prowadzili gospodarze Pollera - Jacek i Piotr Chojnaccy oraz dziennikarz, organizator i reżyser Wiesław Adamik, goście mieli sposobność spotkać Helenę Modrzejewską, w której postać wcieliła się Katarzyna Bator, a także XIX-wieczną właścicielkę hotelu Wandę Pollerową (Katarzyna Woźniak) i wiele innych postaci z epoki. Czas biesiadowania poprzedziła prelekcja ze slajdami na temat związków Modrzejewskiej i Sienkiewicza z Krakowem oraz szlaków szwajcarskich, które przemierzali ponad sto lat temu. W podróż ich tropem zabrała biesiadników Adrianna Adamek-Świechowska.
Istotnym punktem programu był po raz pierwszy publicznie zaprezentowany odcinek filmu fabularnego o Henryku Sienkiewiczu, nakręcony niedawno w Krakowie i okolicach pod intrygującym tytułem: „Sienkiewicz 1908”. To piknik pod jurajską skałą z Markiem Proboszem w roli pisarza. Narratorką tego odcinka jest 24-letnia córka Sienkiewicza - Jadwiga, którą gra Kasia Bator, znana już jako Wandzia w serialu „Szatan z siódmej klasy”. W filmie grają także: Magdalena Danielak, Magdalena Smoławska, Włodzimierz Wowa Brodecki, Agnieszka Kubica, Julian Domański. W filmowym epizodzie wystąpili również artyści ze znanej krakowskiej rodziny Krystyny Man Li-Szczepańskiej z Chin. Wieczór uświetnił koncert muzyki Chopina i Paderewskiego w wykonaniu tej utalentowanej młodej chińskiej pianistki.
Postacie bohaterów spotkania, czytając ich listy - zwłaszcza z okresu ich wspólnego pobytu w Ameryce - z ekspresją przywołali artyści krakowscy: Edward Linde-Lubaszenko, Magdalena Smoławska, Kazimierz Madej i Mieczysław Święcicki. Układy choreograficzne (m.in. w stylu baletowym i western) zaprezentowały Kasia Stolarczyk - znana krakowska tancerka oraz Kasia Bator - jako choreograf i tancerka, przy współpracy zespołu wykonawców.
Publiczność wypełniająca salę Pollera nagradzała artystów gromkimi brawami. Ostatni punkt programu „Kolacji” upłynął w lżejszej, kabaretowej atmosferze. W obliczu bogactwa duchowej, zwłaszcza religijnej i artystycznej, strony rekonstrukcji słynnych kolacji Modrzejewskiej część kulinarna wieczoru znalazła się na drugim planie, mimo urozmaiconego menu w galicyjskim klimacie oraz tzw. szwedzkiego stołu dla zmęczonych trudami pięciogodzinnego występu wykonawców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48

[ TEMATY ]

bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Bp Szymon Stułkowski w homilii powiedział, że Jezus w Ewangelii nie zmusza, nie zniewala, ale zaprasza do przyjaźni i do miłości. Trudno komuś rozkazać miłość, to musi być dobrowolne. Papież Benedykt XVI w encyklice „Deus Caritas est” napisał, że „Miłość może być przykazana, ponieważ wcześniej została przekazana”: - Jezus może, ma prawo wymagać od nas miłości, ponieważ dał ją nam przez krzyż, przez ofiarę Swego cierpienia - zaznaczył duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję