0koło 80 pocztów sztandarowych z zakładowych związków zawodowych NSZZ "Solidarność" z terenu całego kraju uczestniczyło dziś w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym w jubileuszowej XV Ogólnopolskiej Pielgrzymce NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej.
Pielgrzymka rozpoczęła się już w sobotę. O godz. 19:00 związkowcy uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na placu przed licheńską bazyliką. Kulminacyjnym punktem dorocznej pielgrzymki do tronu Licheńskiej Pani była Msza św., której przewodniczył bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz kielecki. W homilii, nawiązawszy do ewangelicznego opisu wskrzeszenia Łazarza przez Chrystusa, kapłan pytał czy stać nas dziś na przyjaźń taką, jaką Jezus darzył Łazarza: "Kto jest zdolny do przyjaźni tego nawet śmierć nie rozdzieli. Przyjaźń jest najpiękniejszym rodzajem miłości. Czy stać nas dziś na przyjaźń?" - mówił bp Ryczan.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Dalej bp kielecki nawiązał do Polski i "Solidarności": "Wyobraźmy sobie, gdyby Jezus stanął dziś na Giewoncie, czy nie zapłakałby nad naszą Ojczyzną? Czy nie zapytałby: Coście zrobili z darem, którym była „Solidarność”?! Ona miała siłę oddziaływania na narody ościenne, ona obaliła Żelazną Kurtynę. Jej siła nie wynikała z nienawiści ani nie torowały jej drogi czołgi ani inne militarne urządzenia. Ona żywiła się wartościami: prawdą, wolnością, sprawiedliwością, przebaczeniem, patriotyzmem i religijnością" - wyliczał podczas homilii w licheńskiej bazylice krajowy duszpasterz ludzi pracy.
Nawiązał do rychłej kanonizacji bł. Jana Pawła II. "Byłeś, Janie Pawle II, duchowym przywódcą Narodu, upominałeś się o Polskę na arenie międzynarodowej, upominałeś się o zabijaną wolność, o cenzurowaną przez zomowców prawdę. Tu, w bazylice licheńskiej, dziękujemy za Ojca naszej wolności i czekamy na Jego kanonizację".
Roman Rutkowski, vice przewodniczący zarządu regionu konińskiego NSZZ „Solidarność”, zwrócił uwagę na niewłaściwy sposób rządzenia krajem i konieczność wprowadzenia zmian m.in. w polityce prorodzinnej tak, aby młodzi ludzie mogli godnie żyć w Polsce, nie będąc zmuszonym jeździć za chlebem po świecie. "Jeśli w tym kraju biznes przesłoni rozum, to dojdzie do tragedii. Likwidowanie polskiej gospodarki to jest likwidowanie państwa polskiego. Rząd musi przestrzegać ustawy o walce z bezrobociem, a tego nie czyni. To są tylko słowa, ale czynu żadnego za tym nie ma" - powiedział.
Wśród uczestników pielgrzymki byli zarówno aktualni pracownicy, jak i przedstawiciele związków emerytów i rencistów: - "Licheń jest dla nas kolebką świętości. Chcemy pomodlić się za nasze rodziny, za nasze zakłady, za Polskę. Jesteśmy tymi stoczniowcami, którzy się nie pogodzili z upadkiem stoczni i czujemy się dalej stoczniowcami i reprezentujemy całe Pomorze Zachodnie" - powiedział Jan Lipski, emerytowany stoczniowiec ze Szczecina.
W trakcie Mszy św. bp Kazimierz Ryczn poświęcił dwa sztandary z ziemi radomskiej. Po zakończeniu Mszy św. związkowcy wraz z pocztami sztandarowymi udali się pod pomniki bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności” oraz pod pomnik upamiętniający wydarzenia Sierpnia '80, znajdujące się nieopodal bazyliki. Tam przedstawiciele poszczególnych regionów i zakładów pracy złożyli kwiaty. Odśpiewano także hymn państwowy.
XV Ogólnopolską Pielgrzymkę NSZZ "Solidarność" do Matki Bożej Licheńskiej uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie pod dyrekcją Roberta Żurawińskiego. Na pielgrzymce można było zaobserwować poczty sztandarowe z 35 miast, m.in. z Gliwic, Poznania, Bydgoszczy, Białegostoku, Lublina, Nowego Targu, Krakowa, Rzeszowa, Katowic, Warszawy, Łodzi.