Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Urbi et orbi”

Orędzie bożonarodzeniowe

Reklama

Jeśli każdy myśli wyłącznie o własnym interesie, świat nie może nie popaść w ruinę - powiedział Benedykt XVI w bożonarodzeniowym orędziu „Urbi et orbi” (Miastu i światu), wygłoszonym 25 grudnia w południe z balkonu Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Papież życzył, by mocy zbawczej łaski Boga doświadczyć mogły liczne narody mieszkające dotąd w mroku i w cieniu śmierci. Na pierwszym miejscu wymienił Ziemię Świętą, a także Liban i Irak oraz mieszkańców Zimbabwe, Demokratycznej Republiki Konga, Sudanu i Somalii. - Na Światło Betlejemskie czekają nade wszystko dzieci w tych krajach i we wszystkich krajach przeżywających trudności, ażeby ich przyszłości przywrócono nadzieję - stwierdził Ojciec Święty. - Tam, gdzie godność i prawa osoby ludzkiej są deptane; gdzie egoizm osób i grup bierze górę nad dobrem wspólnym; gdzie istnieje niebezpieczeństwo oswojenia się z bratobójczą nienawiścią i wyzyskiem człowieka przez człowieka; gdzie wewnętrzne walki dzielą grupy i narody; gdzie nie przestaje atakować terroryzm; gdzie brak tego, co niezbędne do przeżycia; gdzie z niepokojem spogląda się w przyszłość, która staje się coraz bardziej niepewna, nawet w krajach dobrobytu - tam wszędzie niech zajaśnieje Światło Bożego Narodzenia i zachęci wszystkich do podjęcia własnych zadań w duchu autentycznej solidarności - powiedział Benedykt XVI. Na zakończenie złożył życzenia świąteczne w 64 językach. Po uroczystym błogosławieństwie na Placu św. Piotra tradycyjnie zabrzmiały hymny Włoch i Watykanu.

Orędzie na Światowy Dzień Pokoju

Zwalczanie ubóstwa drogą do pokoju

Reklama

W orędziu na Światowy Dzień Pokoju, obchodzony 1 stycznia 2009 r., Benedykt XVI apeluje o otwarcie serc na potrzeby ubogich oraz o czynienie wszystkiego, co praktycznie możliwe, aby przychodzić im z pomocą. Hasłem Dnia Pokoju są słowa: „Zwalczanie ubóstwa drogą do pokoju”. Benedykt XVI nawiązał do orędzia Jana Pawła II z 1993 r., który podkreślił, że „negatywne skutki ubóstwa całych narodów stanowią przeszkodę dla pokoju”. Papież przypomina, że ubóstwo jest jednym z czynników sprzyjających konfliktom, także zbrojnym, i odwrotnie - konflikty są przyczyną tragicznych sytuacji ubóstwa.
Zwraca uwagę, że w kontekście walki ważna jest analiza złożonej rzeczywistości globalizacji. Zaznacza, iż ubóstwo ma nie tylko aspekt ekonomiczny i socjologiczny, ale także wymiar duchowy i moralny. Przypomina, że „w bogatych i rozwiniętych społeczeństwach występują zjawiska marginalizacji, ubóstwa moralnego i duchowego”.
Papież analizuje „warunki sprzyjające rozwojowi niegodziwych mechanizmów ubóstwa”. Zwraca uwagę, że ubóstwo nie wiąże się z rozwojem demograficznym, który rzekomo miałby być jego przyczyną. Przestrzega przed kampaniami mającymi na celu ograniczenie przyrostu naturalnego metodami „nieszanującymi prawa do życia”.
Benedykt XVI zwraca także szczególną uwagę na zależność między rozbrojeniem a rozwojem. Wyraża niepokój z powodu obecnego poziomu globalnych wydatków na zbrojenie, które utrudniają osiągnięcie ważnych celów rozwoju, jakie stawia sobie wspólnota międzynarodowa.
Orędzie nawiązuje również do obecnego światowego kryzysu finansowego, który pokazuje, że „działalnością finansową kieruje czasami logika mająca za punkt odniesienia wyłącznie samą siebie”, a „niebroniąca dobra wspólnego”. „Działalność finansowa obliczona na krótki i bardzo krótki okres staje się niebezpieczna dla wszystkich, także dla tych, którym przynosi zyski w momentach euforii finansowej” - przestrzega Ojciec Święty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nauka dla pokoju

Prestiżowa nagroda dla prof. Szyszki

Polski profesor Jan Szyszko otrzymał 17 grudnia prestiżową nagrodę „Ettore Majorany - Erice - Nauka dla Pokoju”, przyznawaną za osiągnięcia naukowe służące pokojowi i rozwojowi społecznemu. Uroczystość odbyła się w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk w Watykanie.
Nagroda stanowi uhonorowanie osiągnięć naukowych byłego ministra środowiska w dziedzinie badań nad znaczeniem struktury krajobrazu wiejskiego i długofalowych zmian w systemie klimatycznym, jak również badań nad wymianą dwutlenku węgla między ekosystemem a atmosferą. Doceniono także dociekania prof. Szyszki nad rolą lasów i zarządzania krajobrazem dla ochrony klimatu, środowiska i bioróżnorodności, a także promowanie ekonomicznego rozwoju obszarów wiejskich, przyczyniającego się do pokoju i dobrobytu dla obecnych i przyszłych pokoleń. W ceremonii, z udziałem przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, uczestniczył bp Edward Janiak, delegat Konferncji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa pracowników leśnictwa, gospodarki wodnej i ochrony środowiska.

Modlitwa „Anioł Pański”

Reklama

Podczas modlitwy „Anioł Pański” w Watykanie 21 grudnia Benedykt XVI mówił o kosmicznym wymiarze tajemnicy zbawienia. Przypominając o funkcji astronomii w odmierzaniu czasu modlitwy, Papież nawiązał do obchodzonego w 2009 r. Światowego Roku Astronomii, ogłoszonego z okazji 400-lecia pierwszych obserwacji przez teleskop Galileusza.
Benedykt XVI przypomniał, że tajemnica Boga, który staje się człowiekiem, to pierwszy główny punkt odkupienia, a drugi - to śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. - Te nierozerwalne punkty wyrażają jeden jedyny plan Boży: zbawienie ludzkości i jej historii, przyjmując je aż do końca, biorąc na siebie w całości całe zło, jakie je przytłacza - zaznaczył Papież.
Podkreślił, że tajemnica zbawienia, poza wymiarem historycznym, ma także wymiar kosmiczny. - Samo usytuowanie świąt Bożego Narodzenia związane jest z przesileniem zimowym, kiedy dni na półkuli północnej zaczynają się wydłużać - przypomniał Benedykt XVI i wskazał na Plac św. Piotra, gdzie znajduje się wielki obelisk, rzucający swój długi cień wzdłuż linii, jaka przebiega po bruku w kierunku fontanny; w tych dniach cień jest najdłuższy w roku. - Przypomina nam to o funkcji astronomii w odmierzaniu czasu modlitwy. „Anioł Pański” np. odmawia się rano, w południe i wieczorem, a według zegara słonecznego, który pierwotnie służył do poznania „prawdziwego południa”, regulowano zegarki - mówił Papież.

Hasła Światowych Dni Młodzieży

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało do wiadomości wybrane przez Benedykta XVI tematy najbliższych trzech Światowych Dni Młodzieży. Temat XXIV Światowego Dnia Młodzieży, obchodzonego w 2009 r. na szczeblu diecezjalnym, a więc w Niedzielę Palmową, brzmi: „Złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym” (1 Tm 4, 10). Hasłem XXV Dnia w 2010 r. są słowa z Ewangelii wg św. Marka: „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” (10, 17). XXVI Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie w 2011 r. odbędzie się pod hasłem: „Zakorzenieni i budujący na Chrystusie, mocni w wierze” (por. Kol 2, 7).

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze świętym Pawłem

Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców [naszych] przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna. Jego to ustanowił dziedzicem wszystkich rzeczy, przez Niego też stworzył wszechświat. Ten [Syn], który jest odblaskiem Jego chwały i odbiciem Jego istoty, podtrzymuje wszystko słowem swej potęgi, a dokonawszy oczyszczenia z grzechów, zasiadł po prawicy Majestatu na wysokościach
(Hbr 1, 1-3).

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz w Lecce: Każde pokolenie uczniów Pana jest powołane, by budować cywilizację miłości

2024-11-10 08:56

[ TEMATY ]

rocznica

kard. Stanisław Dziwisz

Włochy

św. Jan Paweł II

flickr.com/archidiecezjakrakow

KARD. STANISŁAW DZIWISZ

KARD. STANISŁAW DZIWISZ

- Każde pokolenie uczniów ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana powołane jest, aby podejmować trud życia Ewangelią, budowania i utrwalania na ziemi cywilizacji miłości. Ta fascynująca historia trwa już dwa tysiące lat - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. odprawionej w katedrze w Lecce z okazji 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w tej włoskiej diecezji.

Rocznica wizyty Jana Pawła II w Archidiecezji Lecce stała się okazją do odwiedzenia tej części Włoch przez kard. Stanisława Dziwisza. W sobotę, 9 listopada metropolita krakowski senior spotkał się z przedstawicielami lokalnych władz. Wziął również udział w konferencji naukowej „Św. Jan Paweł II i aktualne wyzwania Kościoła w Europie”, która odbyła się w miejscowym kościele św. Ireny.
CZYTAJ DALEJ

Wyraz heroicznej wiary

2024-11-05 14:43

Niedziela Ogólnopolska 45/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

W czasach Pana Jezusa kobieta nie mogła stanowić sama o sobie. Zależała najpierw od ojca, ewentualnie brata, a później najczęściej od męża lub syna. Po śmierci głowy rodziny była w trudnej sytuacji, szczególnie gdy nie miała dzieci. Choć prawo nakazywało troskę o nią rodzinie czy instytucjom religijnym, to stan, w którym się znajdowała, narażał ją na nadużycia ze strony innych. Starożytni królowie, aby podkreślić swoją łaskawość wobec poddanych, nosili miano opiekunów wdów, sierot i cudzoziemców, czyli najbardziej bezradnych. Pan Jezus daje wyraz swej troski o wdowy z niebywałą przenikliwością. Wypomina uczonym w Piśmie ich obłudne postępowanie. Pod płaszczykiem troski o samotne po śmierci męża kobiety, używając swojej pozycji religijnej i społecznej, zabiegali oni o dochód dla swojej grupy lub dla siebie. Mieli prawo zarządzać majątkiem wdów i pobierać z tego tytułu prowizję, dodajmy: znaczącą, jeśli wdowa była bogata. Czasem za tę pracę zobowiązywali się do modlitwy, a bywało też tak, że udając religijną troskę, okradali je. Pan Jezus zapowiada za to bardzo surową karę. Zapytajmy wobec tego: czy nasza pobożność nie jest podszyta jakąś wyrachowaną interesownością? Postawa chciwości czy hipokryzji niszczy więź z Bogiem i z ludźmi, a w konsekwencji nas samych. Czy okazywana dobroć nie jest obliczona na wymierne korzyści materialne lub prestiż? Czy powierzone nam pieniądze służą dobrej sprawie czy niegodziwej? Druga część Ewangelii opowiada o tym, co zdarzyło się przy skarbonie świątynnej. Przy ostatniej, trzynastej, wrzucający datek nie musiał podawać kapłanowi intencji, w jakiej to czyni. Bogaci, ofiarując pokaźną kwotę na świątynię, wypełniali obowiązek troski o nią i przy okazji zyskiwali miano hojnych, choć ofiara pochodziła z nadmiaru tego, co posiadali. Pan Jezus obserwuje wdowę, która wrzuca do skarbony dwa pieniążki stanowiące całe jej utrzymanie. Mogła zostawić sobie jedną monetę na chleb. Wrzucając obie, daje wyraz heroicznej wiary, że przecież sam Bóg zatroszczy się o nią, weźmie ją w obronę, nie da jej zginąć. Ona dała najwięcej – dosłownie całe życie, a jej wiara była żarliwa, gorąca. Boża „rachunkowość” patrzy na serce. A jak jest z nami? Czy nie lękamy się zbytnio o jutro? A może nasze troski są przyziemne, nijakie, zbędne, ba – gorszące? Bóg troszczy się o nas, wie, czego nam potrzeba, zanim Go poprosimy. Dba nawet o wróble, lilie i włosy na naszej głowie. Czy przypadkiem nie jest tak, że zbyt kurczowo trzymamy się opłacalności, prognozy zysków i stopy zwrotu z inwestycji? Tymczasem troski trzeba przerzucić na Niego i sprawdzać „inwestycje” pod kątem „odsetek” wypłacanych w wieczności. Zdarzenie z ubogą wdową poprzedza opis męki Jezusa. Ona bezgranicznie zaufała Bogu, oddała całe swoje życie w Jego ręce. Jezus za chwilę pójdzie tą samą drogą! „Wskazując na czyn wdowy, Jezus może zapowiadać swój własny los w najbliższej przyszłości: i On zostanie sam, i On odda wszystko, co ma, całe swoje życie Bogu” (E. Adamiak).
CZYTAJ DALEJ

Prezydent wręczył awanse generalskie oficerom wojska, straży pożarnej i policji

W przeddzień Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie i admiralskie dwunastu oficerom Wojska Polskiego. Prezydent wręczył też awanse generalskie trzem oficerom Państwowej Straży Pożarnej oraz trzem oficerom policji.

Na stopień generała broni mianowany został Dowódca Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód gen. dyw. Dariusz Parylak.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję