Pierwszym etapem naszego pielgrzymowania śladami św. Pawła są miasta, w których uroczyście zainaugurowano Rok św. Pawła. Tars, Damaszek i Rzym to trzy miejsca symbole, które znaczą główne etapy jego życia: przyjście na świat, spotkanie Chrystusa Zmartwychwstałego i świadectwo krwi. Najnowszy numer „Miejsc Świętych” nie tylko obszernie relacjonuje ważne obchody jubileuszowe, ale stara się nadto przybliżyć ducha tych miast oraz ukazać ślady św. Pawła pozostawione w każdym z nich. Możemy więc zadumać się przy starożytnej studni w Tarsie, z której dwa tysiące lat temu Żydzi czerpali wodę, udać się do groty w damasceńskiej dzielnicy Tabbale, gdzie wciąż trwa żywa pamięć o przełomowym wydarzeniu w życiu Szawła, czy też przemierzyć drogi Wiecznego Miasta od kościoła św. Pawła alla Regola, przez opactwo Tre Fontane, aż do jubileuszowej Bazyliki za Murami, gdzie spoczywają relikwie Apostoła.
Kolejne etapy pielgrzymowania na łamach styczniowego numeru miesięcznika „Miejsca Święte” wyznaczają gminy chrześcijańskie, które stały się adresatami Pawłowych Listów. Mała Azja i Galacja, Macedonia i Achaja, Rzym i Kreta to nie tylko krainy geograficzne, ale również żywe wspólnoty ludzi, którzy dopiero co uwierzyli w Chrystusa i potrzebują słowa umocnienia. Ze zdumieniem odkrywamy, że radości i smutki, nadzieje i obawy, sukcesy i problemy pierwszych chrześcijan są często podobne do naszych, a Listy pisane ręką Pawła są adresowane również do nas. Niezwykle przydatną pomoc w pielgrzymowaniu po Pawłowych miejscach i Listach stanowi przejrzysta mapka ukazująca rozwój i streszczająca przesłanie jego bogatego epistolarium. Z miesięcznika dowiemy się także, jak pisano listy w starożytności i jakich materiałów do tego używano. Jako ciekawostkę zamieszczono artykuł o najnowszych próbach odtworzenia wizerunku Apostoła Narodów. Co prawda jego fizjonomia nie jest łatwa do ustalenia. Ważniejsza jest jednak wewnętrzna charakterystyka, którą Paweł szeroko odsłania w swych Listach. Jest on przede wszystkim sługą Chrystusa i Kościoła, jak charakteryzuje go ceniony biblista - ks. prof. Franciszek Mickiewicz. Inny profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego - ks. Józef Naumowicz ukazuje ponadto przeogromny wpływ św. Pawła na myśl chrześcijańską pierwszych wieków.
Styczniowa pielgrzymka w „Miejscach Świętych” śladami Apostoła Narodów prowadzi jeszcze przez Maltę i Kretę - dwie ważne wyspy Morza Śródziemnego o długiej historii, bogatej kulturze i urokliwym krajobrazie. Gdzie się kończy ta pasjonująca podróż? Na to pytanie każdy Czytelnik styczniowego numeru „Miejsc Świętych” musi już odpowiedzieć samodzielnie.
Zapraszam do lektury najnowszego numeru „Miejsc Świętych”, które łączą solidność informacji, lekkość stylu i piękną szatę graficzną.
„Miejsca Święte” ½009
Prenumerata, promocje i reklama:
Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni)
,,Królowa Apostołów - Miejsca Święte”
ul. Skaryszewska 12, 03-802 Warszawa
tel. (0-22) 670-08-48 lub (0-22) 818-27-51, wew. 359
Prenumerata: 90 zł (całoroczna); 7,50 zł/egz.
PeKaO SA I/Oddz. Warszawa nr 31 1240 1037 1111 0000 0691 7001
Św. Paweł w „Miejscach Świętych”:
Co łączy Tars, Damaszek i Rzym?
Dlaczego św. Paweł pisał listy?
Czego uczyli się od niego Ojcowie Kościoła?
Jak wyglądał Apostoł Narodów?
Gdzie pozostawił ślady?
O św. Pawle napisano w ostatnich miesiącach bardzo wiele, zarówno poważnych książek, jak i popularnych broszur. Czy można zaproponować jeszcze coś oryginalnego? Warto się o tym przekonać, sięgając po najnowszy numer „Miejsc Świętych” poświęconych w całości postaci Apostoła Narodów. Miesięcznik zaprasza nas bowiem do wyruszenia w pasjonującą pielgrzymkę jego śladami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu