Ks. Stanisław Rafałko, dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie:
- „Dzieci ulicy” to jedno z głównych środowisk pracy salezjanów i salezjanek. A także wolontariuszy Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco, który od sześciu lat działa w różnych częściach świata. Ostatnio na spotkanie wolontariatu przybyło kilkadziesiąt osób. Tak duże zainteresowanie pokazuje, że polska młodzież posłuchała Ojca Świętego Jana Pawła II, który zaprosił młodych do wypełniania swojego powołania w świecie. Do tej pory na misje długoterminowe (minimum rok - red.) wyjechało 59 wolontariuszy z Polski, pracowali oni w 14 krajach.
Można powiedzieć, że jako zgromadzenie zakonne także pochodzimy ze środowiska ulicy. Bo właśnie na ulicy w XIX wieku pracował św. Jan Bosco, a pierwsi salezjanie rekrutowali się spośród jego wychowanków. Nie możemy więc nie pomagać tym, od których niejako wyszliśmy. W ubiegłym roku Salezjański Ośrodek Misyjny realizował 11 projektów związanych z wolontariatem. Obecnie w prowadzonych przez nas placówkach przebywa kilkaset „dzieci ulicy”. W Polsce prowadzimy osiem ośrodków wychowawczych dla chłopców ulicy.
Młodzież, która chciałaby wyjechać na misje jako wolontariusze misyjni, musi wziąć udział w spotkaniach formacyjnych. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na naszej stronie:
(at)
Pomóż w rozwoju naszego portalu