Reklama

Ołtarz świata w Quebecu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 15-22 czerwca 2008 r. w Quebecu w Kanadzie odbył się 49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Był on jednym wielkim przeżyciem i manifestacją wiary w żywą obecność Chrystusa w Eucharystii. Kard. Marc Ouellet, prymas Kanady i gospodarz 49. MKE, nazwał Kongres „wyjątkową Ucztą Eucharystyczną”, a kard. Claudio Hummes dodał, iż w tych dniach miasto Quebec stało się „Ołtarzem świata”.
Ojca Świętego reprezentował kard. Jozef Tomko, który w latach 2001-07 stał na czele Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych.
Kongres połączony był z obchodami 400. rocznicy założenia miasta Quebec i 350. rocznicy ustanowienia najstarszego w Ameryce Północnej biskupstwa, noszącego dzisiaj miano stolicy prymasowskiej.
Głównym celem Kongresu było pogłębienie duchowej formacji eucharystycznej katolików, ożywienie „świadomości eucharystycznej”, pobudzenie praktyk religijnych oraz powrót do źródeł chrześcijaństwa. Wszystkie spotkania, katechezy i homilie stanowiły dowód, że Chrystus żyje i stale jest obecny w Najświętszej Eucharystii, oraz ukazały jedność i powszechność Kościoła.
Trudno w niniejszym podsumowaniu streścić wszystkie wystąpienia i świadectwa, ale chciałbym zapoznać Czytelników z „Niedzieli” najważniejszymi tezami niektórych z nich, by w ten sposób przybliżyć poruszaną tematykę.
Kard. Christian Tumi z Kamerunu wygłosił katechezę nt. „Świadkowie Eucharystii w sercu świata”. Powiedział m.in.: - Jak można być świadkiem Eucharystii w sercu świata, w którym wszystko jest kwestionowane, w którym króluje tylko zwątpienie i sceptycyzm, a nadmiar spożycia na północnej półkuli Ziemi jest przyczyną chorób, podczas gdy pod innym nieboskłonem głód dyktuje swoje prawa.
Przedstawiciel Kościoła w Azji - kard. Telesphore P. Toppo z Indii w wystąpieniu nt. „Eucharystia a misje”, powiedział: - Eucharystia jest źródłem mocy świadectwa. W niej chrześcijanie spotykają żyjącego Chrystusa i stają się zdolni ogłaszać to, co widzieli, słyszeli i czego dotykali.
Kard. Philippe Barbarin z Francji w swoim wystąpieniu podkreślił: - Jeśli mam łaskę wiary, to znaczy wewnętrzne przekonanie, że miłosierdzie Boga zawsze zatriumfuje w życiu jego dzieci, tak samo jak w życiu Jezusa, Jego umiłowanego Syna, to jestem gotów wszystko poświęcić, aby oddać się przygodzie ewangelizacji. Być siewcą radości w świecie, zwiastować ludziom, że są zbawieni, że im wystarczy teraz otworzyć wszystkie drzwi ich życia dla Chrystusa, jak prosił o to Jan Paweł II - to wspaniałe powołanie, niezależne od tego, ile by nas to kosztowało. Każdy z nas jest gotów utracić wszystko, aby podążać tą drogą.
Przedstawiciel Ameryki Południowej, kard. Jorge Mario Bergoglio z Argentyny, stwierdził: - Wierzyć w Chrystusa, który przyszedł w ciele, znaczy wierzyć, że cała rzeczywistość ludzka została zbawiona i uświęcona w Chrystusie. Kościół jako rzeczywistość całkowicie „uświęcona” oraz zdolna przyjąć i przekazywać dalej pełnię świętości Boga, nie jest jakimś „uzupełnieniem” czy „instytucjonalnym dodatkiem” do Jezusa Chrystusa, lecz jest pełnią uczestnictwa w Jego życiu, w Jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu.
Bp Luis Antonio G. Tagle z Filipin powiedział: - Kościół, który żyje życiem Chrystusa i składa Jego ofiarę, nie może uciec od swej misji ukazywania fałszywych bogów, których czci współczesny świat. Wielu ludzi zamieniło prawdziwego Boga na takie bożki, jak zysk, prestiż, przyjemność czy władza! W rzeczywistości ci fałszywi bogowie to tylko własne korzyści.
Kard. Stanisław Dziwisz stwierdził, że tysiące ludzi z całego świata stworzyło wyjątkową atmosferę modlitwy i braterstwa. - Tu, na tym Kongresie, zrozumiałem, że drogą do odnowy Kościoła jest Eucharystia: Msza św. i adoracja Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie - powiedział Kardynał.
Dla wielu uczestników Kongresu wydarzenie to było wielkim duchowym przebudzeniem oraz doświadczeniem żywego i zmartwychwstałego Chrystusa w darze Eucharystii. Refleksjami o Eucharystii dzielili się także inni księża kardynałowie, biskupi, jeden kapłan i kilku świeckich z różnych krajów świata.
Kongresowy program zawierał codzienną Mszę św., wspólne odmawianie Jutrzni z Liturgii Godzin, adorację eucharystyczną, wspólne śpiewy integracyjne, warsztaty i dyskusje, wizyty w parafiach i wspólnotach zakonnych, spotkanie z seminarzystami, spektakle artystyczne. W czwartek 19 czerwca miała miejsce liturgia pokutna i spowiedź. Była to gorąca zachęta do powrotu do sprawowania indywidualnej spowiedzi świętej, od której w ostatnim czasie odchodzi się w Kanadzie. Wieczorem ulicami miasta Quebec przeszła wielka, 20-tysięczna procesja z Najświętszym Sakramentem. W piątek 12 diakonom udzielono święceń kapłańskich, dając wyraźnie do zrozumienia, że nie ma Sakramentu Eucharystii bez Sakramentu Kapłaństwa.
Każdy dzień Kongresu miał swój określony temat-przesłanie: poniedziałek - „Eucharystia jako prawdziwy Dar Boży”; wtorek - „Eucharystia, pamiątką Tajemnicy Paschalnej”; środa - „Eucharystia budująca Kościół, jako sakrament zbawienia”; czwartek - „Eucharystia, życie Chrystusa w naszym życiu”; piątek - „Eucharystia i misje”; sobota - „Świadkowie Eucharystii w sercu świata”.
W niedzielę 22 czerwca nastąpiło uroczyste zamknięcie Kongresu Eucharystycznego pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Jozefa Tomko.
W Statio Orbis na quebeckich Polach Abrahama uczestniczyło ok. 50 tys. wiernych z 75 krajów świata. Koncelebrowało 30 kardynałów, ponad 200 biskupów i 1500 kapłanów. Homilię-przesłanie w przekazie satelitarnym z Watykanu wygłosił Ojciec św. Benedykt XVI. Przedstawił różne wymiary Eucharystii i jej rolę w życiu każdego chrześcijanina. Benedykt XVI przypomniał także stojącą u źródeł Najświętszego Sakramentu ofiarę Jezusa Chrystusa. Jest to dla ludzi wierzących wyzwanie, by dzisiaj oni sami głosili i szerzyli na całym świecie Bożą Miłość.
- Mam szczerą nadzieję, że ten kongres posłuży wszystkim wierzącym za wezwanie do podobnego zaangażowania w odnowę katechezy o Eucharystii, tak aby sami uzyskali autentyczną świadomość eucharystyczną i na nowo nauczali dzieci i młodzież dostrzegać tę podstawową tajemnicę wiary i budować wokół niej własne życie - powiedział Benedykt XVI. - Wzywam szczególnie księży, by z należytym szacunkiem odnosili się do sprawowania Eucharystii, a wszystkich wiernych zachęcam do poszanowania i rozeznania ról przynależnych kapłanom i świeckim w sprawowaniu Eucharystii. Liturgia nie jest naszą własnością, ale skarbem Kościoła.
Papież przypomniał też o ważności adoracji Najświętszego Sakramentu oraz konieczności przystępowania do Komunii św. w stanie łaski uświęcającej, czemu ma służyć i pomagać sakrament pojednania.
Wezwał także wiernych Kościoła do modlitwy o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne: - Aby nigdy nie zabrakło Ludowi Bożemu szafarzy, którzy karmiliby go Ciałem Chrystusa, potrzeba nam prosić Pana, by udzielił swemu Kościołowi daru nowych powołań kapłańskich. Proszę was także o przekazanie tego wołania o kapłanów pokoleniu młodych, aby przyjęli je z radością i bez lęku odpowiedzieli Chrystusowi, a nigdy nie będą zawiedzeni. Niech rodziny będą kolebką powołań.
Na zakończenie homilii Ojciec Święty ogłosił, iż następny, jubileuszowy, 50. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w 2012 r. w Europie, w stolicy Irlandii - Dublinie.
Gospodarz 49. MKE kard. Marc Ouellet przyznał, że jednym z najważniejszych wydarzeń i pierwszym owocem Kongresu Eucharystycznego były święcenia kapłańskie 12 młodych diakonów z kilku diecezji w prowincji Quebec. - Święcenia kapłańskie, podczas kongresu eucharystycznego są punktem zwrotnym w historii Kościoła katolickiego w Quebecu. To prawdziwy czas łaski, zobaczyć tę namacalną łączność między Eucharystią a kapłaństwem - wyznał ze wzruszeniem kard. Ouellet.
Po raz pierwszy w historii Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych przebieg 49. edycji tego ważnego, światowego wydarzenia kościelnego był na bieżąco przekazywany w internecie. Wszystkie relacje z Kongresu w Quebecu zostały zebrane i zamieszczone na portalu www.ecdq.tv. Na podanej stronie internetowej nadal znajdują się reportaże, katechezy, homilie, wywiady i świadectwa, z którymi warto się zapoznać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Mężczyźni muszą powiedzieć przed badaniem, czy są w ciąży

2024-08-14 06:57

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

junior

ideologia

mężczyzna w ciąży

rentgen

inkluzywność

Adobe Stock

Mężczyzna w ciąży? Takie pytanie zadaje się panom w Wlk. Brytanii

Mężczyzna w ciąży? Takie pytanie zadaje się panom w Wlk. Brytanii

Pamiętacie film Junior? To ta produkcja z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej, który grając naukowca zmuszonego różnymi okolicznościami do eksperymentowania na sobie, nieoczekiwanie zachodzi w ciążę. Jak się okazuje absurdalna fikcja filmowa może mieć ciąg dalszy w rzeczywistości. Według doniesień medialnych, mężczyźni w Wielkiej Brytanii "uciekają" z wizyt w gabinetach rentgenowskich w gniewie z powodu pytania o to, czy... są w ciąży.

Jak podał portal The Telegraph, tak zwane "inkluzywne" wytyczne zostały zainspirowane pewnym incydentem. Kobieta, która przedstawiła się jako mężczyzna, wykonała tomografię komputerową. Okazało się, że jest w ciąży, o czym miała wcześniej nie wiedzieć, tym samym narażając swoje dziecko na niebezpieczne promieniowanie.

CZYTAJ DALEJ

Zwyciężać modlitwą i zgodą

2024-08-13 21:50

[ TEMATY ]

Cud nad Wisłą

Abp Antonio Guido Filipazzi

Mateusz Sienczewski, parafia Bożego Ciała na Kamionku w Warszawie

Abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce, przewodniczył Eucharystii w konkatedrze na warszawskim Kamionku, która rozpoczęła uroczystości 104. rocznicy „Cudu nad Wisłą”.

Eucharystię koncelebrowali także biskupi diecezji warszawsko-praskiej – bp Romuald Kamiński i bp Jacek Grzybowski – oraz liczne grono kapłanów. W homilii abp Filipazzi przypomniał swojego poprzednika, nuncjusza Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI, „o którym pamięć w Polsce jest wciąż bardzo żywa”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję