Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

9. Pielgrzymka Poczty Polskiej

Kolubryna od pocztowców

Reklama

Poczta Polska świętuje 450-lecie istnienia (1558-2008). 9. Pielgrzymka Poczty Polskiej, która odbyła się 14 czerwca, miała więc charakter szczególny. Pocztowcy ufundowali dla Jasnej Góry jubileuszowy dar - replikę potężnej kolubryny, działa z czasów „potopu” szwedzkiego. Na pielgrzymce zgromadziło się ok. 12 tys. osób. Obecni byli dyrektor generalny Poczty Polskiej Andrzej Polakowski ze współpracownikami, wiceminister infrastruktury Maciej Jankowski, prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona, wiceprzewodniczący Rady Poczty Polskiej Lech Skowron, poseł do Parlamentu Europejskiego Małgorzata Handzlik. Pielgrzymka przypadła w trudnym czasie, gdy pocztowcy domagający się podwyżek wynagrodzeń stawiali postulaty strajkowe. - Przybywamy poobijani po ostatnich wydarzeniach. Jesteśmy tutaj, aby u Matki Bożej zaleczyć rany - powiedział dyr. Polakowski.
Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. W koncelebrze był m.in. krajowy duszpasterz pocztowców ks. Jarosław Sroka. W wygłoszonej homilii abp Nowak również nawiązał do niedawnego strajku pracowników Poczty Polskiej: - Są żądania płacowe pracowników, bo praca ciężka, bo trzeba utrzymać rodzinę, która jest przecież najświętsza ponad wszystko! I dlatego te żądania nie są jakieś wyimaginowane, są słuszne. I rodzą się napięcia. Trzeba, byśmy sobie przypomnieli słowa „miłość” i „dialog” - mądry, dobry, spokojny dialog. Oprawę muzyczną przygotowały Jasnogórski Chór Dziewczęcy „Filiae Mariae” i Orkiestra Reprezentacyjna Poczty Polskiej z Łodzi.

Młodzi słuchacze Radia Maryja

„Bądźmy uczniami Chrystusa”

Jubileuszowa - 10. Pielgrzymka Młodych Słuchaczy Radia Maryja przybrała formę czuwania młodzieży z Maryją w przededniu Światowego Dnia Młodzieży w Sydney. Młodzież zgromadziła się 14 czerwca wieczorem przed Szczytem Jasnogórskim pod hasłem: „Bądźmy uczniami Chrystusa!”. Mszy św. przewodniczył arcybiskup koadiutor archidiecezji lwowskiej Mieczysław Mokrzycki, a koncelebrowali m.in.: dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk, rektor WSKSiM w Toruniu o. Krzysztof Bieliński i wikariusz prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Piotr Chyła. - Być uczniem Chrystusa to znaczy mieć w sobie żywotną determinację, aby po każdym upadku podejmować na nowo wędrówkę po rozstajach życia. Być uczniem Jezusa - to mieć nieodparte pragnienie, aby wypełnić swoje powołanie aż do ostatnich jego konsekwencji - zaznaczył w homilii abp Mokrzycki.
W programie znalazły się świadectwa, modlitwa różańcowa, prowadzona przez łączącących się telefonicznie młodych ludzi z Londynu, Makarowców k. Grodna, Mediolanu, Lublina i Kolonii, oraz koncerty. Młodzi słuchacze Radia Maryja skierowali telegram do Papieża Benedykta XVI.

Podwórkowe Kółka Różańcowe

Z bp. Długoszem i Madzią Buczek

W 10. Pielgrzymce Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci na Jasną Górę 15 czerwca uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób. Centralnym punktem spotkania była Msza św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza z Częstochowy. - Kochani moi, bardzo was proszę, aby ta przyjaźń, jaką dziś nam daje Pan Jezus, towarzyszyła nam przez całe życie, bo Jezus jest naszym przyjacielem - mówił bp Długosz. Spotkanie animował o. Piotr Dettlaff. Na pielgrzymkę przybyła min. Ewa Sowińska. Występowały „Promyczki Dobra” z Nowego Sącza oraz „Mały Chór Wielkich Serc” z Łodzi. Koncertował także bp Długosz.
- Z całego serca dziękuję wam za to, że tak licznie przybyliście tutaj, odpowiadając na zaproszenie Matki Najświętszej, a ta wasza obecność jest dowodem miłości do Maryi, dowodem tego, że pragniecie Jej służyć, że całym sercem każdego dnia odmawiacie różaniec święty - mówiła Madzia Buczek, założycielka PKRD.
Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci (PKRD) - to ruch założony w Polsce w 1997 r. przez wówczas 9-letnią niepełnosprawną Madzię Buczek. Dziewczynka zachęca dzieci do odmawiania modlitwy różańcowej w swoich środowiskach - w szkołach, na podwórkach, w domach. Kółka powstały przy Radiu Maryja, z ramienia Radia opiekę nad PKRD sprawuje o. Piotr Dettlaff. Strona internetowa Kółkek podaje liczbę 136 500 członków w 30 krajach świata.

Zapowiedzi

W dniach 9-11 czerwca odbyła się na Jasnej Górze 8. Ogólnopolska Konferencja Pracowników Socjalnych, z udziałem ok. 300 osób. Temat konferencji brzmiał: „Praca socjalna a potrzeba poszanowania ludzkiej godności”.

13 czerwca w 10. Pielgrzymce Szkół Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich uczestniczyło ok. 1,8 tys. uczniów i nauczycieli. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy. Obecna była Violetta Błasiak, prezes Stowarzyszenia.

14 czerwca jubileusz 50-lecia kapłaństwa obchodził o. Norbert Wojtala, paulin, będący przez 10 lat kustoszem Obrazu Nawiedzenia Matki Bożej wędrującego po polskich parafiach.

13-14 czerwca ok. 120 sióstr urszulanek Serca Jezusa Konającego z całej Polski dziękowało za 25 lat od beatyfikacji i 5 lat od kanonizacji św. Urszuli Ledóchowskiej. Mszę św. sprawował generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski. Obecna była matka generalna zgromadzenia s. Franciszka Sagun.

14 czerwca w 18. Pielgrzymce Sportowców uczestniczyło ok. 300 osób. Obok dzieci i młodzieży z parafialnych klubów sportowych modlili się byli mistrzowie olimpijscy w boksie: Zbigniew Pietrzykowski, Józef Grudzień, Marian Kasprzyk, Jerzy Rybicki, Andrzej Biegalski, Wiesław Rudkowski, a także obecny mistrz świata w boksie zawodowym Krzysztof Włodarczyk. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, a koncelebrowali m.in. krajowy duszpasterz sportowców i prezes Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP ks. prał. Mirosław Mikulski oraz wiceprezes ks. prał. Andrzej Surowiec - organizatorzy pielgrzymki.

21 czerwca po raz pierwszy przybyła na Jasną Górę jako ogólnopolska Pielgrzymka Parafii pw. św. Jakuba Apostoła. W całej Polsce są 153 parafie, które mają za patrona św. Jakuba. Jako dar pielgrzymi złożyli Matce Bożej pozłacaną muszlę - symbol pielgrzymujących do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela.
Organizatorem i pomysłodawcą pielgrzymki jest ks. Stanisław Czerwiński, proboszcz i kustosz parafii św. Jakuba w Jakubowie k. Głogowa w woj. dolnośląskim. Jest to jednocześnie jedyne w Polsce sanktuarium św. Jakuba.

Krótko

1-2 lipca - 71. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli

6 lipca - 14. Pielgrzymka Kresowian

6 lipca - 6. Pielgrzymka Bezrobotnych

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aborcjoniści będą uczyć o zdrowiu w polskich szkołach?

2024-10-02 15:11

[ TEMATY ]

edukacja

Adobe Stock

"Edukatorka seksualna" Antonina Kopyt, która z ramienia rządu Tuska pracuje nad podstawą programową do obowiązkowego od 1 września 2025 przedmiotu "edukacja zdrowotna", ogłosiła rozpoczęcie płatnej współpracy z Federą - jedną z największych organizacji lobby aborcyjnego w Polsce, żądającej nieograniczonej aborcji dzieci w łonach matek i promującej nielegalne pigułki poronne. Fundacja Pro-Prawo do Życia zwraca uwagę, iż Federa zajmuje się również promocją wulgarnej "edukacji seksualnej" wśród dzieci i młodzieży, w ramach której zachęca uczniów do masturbacji, oglądania pornografii i posiadania wielu partnerów seksualnych jednocześnie.

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (Federa) to jedna z największych organizacji aborcyjnych w Polsce. Celem jej działania jest m.in. forsowanie aborcji na żądanie, legalizacji i dekryminalizacji aborcji oraz upowszechnianie domowych aborcji z użyciem nielegalnych pigułek poronnych. Federa zrzesza również "edukatorów seksualnych", którzy wchodzą do szkół i organizują dla uczniów demoralizujące lekcje. Kilka dni temu płatną współprace z Federą ogłosiła w mediach społecznościowych Antonina Kopyt - "edukatorka seksualna", która weszła w skład powołanego przez rząd Tuska zespołu mającego stworzyć podstawę programową do obowiązkowej "edukacji seksualnej", która od 1 września 2025 r. wejdzie do wszystkich polskich szkół pod nazwą nowego przedmiotu "edukacja zdrowotna". W ramach tej współpracy, Kopyt ma zająć się przeciwdziałaniem rzekomej "dezinformacji" na temat "edukacji seksualnej", która pojawiła się w przestrzeni publicznej.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Popiełuszko. Niezłomny głos wolności – także dzisiaj, gdy kapłani znów siedzą w więzieniach

2024-10-02 21:03

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Mat.prasowy/Biały Kruk

Z okładki książki "Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki"

Z okładki książki Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W czasach bezkompromisowej, zapalczywej i bezwzględnej walki z Kościołem, gdy wartości duchowe często są marginalizowane, a wolność słowa mocno ograniczana, kiedy doskwiera nam brak odważnych kapłanów, wyrazistych w obronie katolickich wartości, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki jaśnieje dziś jeszcze większym i wyraźniejszym blaskiem.

Jego niezłomna postawa aż po ofiarę z własnego życia, jego wiara i odwaga w obronie prawdy i sprawiedliwości stały się inspiracją dla milionów Polaków. Fascynująca książka autorstwa Jolanty Sosnowskiej pt. „Męczennik za wiarę i Solidarność” (wyd. Biały Kruk), wydana z okazji 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, to głęboko poruszająca biografia o życiu i heroicznej walce kapłana, który stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

"Świętej Jadwidze naprzeciw" - niedzielna uczta muzyczna w Trzebnicy [Zaproszenie]

2024-10-03 21:01

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Dominika Zamara podczas koncertu w trzebnickiej bazylice

Dominika Zamara podczas koncertu w trzebnickiej bazylice

Koncert "Świętej Jadwidze naprzeciw" rozpocznie w Trzebnicy tegoroczne obchody ku czci św. Patronki Śląska. 6 października o godz. 16:00 w Międzynarodowym Sanktuarium wystąpi Dominika Zamara, – sopran, Ennio Cominetti (Włochy) – organy, i Giuliano De Angelis (Włochy) – wiolonczela.

Koncert poprowadzi ks. prof. Bogdan Giemza, salwatorianin. W zaproszeniu na koncert przypomina, że “pochodząca z Wrocławia Dominika Zamara występuje i rozsławia imię Polski niemalże na całym świecie. W tym roku występowała m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku. To prestiżowa sala koncertowa, goszcząca niegdyś takie gwiazdy jak Ignacy Jan Paderewski, Maria Callas czy Antonín Dvořák. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Maestro Ennio Cominetti to jeden z najwybitniejszych europejskich organistów i muzyków, kompozytor i dyrygent, miłośnik muzyki i historii muzyki, autor wielu bardzo ciekawych książek, m.in.: „Włochy-Polska, pięć wieków muzyki”. Również Giuliano De Angelis koncertuje na całym świecie. Pełnił funkcję pierwszego wiolonczelisty w najważniejszych orkiestrach Włoch. Jest dyrektorem artystycznym wielu znanych festiwali, m.in. Festiwalu Ascoli Piceno, Festiwalu Abruzzo Musica, Musical Square Milano”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję