Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 20/2008, str. 8

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiwat na cześć Matki Bożej

O. Golonka - Kanonikiem Kapituły Katedry Polowej

Paulin, jasnogórski kapelan Wojska Polskiego - o. płk Jan Golonka został obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Katedry Polowej Wojska Polskiego pw. Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie. 3 maja na Jasnej Górze godność tę nadał biskup polowy WP gen. dyw. Tadeusz Płoski. Wręczając nominację, podkreślił, że godność ta jest uznaniem dla wielu dzieł, które pod okiem i z inicjatywy o. Jana Golonki powstawały i nadal powstają na Jasnej Górze. Tytuł został uhonorowany wystrzałem armatnim. O. Jan Golonka zaprezentował się z nowym tytułem przed kompaniami honorowymi: 5. Batalionu Chemicznego z Tarnowskich Gór, 1. Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Wrocławia oraz złożył wojskowy pokłon przy sztandarach. W uroczystości na placu przed Szczytem Jasnogórskim uczestniczyli m.in. generałowie Wojska Polskiego oraz paulini z przełożonym generalnym o. Izydorem Matuszewskim.
Do późnego wieczoru Jasna Góra świętowała uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nad Sanktuarium rozbłysły sztuczne ognie i zabrzmiały strzały z armat.
Paulini uczcili Królową Polski, ale także 700-lecie zatwierdzenia swojego Zakonu.

Festiwal „Gaude Mater” na Jasnej Górze

Tutaj muzyka żyje od zawsze

W Bazylice Jasnogórskiej 1 maja zabrzmiała Wielka Msza h-moll Jana Sebastiana Bacha, dzieło zrealizowane dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wykonali je artyści - katolicy i ewangelicy z Polski i Niemiec; wśród solistów był Dariusz Siedlik (bas), częstochowianin, związany z operą w Norymberdze. Ten koncert otwierał XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Liturgiczna inauguracja „Gaude Mater” miała miejsce 2 maja. Podczas uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. Piotr Zaborski, duszpasterz środowisk twórczych w Częstochowie, zabrzmiała „Missa «Gaude Mater»”. To prawykonanie dzieła będącego pracą dyplomową młodego kompozytora Michała Sławeckiego.
W ramach Festiwalu w Urzędzie Miasta Częstochowy odbyło się Międzynarodowe Sympozjum Muzykologiczne. - W tym roku obchodzimy rocznicę śmierci o. Amando Ivanèicia, paulina pochodzenia chorwackiego. Jest to okazja, aby przypatrzeć się tej znakomitej postaci Zakonu Paulinów, człowiekowi, będącemu geniuszem muzyki, którego dzieła znajdują się niemal we wszystkich krajach Europy, co świadczy o jego popularności - podkreśla o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia „Kapela Jasnogórska”.
5 maja w Bazylice zabrzmiały prawykonania utworów, które skomponował o. Amando Ivanèić, w wykonaniu Zespołu Instrumentów Historycznych „Accademia dell’ Arcadia” pod dyrekcją Bartłomieja Stankowiaka.
Festiwal zwieńczył 6 maja koncert finałowy w Bazylice Jasnogórskiej. Zabrzmiało „Requiem” Romana Maciejewskiego w 10. rocznicę śmierci kompozytora, w wykonaniu solistów oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego. Obecni byli Małgorzata Dybowska z Ministerstwa Kultury oraz Wojciech Maciejewski, brat kompozytora.
- Jasna Góra to szczególne miejsce i z tego powodu ten Festiwal został umiejscowiony w Częstochowie - powiedziała Małgorzata Zuzanna Nowak, dyrektor Festiwalu „Gaude Mater”. - Na Jasnej Górze są aż cztery koncerty, to najlepiej świadczy o tym, że jest to miejsce, które kulturą żyje i kulturą zawsze żyło, bowiem to tu w XVII i XVIII wieku było niemal muzyczne centrum Polski. To tutaj przecież działała znakomita „Kapela Jasnogórska”, a więc powracamy do miejsca, gdzie muzyka żyła od zawsze.

Pielgrzymka żołnierzy górników

Pielgrzymka Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników odbyła się na Jasnej Górze w dniach 29-30 kwietnia. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy. - Żołnierze górnicy już samą swoją obecnością przywodzą na pamięć ponury czas prześladowania, upokarzania, czas eliminowania tego, co najcenniejsze i najszlachetniejsze wydały tysiącletnie dzieje Ojczyzny i co było jej prawdziwą chlubą. Na podstawie rozkazów naczelnego dowództwa Ludowego Wojska Polskiego powołano Wojskowe Bataliony Pracy. W ramach odbywania zasadniczej służby wojskowej - na podstawie specjalnej selekcji prowadzonej przez Urzędy Bezpieczeństwa Publicznego oraz aktywistów i konfidentów partyjnych - poborowych kierowano do pracy w kopalniach węgla kamiennego, kopalniach rud uranu i w kamieniołomach - mówił bp Wątroba.

Krótko

Zabytkowe samochody stanęły 2 maja przed Jasną Górą. Przyjechali w nich uczestnicy 8. Tatrzańskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych im. Jana Ripera, zmierzający z Milicza do Zakopanego. Zauważyć można było m.in.: mercedesa 170V z 1937 r., syrenę 105 z 1975 r., moskwicza 407 z 1961r., warszawę z 1958 r., junaka M10 z 1963 r., dodge’a F 23 z 1928 r. oraz BMW 327 z 1937 r.

Złoty jubileusz profesji zakonnej obchodził 4 maja o. Tadeusz Bednarski, paulin.

2 i 3 maja gościła na Jasnej Górze Aleksandra Głódź-Denisiuk z Chicago, siostra abp. Sławoja L. Głódzia. Uczestniczyła ona 26 kwietnia, wraz z red. Janem Jaworskim z Chicago, w gdańskim ingresie abp. Głódzia.

Zapowiedzi

23-24 maja - 28. Pielgrzymka Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

24 maja - 11. Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi

24 maja - Pielgrzymka Telekomunikacji Polskiej

24 maja - Pielgrzymka Stowarzyszenia Polskich Prawników Katolickich

24-25 maja - Pielgrzymka Służby Zdrowia

25 maja - Pielgrzymka Samorządowców

25 maja - Spotkanie Młodzieży Polskiej udającej się na Światowy Dzień Młodzieży do Sydney w Australii

25 maja - Pielgrzymka Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apostoł ubogich i cierpiących

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Św. Stanisław Kazimierczyk

W dniu jego narodzin odbywało się w Krakowie przeniesienie relikwii św. Stanisława, biskupa męczennika, i stąd nasz Święty otrzymał imię Stanisław. Wiek XV, w którym przyszedł na świat św. Stanisław Kazimierczyk, to „szczęśliwy wiek Krakowa” - wiek świętych, epoka szczególnego rozkwitu życia duchowego i religijnego. O św. Stanisławie Kazimierczyku sługa Boży Jan Paweł II podczas Mszy św. beatyfikacyjnej 18 kwietnia 1993 r. mówił, że był to „żarliwy czciciel Eucharystii, nauczyciel i obrońca prawdy ewangelicznej, wychowawca, przewodnik na drogach życia duchowego, opiekun ubogich. Pamięć o jego świętości żyje i owocuje do dzisiaj. Tej pamięci lud Krakowa, a zwłaszcza lud Kazimierza, dawał wyraz przez modlitwę u jego relikwii nieprzerwanie aż do naszych czasów”. Od samego początku życie Świętego związane było z parafią i kościołem Bożego Ciała na Kazimierzu, do którego regularnie uczęszczał.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Pielgrzymka służby liturgicznej

Rokitno sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

4 maja w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Pielgrzymka rozpoczęła się koncertem księdza – rapera Jakuba Bartczaka, który pokazywał młodzieży wartość powołania, szczególnie powołania do kapłaństwa. Po koncercie rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wręczył każdemu ministrantowi mały egzemplarz Ewangelii św. Łukasza. Gest ten nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcemy zobaczyć Jezusa”. Młodzież sięgając do tekstu Pisma świętego, będzie mogła każdego dnia odkrywać Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję