Reklama

Spotkanie z dr. Biegańskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Janowska: - W Częstochowie jest biblioteka, plac, szkoła, szpital i Towarzystwo Lekarskie noszące imię dr. Władysława Biegańskiego. Niedawno obchodzony był także jego rok. Kim był dr Biegański?

Lek. med. Beata Zawadowicz: - Dr Władysław Biegański był lekarzem, naukowcem, filozofem i etykiem, w każdej z tych dziedzin wyróżniał się jako wybitna postać. Jako młody lekarz osiedlił się w Częstochowie. Tutaj leczył, m.in. w fabrykach włókienniczych, kierował szpitalem miejskim, który zreorganizował i unowocześnił, pisał prace naukowe. Był twórcą Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan, pierwszym prezesem oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i częstochowskiego oddziału Warszawskiego Towarzystwa Higienicznego, zapoczątkował utworzenie biblioteki miejskiej. Był także twórcą i pierwszym prezesem Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, które zachowało swoją historyczną nazwę i jest obecnie oddziałem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

- Towarzystwo zorganizowało niedawno w Częstochowie ogólnopolską konferencję naukową, którą wielu uczestników określiło jako hit.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Dwudniową konferencję zorganizowaliśmy w ramach Roku dr. Biegańskiego, który ogłoszono z okazji 150. rocznicy jego urodzin. Pierwszy dzień poświęciliśmy na uczczenie dr. Biegańskiego jako naukowca. Wykłady w tym dniu i towarzyszące im wideotransmisje prezentowały postęp w różnych dziedzinach medycyny, m.in. kardiologii, kardiochirurgii, chorobach metabolicznych, onkologii, neurologii, endokrynologii. Drugi dzień nawiązywał do dorobku filozoficznego i etycznego dr. Biegańskiego, znaczenia etyki i filozofii w zawodzie lekarza. Przypomniano, że dr Biegański nazywany był czasem „profesorem bez katedry”, ponieważ swoje prace naukowe pisał z dala od ośrodków uniwersyteckich. Jest autorem m.in. „Diagnostyki różniczkowej chorób wewnętrznych” - cennego podręcznika z dziedziny interny. Ma wkład w rozwój kardiologii, neurologii, chirurgii i ortopedii. Jako filozof uważany jest za najwybitniejszego przedstawiciela polskiej szkoły filozoficzno-lekarskiej.

- Czy współcześni studenci uczą się jeszcze z prac Biegańskiego?

- Na pewno powinni z nich czerpać wiedzę w zakresie etyki, filozofii i historii medycyny, gdyż w wielu dziedzinach był on prekursorem i jest uważany za twórcę deontologii lekarskiej. Propagował m.in. higienę i profilaktykę, bo już wtedy dostrzegł znaczenie tego, co dziś określamy mianem „zdrowy styl życia”. Warto polecić studentom także lekturę „Myśli i aforyzmów o etyce lekarskiej”, książki wydanej w 1899 r., której reprint ukazał się w związku z naszą konferencją.

Reklama

- Czy myśli dr. Biegańskiego są nadal ważne i aktualne?

- Lekarze zrzeszeni w Towarzystwie Lekarskim Częstochowskim czują się zobowiązani do kontynuowania jego myśli. Dr Biegański, zakładając stowarzyszenie w 1901 r., miał na celu szerzenie wiedzy, postępu w medycynie, wymianę doświadczeń. W tym samym celu organizowane są nasze konferencje. Te same szlachetne idee przyświecają na pewno osobom, które wzięły udział w konferencji jako wykładowcy i moderatorzy bez żadnego honorarium. To nie tylko grono ponad 20 prelegentów, którzy przyjechali do Częstochowy, ale również lekarze, którzy przeprowadzali i na nasz użytek komentowali zabiegi kardiologiczne i operacje przeprowadzane w ośrodkach w Ustroniu, Katowicach, Zabrzu i Częstochowie. Wdzięczni jesteśmy naszym gościom z zagranicy, prof. Adamowi Stysiowi z USA i prof. Janowi Borowcowi ze Szwecji, którzy bez wahania odpowiedzieli na nasze zaproszenie i przyjechali na własny koszt. Nie można nie wspomnieć o naszym honorowym gościu - prof. Tadeuszu Malińskim pracującym w USA (Ohio University), który jest autorem pionierskich badań w dziedzinie nanomedycyny, z racji swoich doniosłych odkryć dwukrotnie nominowanym do Nagrody Nobla. Mimo intensywnej pracy znalazł czas, aby wygłosić wykład na naszej konferencji. Zaszczytem jest dla nas, że poproszony o jej podsumowanie powiedział m.in., że prezentowała światowy poziom, co - jak podkreślił - jest tym bardziej godne uznania, że konferencję zorganizowano w mieście niemającym własnego zaplecza w postaci uniwersytetu medycznego.

- Tego rodzaju konferencja to także ogrom przygotowań organizacyjnych...

- Spotykaliśmy się z pomocą i zrozumieniem wielu osób i instytucji, także redakcji „Niedzieli”, która objęła patronat medialny. Wideotransmisje z sal operacyjnych przeprowadziła na żywo firma NASK, godząc się na symboliczne wynagrodzenie. Pomogły nam również Urząd Miasta w Częstochowie, Politechnika Częstochowska oraz Okręgowa i Naczelna Izba Lekarska. Ta otwartość i bezinteresowność świadczy o tym, że wiele osób docenia znaczenie propagowania wiedzy medycznej i postępu w medycynie. Dzięki naszym sponsorom wstęp na konferencję był bezpłatny, chociaż zazwyczaj udział w tego typu spotkaniach kosztuje kilkaset złotych. Także dzięki temu w konferencji mogła wziąć udział grupa lekarzy polskiego pochodzenia z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rosji. Niektóre z tych osób gościły w Częstochowie w roku ubiegłym na VI Światowym Kongresie Polonii Medycznej. Teraz przyjechały ponownie, bo - jak mówiły - takie spotkanie niesie ogromny ładunek wiedzy i postępu. Podkreślano miłą, rodzinną atmosferę. Konferencję spuentował prof. Woy-Wojciechowski wykładem na temat „Muzyka i medycyna”. Na zakończenie wysłuchaliśmy wspaniałego koncertu w wykonaniu Dariusza Stachury, Bogusława Pikały i Tria Stardust.

- Spróbujmy podsumować tę konferencję...

- W konferencji wzięło udział ok. 500 uczestników z Polski i z innych krajów, którzy zapoznali się z najnowszymi osiągnięciami m.in. w kardiologii i kardiochirurgii. Uświadomiliśmy sobie, że chociaż kardiochirurgia w Polsce rozwija się zaledwie od 20 lat, to w tych dziedzinach dokonał się ogromny postęp. Zasygnalizowaliśmy również, że w związku z przemianami demograficznymi medycyna i służba zdrowia stają przed nowymi wyzwaniami, którym trzeba wyjść naprzeciw. Odkryciem dla wielu osób było również zapoznanie się z dorobkiem dr. Władysława Biegańskiego, jego postawą jako etyka i filozofa. Rola edukacyjna i inspiratorska konferencji była ogromna. Dlatego też, mimo świadomości wysiłku, jaki nas czeka, z entuzjazmem myślimy o przygotowaniu następnej konferencji.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: usiłuje się niedobre ideologie wprowadzać do szkół, a nawet do serc małych dzieci

2024-04-27 09:57

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- Nie możemy dopuścić do tego, by żyć bez Chrystusa. Nie możemy pozwalać obojętnie na to, by Chrystusa wyrywać z naszych sumień w imię nowych ideologii i „postępowej wizji świata” - mówił abp Marek Jędraszewski 26 kwietnia podczas 40-lecia parafii i 30-lecia konsekracji kościoła św. Jana Chrzciciela w Pyzówce.

Na początku Mszy św. proboszcz, ks. Andrzej Wiktor, przypomniał historię powstania tej wspólnoty i świątyni. - Dwa pokolenia chrześcijan wyrosły z tej świątyni. I w tej niewielkiej wspólnocie, która, jak czytamy w Dziejach Apostolskich, „Trwa na modlitwie, Eucharystii, łamaniu chleba i w nauce apostołów” - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Caritas pomogła znaleźć pracę 70 tys. bezrobotnym w 2023 roku

2024-04-26 19:05

[ TEMATY ]

Caritas

bezrobotni

Hiszpania

Adobe.Stock.pl

W 2023 roku Caritas pomogła 70 tys. bezrobotnych znaleźć zatrudnienie, wynika z szacunków kierownictwa tej organizacji. Zgodnie z jej danymi w ubiegłym roku Caritas na rozwijanie programów wsparcia zatrudnienia wydała 136,8 mln euro, czyli o 16,4 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dyrekcja organizacji sprecyzowała, że z kwoty ten ponad 100 tys. euro zostało przeznaczonych na rozwój inicjatyw w ramach tzw. ekonomii społecznej. Działania te polegały przede wszystkim na prowadzeniu szkoleń zawodowych służących usamodzielnieniu się na rynku pracy, w tym podjęciu aktywności zawodowej na podstawie samozatrudnienia.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję