Akcje liturgiczne
Swoją obecność dopełnił Eucharystią sprawowaną w koncelebrze z ks. Mariuszem Trojanowskim. Przed uroczystościami hierarcha powiedział Niedzieli: – Dzisiejsze akcje liturgiczne jak poświęceni ołtarza, który będzie służył kolejnym pokoleniom wiernych parafii w Maluszynie, sakrament bierzmowania, oraz chrzest, pokazują, że jesteśmy żywym Kościołem. Świątynia jest z XVIII wieku i jest remontowana i my też potrzebujemy odnowienia Duchem Świętym naszego życia. Jestem wdzięczny Panu Bogu, że zdecydowałem się ks. Grzegorza Patka, mimo jego młodego wieku, posłać jako proboszcza do Maluszyna i to na początku grudnia akurat przed dniem św. Mikołaja. Nie było to łatwe dla niego, nie mówiąc o zadaniach jakie na niego czekały.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jest nadzieja
Reklama
Sądząc po pracach jakie wewnątrz i na zewnątrz świątyni są prowadzone i liczbie młodych ludzi przystępujących do sakramentu bierzmowania oraz uczestniczących w Eucharystii można być optymista – Jest to ważne, że na obrzeżach naszej archidiecezji, na styku z diecezją kielecką i radomską trwa odważna w Duchu Świętym wspólnota lokalnego Kościoła. Dzisiaj będziemy przyzywać Ducha Świętego przy bierzmowaniu. Cieszę się, że ks. Grzegorz mimo trudów jakie tu podejmuje, jest człowiekiem radosnym i że te trudne zadania nie są dla niego tylko ciężarem, ale są przede wszystkim nadzieją, że razem z wiernymi potrafi sprostać tej odnowie materialnej i tej duchowej parafii.
Ołtarz
Przepięknie odnowiony główny ołtarz świątyni, z dominującym wyrazistym, zielonym kolorem i z soczystymi barwami poszczególnych ołtarzowych elementów, ma w swojej centralnej części obraz Matki Bożej Pocieszenia. Boczne figury przedstawiają św, Mikołaja i Jana Chrzciciela, a nas samej górze widoczny jest obraz przedstawiający Przemienienie Pańskie – Ponad pół roku trwała renowacja ołtarza i prezbiterium. To wszystko udało się zrealizować dzięki hojności wiernych parafii. Natomiast remonty na zewnątrz kościoła są finansowane z dotacji i pieniędzy samorządu, urzędu marszałkowskiego i wojewódzkiego – informuje ks. Grzegorz Patek i dodaje z radością – Współpraca z parafianami jest super. Jestem naprawdę zadowolony. Ja mobilizuję ich, oni mobilizują mnie, tak koło się zamyka i toczy na chwałę Pana Boga. Samo miejsc jest piękne, z ogromnym potencjałem turystyczny, Dużo pielgrzymów tędy przechodzi. Idąc do Częstochowy maja pielgrzymi po drodze nasz obraz Matki Bożej Pocieszenia, słynący łaskami; świadczą o tym wota – podziękowania za jej wstawiennictwo u Boga.
Na przyszłość
Reklama
Jak zapewnia ks. Patek w dalszej kolejności będzie remontowana zabytkowa chrzcielnica, ambona oraz ołtarze boczne. Będzie kontynuowany równie kosztowny remont kościelnych elewacji. Na pytanie, czego by sobie ksiądz proboszcz życzy odpowiedział – Życzyłbym sobie dalszego Bożego wsparcia, Bożej siły i Matczynej opieki, bo czasami, tak po ludzku tych sił brakuje. Ważne jest, że czuję tutaj szacunek ludzi dla urzędu kapłana – podkreśla.
Historia
Źródła wymieniają trzy świątynie parafialne. Dwie pierwsze były drewniane. Budowę trzeciego nowego kościoła, z kamienia i cegły, rozpoczęto w 1777 r. a ukończono w 1787 r. Świątynia została konsekrowana 17 września 1903 r.
Więcej o tej interesującej parafii w Niedzieli nr 35/2020