Kaplica świętej Anny w kolegiacie w Łasku wzbogaciła się o witraże, które wypełniły boczne okna. Witraże powstały według nigdy niezrealizowanych projektów wykonanych tuż po II wojnie światowej.
Reklama
Uroczystego poświęcenia nowych witraży dokonał proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku ks. kan. Piotr Pirek. Z inicjatywy proboszcza witraże, które od czasów zaprojektowania po II wojnie światowej pozostawały tylko w fazie projektów, w końcu powstały. - Podczas oględzin witraży w kaplicy Matki Bożej Łaskiej w 2018 roku okazało się, że Krakowska Pracownia Witrażów S. G. Żeleński wykonała je w pierwszych latach XX wieku, a w archiwach tejże pracowni znajdują się zapiski o szkicach projektów witraży do kaplicy św. Anny, wykonanych po II wojnie światowej. W trakcie dalszej analizy wyszło na jaw, że obydwa projekty zostały w jedynych istniejących egzemplarzach przesłane do zamawiającego, czyli rodziny Szweycerów – dziedziców łaskich do chwili wywłaszczenia przez komunistyczne władze Polski po zakończeniu wojny. Zamówione witraże miały upamiętnić dwóch braci, oficerów kawalerii: Zbigniewa i Stanisława Szweycer, którzy zginęli podczas kampanii wrześniowej. Potomkowie rodziny Szweycerów mieszkający w Warszawie oraz Zakopanem nie byli w stanie odnaleźć szkiców witraży – opowiada ks. Piotr Pirek. Myśl o witrażach do kaplicy św. Anny pozostała i zaowocowała pragnieniem wykonania nowych projektów odnoszących się do teraźniejszości. Po konsultacjach z Łódzkim Konserwatorem Zabytków została określona tematyka, forma jak i kolorystyka witraży. Znalazł się fundator jednego z dwóch witraży. Miejscowy biznesmen, działający w branży produkującej okna i drzwi (także do wielu łódzkich świątyń), Krzysztof Łaszkiewicz, poprzez fundację witraży chciał upamiętnić córkę Annę. Po niedługim czasie zgłosił się fundator drugiego witrażu - rodzina Błońskich z Gorczyna.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pierwszy witraż przedstawia św. Anną i młodą Maryję. Tematyka drugiego z witraży została ukierunkowana na chrzest Pana Jezusa w Jordanie, dlatego projekt przedstawia św. Jana Chrzciciela i Jezusa Chrystusa. Zamysłem Księdza Proboszcza, jednocześnie kustosza kolegiaty, jest uczynienie kaplicy św. Anny kaplicą chrzcielną. - Łaska świątynia, choć wiekowa, nie posiada wyeksponowanego miejsca do udzielania sakramentu Chrztu. Obecna chrzcielnica ma bardzo skromną formę i po ostatniej rewitalizacji została przestawiona pod ścianę świątyni, gdzie ginie w bogactwie innych elementów wnętrza. Na środku kaplicy zostanie ustawiona centralnie duża i pięknie wykonana kamienna chrzcielnica, z pobliskim miejscem przewodniczenia dla kapłana oraz z miejscami siedzącymi dla wiernych zogniskowanymi wokół nowej chrzcielnicy – dodaje ks. Pirek.
Tuż przed zamontowaniem witraży w docelowym miejscu kaplicy św. Anny, były one prezentowane podczas XXIII. Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO w Kielcach.